درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
دوره های مرتبط
دوره آموزشی بین المللی MCSA ویندوز سرور 2012 کد 70-410
مدرس: isaac
این دوره را در 37 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی مقدماتی نرم افزار Wireshark
مدرس: mabedini
این دوره را در 8 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی مدیریت کلاس از راه دور و مانیتورینگ با NetOP
مدرس: emasis
این دوره را در 2 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی تخصصی مانیتورینگ شبکه Zabbix در لینوکس
مدرس: m.asmaei
این دوره را در 25 قسط خریداری کنید
آموزش مانیتورینگ شبکه با نرم افزار قدرتمند ManageEngine OpManager
مدرس: jeffar
این دوره را در 9 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی سیسکو آسان است
مدرس: emasis
این دوره را در 35 قسط خریداری کنید
نصب ویندوز به روش Backup های مستقل از سخت افزار با Acronis True Image
مدرس: milad.fashi
این دوره را در 4 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی نصب ، راه اندازی و پیکربندی فایل سرور Serv-U
مدرس: taghandiki
این دوره را در 11 قسط خریداری کنید
آشنایی با زیرساخت های شبکه و پیکربندی کامل مودم های ADSL
مدرس: ptaabodi
این دوره را در 3 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه با Wireshark
مدرس: mabedini
این دوره را در 5 قسط خریداری کنید
0 نظرات
123 بازدیدها
اگر در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت داشته باشید حتما با واژه SLA برخورد داشته اید ، واژه ای که اکثرا سرویس دهنده های اینترنتی یا مخابراتی به کار می برند و بعضا شما هم آن را امضا یا قبول می کنید و در آخر هم هیچ متوجه نمی شویم که این برگه یا تاییدیه ای که ما بصورت دو طرفه قبول کرده ایم چه بوده و به چه کاری می آید . بد نیست بدانید که SLA هایی که در کشور عزیزمان ایران ارائه می شود از بدترین و بی اعتبارترین نوع SLA ها در دنیا محسوب می شوند و فقط یک ترجمه از SLA هایی است که در کشورهای جهان اول نوشته و بین طرفین رد و بدل می شود اما خارج از این مباحث بد نیست که بدانیم که اصلا این SLA چیست و برای چه منظور استفاده می شود ؟

SLA چیست


SLA چیست ؟


SLA مخفف سه کلمه Service یا خدمت ، Level یا سطح و Agreement یا توافقنامه می باشد و اگر بخواهیم کامل آن را ترجمه فارسی کنیم به معنی توافق نامه سطح خدمات یا سرویس است. این واژه در واقع یک قرارداد بین سرویس دهنده خدمت و سرویس گیرنده یک خدمت است که هم بصورت داخلی و هم بصورت خارجی با انواع مشتریان سرویس یا خدمات شما یا شرکت سرویس دهنده مورد توافق یا امضاء می شود و در آن قید می شود که چه نوع خدمتی در چه سطحی و به چه مدت زمانی از طرف سرویس دهنده تضمین می شود . در واقع اگر بخواهیم یک مثال ساده برای شما بزنیم ، شما وقتی از شرکت Tosinso که مثلا یک شرکت سرویس دهنده خدمات اینترنتی است یک فضای اجاره ای برای وب سایت یا Hosting خود خریداری یا اجاره می کنید بصورت سالیانه یا ماهیانه ، بین شما و شرکت Tosinso یک SLA به توافق می رسد که در آن شرکت Tosinso متعهد می شود که در طول 24 ساعت ، 7 روز هفته و 365 روز در سال سرویس شما در دسترس باشد و ترافیک مجاز شما نیز در ماه تا حجم 5 ترابایت قابل استفاده است و این را متعهد می شود و در آن قید می شود که در صورت بروز مشکل در سرویس دهی به ازای هر روز در دسترس نبودن سرویس یا مدت زمان مشخص اینقدر متعهد به پرداخت خسارت یا جبران خسارت وارده به شما خواهد شد و این یک نمونه ساده از SLA است . در واقع Level Agreement یا LA ای که در این کلمه آورده شده انتظارات مشتری از کارایی و کیفیت خدمات در سطوح مختلف سرویس ارائه شده توسط شرکت سرویس دهنده می باشد، برخی از فاکتورهایی که برای یک SLA انتظار می رود که در توافق نامه نوشته و وجود داشته باشد موارد زیر هستند :

 1. در دسترس بودن یا Uptime سرویس : درصد زمانی که سرویس در دسترس و قابل استفاده است
 2. مقایسه مستمر کیفیت و کارایی سرویس بصورت دوره ای و ارائه گزارش عملکرد سرویس
 3. اگر سرویس یک نرم افزار است یا Application مدت زمان پاسخ یا Response Time برنامه
 4. برنامه و روش اطلاع رسانی تغییرات شبکه و سرویس در صورت بروز قطعی برای اطلاع رسانی به کاربران
 5. نحوه پاسخگویی و مسئولیت پذیری سرویس دهنده و شخص مسئول و مدت زمان مجاز برای پاسخگویی به مشکلات
 6. ارائه اطلاعات و آمار نحوه و میزان استفاده از سرویس
 7. ...

خوب ما SLA را بصورت کلی تعریف کردیم اما باید توجه کنیم که بسته به نوع خدماتی که ارائه می شود ، برای مثال خدماتی مثل باتری های UPS ، زیرساخت های شبکه های داخلی ، سرورها و تجهیزات شبکه ، سرویس های اینترنتی و شبکه های گسترده و حتی پشتیبانی شبکه مقادیر و نوع سطح دسترسی پذیری ، کارایی و سایر پارامترها ممکن است متغیر و به تناسب نیاز کارفرما باشند . دقت کنید که در بیشتر موارد SLA های موجود در ایران چندان قابل توجه نیستند زیرا سرویس دهنده های خصوصی در اکثر موارد قربانی مشکلاتی می شوند که به هیچ عنوان به سرویس آنها ارتباطی نداشته و به دلیل بروز مشکلات مخابراتی و زیرساخت های دولتی به وجود می آید و به همین دلیل باید در کشور عزیزمان ایران این پارامتر را به عنوان یک بند در قرارداده یا توافقنامه خودتان اضافه کنید جالب است بدانید که در بسیاری از SLA هایی که در حوزه زیرساخت های اینترنتی و خدمات مرتبط به آن ارائه می شود سرویس دهنده به شما قول 99.99 درصد Uptime را می دهد اما در بند آخر اشاره می کند که مسئولیت مشکلات مربوط به شبکه دولت را نمی پذیرد و این در نوع خودش جالب است . امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. TOSINSO را به همه برای رفع مشکلات معرفی کنید.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : network.tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

  برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

  arrow