درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
دوره های مرتبط
نصب ویندوز به روش Backup های مستقل از سخت افزار با Acronis True Image
مدرس: milad.fashi
این دوره را در 4 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی مدیریت کلاس از راه دور و مانیتورینگ با NetOP
مدرس: emasis
این دوره را در 2 قسط خریداری کنید
آموزش جامع نصب و پیکربندی Network Monitor Cacti Server
مدرس: ptaabodi
این دوره را در 1 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی جامع مانیتورینگ شبکه با Solarwinds و ماژول ها
مدرس: jeffar
این دوره را در 6 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی بین المللی MCSA ویندوز سرور 2012 کد 70-410
مدرس: isaac
این دوره را در 37 قسط خریداری کنید
بهترین دوره آموزشی بین المللی +CompTIA Network در دنیا
مدرس: UNITY
این دوره را در 64 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی تخصصی مانیتورینگ شبکه Zabbix در لینوکس
مدرس: m.asmaei
این دوره را در 25 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی جامع نصب و راه اندازی انواع FTP سرور
مدرس: taghandiki
این دوره را در 7 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی نرم افزار ریموت دسکتاپ Team Viewer
مدرس: emasis
این دوره را در 3 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی راه اندازی کلیه VPN سرورهای مایکروسافت
مدرس: UNITY
این دوره را در 3 قسط خریداری کنید

WLC یا Wireless LAN Controller چیست ؟

1 نظرات
136 بازدیدها
هر زمان صحبتی از شبکه های وایرلس می شود تصورات بسیاری از افراد به یک Access Point یا تعدادی از آنها می رود که بر روی آنها تنظیمات مربوط به اتصال انجام می شود. اما به عنوان یک ITPRO بد نیست بدانید که در شبکه های بسیار بزرگ یا بهتر بگوییم زمانیکه شما تعداد زیادی تجهیزات وایرلس در سازمان دارید امکان پیکربندی تک تک آنها بصورت جداگانه وجود ندارد و بعضا اینکار ممکن است فرآیند کاری شما را مختل کند. برای حل کردن این مشکل ، یعنی متمرکز سازی مدیریت تجهیزات وایرلس از دستگاه یا نرم افزار یا مفهومی به نام Wireless LAN Controller که بصورت خلاصه WLC گفته می شود استفاده می کنیم.

Wireless LAN Controller چیست


در واقع شبکه های Wireless LAN بصورت کلی در سه سطح طبقه بندی می شوند که به ترتیب سطح داده ، سطح کنترل و سطح مدیریت می باشند. در واقع سخت ترین مفهومی که در این سه سطح وجود دارد برای درک کردن مفاهیم سطح کنترل و سطح مدیریت هستند زیرا مفهوم سطح داده را همه کس می توانند به راحتی درک کنند. زمانیکه ما می خواهیم در شبکه های بسیار بزرگ وایرلس ترافیک های مختلفی را منتقل کنیم و تجهیزات متنوعی این وسط وجود دارند ، برای مثال ترافیک های VoIP یا Video Streaming و ... بایستی به درستی مدیریت و هدایت شوند تا خلعی در این میان پیش نیاید و کیفیت سرویس دهی نیز پایین نیاید ، همه این موارد همزمان با این است که شما باید امنیت را بالا ببرید ، هزینه ها را کاهش و مدیریت کنید ، توسعه و انعطاف پذیری شبکه را مدیریت کنید و از طرفی تنظیمات و پیکربندی های جدید را در صورت نیاز بلافاصله بر روی تمامی تجهیزات بدون وقفه اعمال کنید. همه این موارد بصورت خلاصه در Wireless LAN Controller ها انجام می شود.

اکثریت ما زمانیکه صحبت از شبکه های وایرلس LAN می شود مهمترین وظیفه آن را تنها انتقال داده در قالب امواج وایرلس می دانیم در صورتیکه در شبکه های وایرلس دو عملیات اصلی دیگر نیز انجام می شود. اولین عملیات آن مدیریت یا Management است ، همانطور که هر دستگاه وایرلسی برای خودش به تنهایی یک کنسول مدیریتی یا Management Console دارد. در این کنسول شما تنظیمات ، نحوه دیده شدن دستگاه ، هشدارها و اخطارها ، رفع اشکال ، گزارش گیری و خیلی دیگر از کارها را انجام می دهید. اما اینها تنظیماتی پیش پا افتاده امروزه محسوب می شود و مهمتر از آنها مدیریت و ایجاد کردن Policy های ترافیکی اعم از QoS ، بالا بردن امنیت برای کاربران و طبقه بندی نحوه استفاده از سرویس های وایرلس و بسیاری دیگر از اینگونه موارد می باشد.

اما سطح یا قسمت دوم مهم قضیه که ماهیت اصلی WLC را مشخص می کند کنترل کردن عملیات هایی است که در شبکه WLAN انجام می شود. در واقع شما می توانید از کنترل کردن به عنوان یک لایه واسط بین فرآیند های مدیریتی شبکه WLAN که وظیفه ست کردن Policy ها و مدیریت انتقال داده ها را بر عهده دارد و قسمتی که موظف است این دستورالعمل ها را انجام دهد تصور کنید. در واقع ما سطح یا لایه را به همید دلیل بیان کردیم که مدیریت بحث امکاناتی است که در تجهیزات وجود دارد ، داده ها سطحی است که اطلاعات از تجهیرات با قوانین مدیریت رد و بدل می شود و کنترل که لایه واسط و نظارتی می باشد که بر عهده WLC می باشد.

در واقع ما می توانیم از WLC یا سطح کنترلی به عنوان سیستم عامل شبکه های LAN Wireless نام ببریم. این سیستم عامل دستورالعمل ها و قوانینی که در سطح مدیریتی ایجاد شده اند را به سمت سطح داده ها هدایت و اعمال می کند تا در سطح داده مورد استفاده قرار بگیرند. هر چقدر که Vendor های مختلف این لایه را بهتر پیاده سازی کنند ، سطح سرویس دهی و خدمات و کارایی آنها نیز در شبکه های WLAN افزایش می یابد. امروزه پیاده سازی بهتر اینگونه سرویس ها از اجرا و پیاده سازی آنتن ها و دکل های وایرلس به مراتب مهمتر و کارآمد تر است. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
  • سلام جناب نصيرى.
    اگر درست متوجه شده باشم مثلا CAPsMAN ميكروتيك يكى از همين WLC هاست
    درسته؟؟

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

arrow