درخواست های ارتباط
جستجو تنظیمات
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم تنظیمات
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من

آشنایی و آموزش راه اندازی ایمیل سرور-بخش دوم

3 نظرات
سلام به دوستان عزیز ITPROای.در مطلب قبلی در مورد نحوه ی نصب و کانفیگ SMTP SERVER برای شما صحبت کردیم و مطالب آن را شرح دادیم در این مطلب قصد داریم تنظیمات ریز تری از این سیستم را انجام دهیم که بیشتر مربوط به ایمیل هایی است که قرار است زده شود.برای انجام تنظیمات مربوط به SMTP SERVER ابتدا کنسول آن را باز کرده و بر روی SMTPای که ساختید راست کلیک و گزینه ی PROPERTIES را بزنید.در اینجا همانطور که مشاهده میکنید تب های مختلفی را میبینید که باهم این تب ها را بررسی میکنیم.در تنظیمات SMTP سرور 6 تب وجود دارد که شامل:

1)General

2)Access

3)Message

4)Delivary

5)Ldap routing

6)Security


تب اول GENERAL میباشد که در این تب شما میتوانید تنظیمات IP را انجام دهید و همچنین با زدن گزینه ی ADVANCE میتوانید که شماره پورت SMTP SERVER را از 25 به عدد دیگری تغییر دهید.

Image


در پایین تب GENERAL همانطور که میبینید میتوانید تنظیمات مربوط به لاگ برداری را تعیین کنید و حتی میتوانید زمان آن را نیز تعیین کنید که چه هنگام لاگ برداری را و از چه چیزهایی انجام دهد.همچنین در این تب شما میتوانید تعیین کنید که تعداد کانکشن ها به این سرور چه میزان باشد و اینکه اگر کسی کانکشنی را برقرار کرد و کاری انجام نداد بعد چه مدت آن را قطع کند.

Image


تب دوم تب ACCESS میباشد که در این تب شما تنظیمات مربوط به AUTHENTICATION را انجام میدهید و همانطور که مشاهده میکنید این سرور به 3 صورت AUTHENTICATION را انجام میدهد.

Image


1)ANONYMUS
2)BASIC AUTHENTICATION
3)WINDOWS AUTHENTICATION

Image


در حالت اول هر کسی میتواند به این سرور وصل شده و ایمیل را ارسال کند و هیچگونه مجوزی برای او صادر نمیگردد و هیچ کنترلی بر روی دسترسی فرد وجود ندارد.
در حالت دوم که BASIC میباشد از SAM سیستم برای AUATHENTICATION استفاده میکند و اگر تیک TLS را بزنید به کمک اون میتواند که USER PASS را ENCRYPT کند و گزینه ی سوم WINDOWS AUTHENTICATION است که در آن برای شناسایی کاربران بجای استفاده از SAM سیستم از اکتیو دایرکتوری دومین استفاده میکند و پسورد و نام کاربری به صورت CLEAR TEXT عبور نمیکند و رمزنگاری شده است.
در همین تب در قسمت دوم شما میتوانید لیستی را تعیین کنید که چه کسانی تنها بتوانند ایمیل بزنند و یا لیستی را اضافه کنید که چه افرادی قادر به ایمیل زدن نباشند.
همچنین در گزینه ی آخر این قابلیت را به شما میدهد که شما در شبکه ی خود چندین SMTP SERVER داشته باشید که اگر یکی از آنان کار نکرد آنگاه دیگری بتواند که ایمیل را ارسال کند.

Image


تب دیگر تب MESSAGES میباشد که شما میتوانید تنظیمات مربوط به ایمیلی که قرار است کاربران ارسال کنند را انجام دهید تنظیماتی مثل حجم ایمیل و یا تعداد ایمیلی که کاربر میتواند بزند و غیره را میتوانید در اینجا تعیید کنید.در قسمت دوم آن میتوانید که محلی را برای SMTP SERVER تعیین کنید که در این محل گزارش ایمیل هایی که ارسال نشده را به شما بدهد و یا محل HOME DIRECTORY را در این تب تعیین کنید.

Image


در تب بعدی که DELIVARY میباشد در این تب شما میتوانید تنظیمات مربوط به ایمیل هایی که دلیور نمیشوند یا به هر دلیلی ارسال نمیشوند را انجام دهید و میتوانید آن را کاملا خصوصی سازی کنید.در قسمت ADVANCE تب دلیوری میتوانید تنظیمات مربوط به DOMAIN را در آنجا انجام دهید.

Image


تب بعدی LDAP میباشد که در این تب شما میتوانید که تنظیمات مربوط به ارتباط سرور با اکتیودایرکتوری را انجام دهید و در تب آخر که SECURITY میباشد میتوانید تعیید کنید که چه کسی بتواند با این سرور کار و آن را مدیریت کند که به صورت پیشفرض هم ADMINISTRATOR میباشد.
امیدوارم که این مطالب برای شما دوستان و کارشناسان مفید واقع شود.موفق و سربلند و ITPRO باشید.


نویسنده:امیرمحمد رسول خمینی
منبع:انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر نام نویسنده و منبع دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

arrow