درخواست های ارتباط
جستجو تنظیمات
لیست دوستان من

طریقه اعمال DisK Quota به گروه-قسمت دوم

0 نظرات

در قسمت اول این بحث با اعمال Disk Quota به گروهی , که اعضای ان هر یک فولدر مختص به خود داشتند فضای محدودی را برای انها تعریف کردیم یعنی هر کاربر قادر بود در Home Folder ای که بهش اختصاص داده شده به طور مثال 500MB اطلاعات بتونه قرار بده نه بیشتر. حال در این قسمت فرض را بر این می گیریم که فضایی با حجم 1TB در اختیارمون قرار گرفته با همون گروه و کاربرها به اضافه Share Folder و Home Folderهای مختص به هر کاربر اما این بار مجبوریم 30GB از اون 1TB را به Share Folder مورد نظر اون گروه اختصاص بدیم, یعنی Share Folderای داریم که داخلش Home Folder کاربرها می باشد و تنها 30GB فضای قابل استفاده تعریف شده است به واسطه Disk Quota. در واقع کاربرانی که به این Share Folder دسترسی دارند هر چقدر بخوان می تونن اطلاعات اینجا قرار بدهند تا زمانی که 30GB پر بشه و ممکن کاربری 12GB اطلاعات قرار بده , کاربر دیگه 3GB و الی اخر تا اون 30GB پر بشه.

پیاده سازی سناریو :

وارد کنسول File Server Resource Management شده در قسمت Quota Management به Quota Templates رفته و یک Create quota template را انتخاب می کنیم و یک نمونه جدید می سازیم که اینجا Quota template بنا به محیط ازمایشی 10MB انتخاب شد.

Image

مرحله بعدی در همون قسمت Quota Management به Quotas رفته و Create Quota را انتخاب می کنیم, در پنجره باز شده با انتخاب Browse محل Share Folder را مشخص می کنیم , در پایین همین بخش گزینه create quota on path را انتخاب می کنیم و با انتخاب گزینه derive properties from this quota template

نمونه ای که در مرحله قبل ساختیم اینجا معرفی می کنیم و create را می زنیم.

Image

حالا نوبت تست کردن, در این محیط ازمایشی به کاربرها داخل Home Folder , Share Folder بهشون اختصاص داده نشده. طبق شکل کاربر اول با Share folder ای مواجه هستش که تنها 10MB فضا داره و سپس داخلش فایل قرار می دهد

Image

Image

سپس کاربر دوم Share Folder با همون حجم 10MB می بینه اما با حجمی اشغال شده و حالا کاربر دوم اطلاعاتش رو روی Share Folder قرار می دهد.

Image

و در نهایت یوزر بعدی که تصمیم به قرار دادن فایل داخل Share Folder می گیره با این پیغام مواجه می شه

Image

امیدوارم که مورد توجه دوستان قرار گرفته باشد.

نویسنده : امیر مقدم

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد

آیا این مطلب را پسندیدید؟
هیچ نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

arrow