درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
پویان عارف پور
امتیاز: 207519
رتبه:4
605
256
28
1192
پویان عارف پور ، از بنیانگذاران وبسایت توسینسو ، مهندس الکترونیک ، گرافیست و نقاش حرفه ای ، سابقه برگزاری چندین نمایشگاه طراحی و نقاشی و شرکت در حراجیهای آثار هنری در خارج از کشور ، دارای مدرک MCSE از شرکت مایکروسافت ، تخصص در حوزه Photoshop ، After Effects ، Corel ، Premiere دارای مدرک Security از مایکروسافت ، مدرس دوره CSCU , ICDL. سرپرست اسبق واحد انفورماتیک مرکز بهداشت جنوب تهران ، سرگروه تیم مهندسی آی تی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مدرس کسب درآمد اینترنتی در آریاگسترنت ، مدرس دوره Network+ در دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دارنده مدرک بازارهای مالی Forex از موسسه Emoney. پروفایل کاربر

10 نکته که پیش از ورود به دنیای شبکه باید بدانید

تاریخ 3 ماه قبل
نظرات 10
بازدیدها 164

10 نکته که پیش از ورود به دنیای شبکه باید بدانید :


1- هکر شدن کشک نیست


شما هکر نمی شوید بلکه مهندس آی تی می شوید. تصور بسیاری از جوانان و نوجوانان حین ورود به دنیای شبکه این است که هکر می شوند. خیر اینطور نیست و شما بعد از یک سال تحصیل دوره های مربوطه تازه یک مهندس آی تی می شوید که می تواند مشکل تعدادی دستگاه را در حد خرابی های معمول رفع کند و تازه دارید یاد می گیرید سرورها را مدیریت کنید و برای هکر شدن چند سال طول می کشد تا مباحث تئوری آن را یاد بگیرید و باید کمی برنامه نویسی به زبانهای مختلف و حداقل دو سیستم عامل را هم بلد باشید و تازه بعد از آن نیاز به مدتها تجربه دارید. ضمنا بعدا هم که هک یاد بگیرید و هکر شوید قضیه به مشمی فیلمها نیست که یک نرم افزار خوشگل با کدهای شب رنگ بالا بیاد و چندتا بیب صدا بدهد و بنویسد خب آنجا هک شد و یکی از روشهای هک واقعی ، گشتن در زباله های طرف به قصد پیدا کردن مشخصاتی چون موبایل و کد ملی برای امتحان کردن پسورد و یا اگر خوش شانس باشید خود پسوردش است و خلاصه روشهایی که ممکنه هک رو براتون از اون جذابیت فیلمها خارج کنه.

هکر شدن کشک نیست هکر سینمایی فیلم


2- مهندس آی تی سینمایی فقط توی سینماست


با اون چیزی که توی فیلمها می بینید گول نخورید و بدونید کار شما فقط تایپ چند کد و نجات رآکتور اتمی با همون چند خط کد نیست و یا بگو بخند با چند شخص کت و شلوار کراواتی یا بانوان بلوند نیست و بخصوص در کشور عزیزمان شما با انواع آدمها باید سرو کله بزنید مثلا می روید دستگاه یک نفر را درست کنید و یک اورانگوتان می بینید که به یاد جنگل نشسته و یک پایش روی کمد است یک پایش رو پرینتر و یک دستش در دماغش دارد کاوش می کند و یک دستش هم جاهای دیگر بوده و با همان دست و پاها با کیبورد و موسش کار کرده و یا گاهی باید زیر یک میز بخزید تا یک سیم را چک کنید و نرم افزارهایی نصب کنید که در حالت عادی برایتان افت محسوب میشده و اعصاب خوردکنی هایش بجای خود.

مهندس آی تی سینمایی فقط توی سینماست


3- استرس شغلی


هرچه مهارت شما بیشتر شود و محدوده کار شما وسیع تر شود استرس این کار بالاتر می رود و کار شبکه واقعا چالشی است و ممکن است ده سال سابقه کار داشته باشید ولی ایراداتی پیش بیاد که تاحالا ندیده و یا نشنیده باشید و هربار که تلفن شما زنگ می خورد و شماره یکی از همکارانتان را می بینید به خودی خود استرس می گیرید که چه نوع ایرادی ممکنه رخ داده باشه. هرچقدر اطلاعات شبکه شما حساس تر باشد استرس شما بالاتر می رود. در کل مهندسی آی تی یکی از پر استرس ترین مشاغل جهان محسوب می شود بخصوص در مشاغل مرتبط با امنیت.

استرس شغلی مهندس آی تی


4- پایان ندارد


هیچوقت نمیتونید ادعا کنید در یک حیطه همه چیز را بلد هستید. میتونید بگید فرد ماهری هستید در سطح خودتون ولی انقدر در هر شاخه اش بی انتها هست که هیچوقت به انتهای آن نمی رسید. بله دیده میشه افرادی چنین ادعاهایی می کنند و از همینجا می توانید بفهمید طرف هیچ درکی از دنیای آی تی ندارد و چنین فردی دارای توهم است.

پایان ندارد


5- در دانشگاه به دنبالش نباشید


آنچه در دانشگاهها تدریس می شود در قیاس با آنچه لازم است بدانید هیچ است و اگر قصد کار در این زمینه را دارید از طریق دوره های مربوط به شبکه اقدام کنید و بدانید در دانشگاه در حیطه آی تی فقط یک عنوان لیسانسه به شما اضافه می شود و مهارت لازم را برای کار در این حیطه باید از طریق دوره های مربوطه بدست بیاورید و یا شانس بیارید و یک نفر پیدا بشه که این دوره ها را رفته باشد و بعدا در محیط کار به شما یاد بدهد.

در دانشگاه به دنبالش نباشید


6- همیشه باید به روز باشید


نمونه ساده اش همین ویندوزتان هست که هر یکی دو سال نسخه جدیدی می آید و در نهایت مجبورید به نسخه جدید روی آورید و همین داستان را در باره سایر نرم افزارها و سخت افزارها و امکانات سرویسهای جدید و غیره هم دارید و دائم باید دنیای فناوری اطلاعات را دنبال کنید و اطلاعاتتان را به روز رسانی کنید و خلاصه یادگیری برای این شغل هیچوقت متوقف نمی شود.

همیشه باید به روز باشید


7- توقعات کاری هر کارفرما فرق دارد


یکی از مصیبتهای این زمینه کاری این هست که در استخدامیها توقعات کاملا متفاوت است و گاهی چندین تخصص را از شما می خواهند که بعضا دوره هایشان و کارشان کاملا با هم متفاوت است مثلا کارشناس شبکه ای با مدرک MCITP که به کار با سوئیچ ها و روتر ها مسلط باشد و به قادر به برنامه نویسی وب هم باشد و درست کنار همین آگهی استخدامی می بینیند یک کارشناس شبکه می خواهند که برنامه نویسی سی شارپ و فتوشاپ بلد باشد.

توقعات کاری هر کارفرما فرق دارد


8- وقتتان برای پیشرفت کم است


شما چندین سال طول می کشد تا درسهای لازم را یاد بگیرید و مدتی هم تجربه کسب می کنید و بعد متوجه می شوید هرچه یاد می گیرید باز هم کم است و اگر یادگیری را متوقف کنید نه تنها پیشرفت نمی کنید بلکه بسیاری از اطلاعاتی که شما دارید و زمانی برای خودش خیلی بوده و کلاسهایش سالی یک بار برگزار میشده دارد به اطلاعات عمومی تبدیل می شود و نسل بعدی که وارد بازار کار می شود خیلی از آنها را در دبیرستان یاد گرفته ولی آیا وقتی 50 سالتان بشود آیا هنوز قادر به یادگیری درسهای سطوح بالای شبکه و حجم بالای آنها هستید؟

وقتتان برای پیشرفت کم است


9- برای افراد باهوش هست


مهندسی آی تی شغل ساده ای نیست ولی مزایای خودش را دارد مثلا چون هوش بالایی می خواهد هر کسی نمی تواند وارد این حیطه شود و یا اگر با پارتی هم وارد شود پیشرفتی نخواهد داشت چون تا دوره های اولیه را نگذراند نمی تواند دوره های بعدی را بگذراند و خودبخود به حاشیه می رود. به قول معروف این هم از آن تپه هایی است که هر خری نمی تواند از آن بالا برود.

برای افراد باهوش هست


10- هیچوقت یکنواخت نیست


اگرچه شغل آسانی نیست ولی اگر علاقه داشته باشید هیچوقت یکنواخت نیست و تازه همیشه میتونید چیزهای جدیدی یاد بگیرید که به شغلتان کمک می کند مثل نرم افزارهای جدید. خاطرات زیادی در این شغل خواهید داشت و همیشه داستانهای جالبی برای تعریف کردن دارید. البته عکس آن هم صادقه یعنی اگر علاقه نداشته باشید یکی از روی اعصاب ترین مشاغل دنیا می شود.

هیچوقت یکنواخت نیست


امیدوارم مورد استفادتون واقع بشه و اگر شد دعا یادتون نره :)
بخاطر داشته باشین شما هم میتونین دانسته های خودتون رو در توسینسو به اشتراک بگذارید.
--

نویسنده : مهندس پویان عارف پور
منبع : جزیره شبکه و زیرساخت وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد .

برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • به نکات بسیار مهم و جالبی اشاره کردین. عین حقیقت بود، به خصوص برای اونایی که به قصد متخصص شدن تو یه فیلد خاص وارد دنیای IT میشن! Like it
 • ممنون. دقیقا خیلیا پیش از ورود به شبکه یه همچین تصوراتی دارن
 • غم انگیزترین قسمتش این یود
  استخدامی می بینیند یک کارشناس شبکه می خواهند که برنامه نویسی سی شارپ و فتوشاپ بلد باشد.
 • مثل همیشه عالی مهندس پویان عزیز . نکته سوم و مخصوصا عکسش رو که دیدم واقعا یه لحظه بغضم گرفت
  یه استادی داشتیم اوایل دانشگاه یه چیزی گفت الان بعد از 10 سال بهش رسیدم و هنوز یادمه . میگفت تو حوزه ای پا گذاشتین که کسی ارزشش رو نمیفهمه و همه فکر می کنن شما فقط تعمیرکار کامپیوتر هستین . می گفت خودتون رو آماده کنین که تو ایران حتی اگر فوق لیسانس آی تی باشید یه خانم منشی ممکنه سیستمش که به مشکل بخوره تلفن رو برداره و سرتون داد بزنه . این اتفاق چند بار برای من افتاده . البته کاری کردم که پشیمون شدن ولی بازم این موضوع خیلی غم انگیزه
 • پویان عزیز مقاله خیلی جالبی بود و عین واقعیته و هر کسی که می خواد وارد این عرصه بشه باید اینو بخونه
  این قسمتش خیلی خوب بود
  "مثلا می روید دستگاه یک نفر را درست کنید و یک اورانگوتان می بینید که به یاد جنگل نشسته و یک پایش روی کمد است یک پایش رو پرینتر و یک دستش در دماغش دارد کاوش می کند و یک دستش هم جاهای دیگر بوده و با همان دست و پاها با کیبورد و موسش کار کرده"
 • بسیار عالی . دستتون درد نکنه بابت این مطلب .
  یه جا چند وقت پیش یه اگهی استخدام داده بود ، یه شرکت خیلی معروفی بود .
  از پشتیبانی و مدیریت و راه اندازی ( دقیقا این سه مورد ) سرویس های مجازی سازی سرور و دسکتاپ بگیرید تا کار با تجهیزات حرفه ای سیسکو اعم از سوویچ و روتر و حتی سیستمهای ویپ مبتنی بر سیسکو و از اون طرف کار با سرویس های پیچیده مایکروسافت اعم از شیرپوینت سرور و اکسچنج و .... !!!! در کنار سیستم های لینوکسی .
  چندتا سوال برام پیش اومد :
  ایا همچین سازمانی ما تو ایران داریم یا نه و اگر مثلا وجود داشته باشه قراره بابت این همه کار چقدر پول بدن به طرف و از اون گذشته وجود همچین ادمی که بتونه تو اون سه موردی که گفته شد این همه کار انجام بده تو سطح حرفه ای ایا تو ایران قابل توجیه هست یا نه . خلاصه خیلی جالب بود . حتی ذخیره کرده بودم اگهیشو . اگه پیدا کنم متنشو میفرستم . چیز عجیبی بود .
 • استخدام یک ارگان دولتی هستم.
  1- مدیر واحد هستم
  2- مدیرشبکه هستم
  3- برنامه نویس هستم
  4- طراح سایت هستم
  5- پشتیبان سخت افزاری هستم (البته اینو دیگه امسال دادم بخش خصوصی ولی وقتی میلنگه خودم دست به آچار میشم)
  6- پشتیبان نرم افزاری هستم (چه نرم افزارهایی که خودم نوشتم و چه اداری البته اداری پشتیبان داره ولی ساده هاش با خودمونه)
  7- آنالیزور طرح های پیشرفت فناوری اداره هستم
  8- تو چند تا کمیته غیر تخصصی هم مشاور هستم.
  چی نیستم؟
  1- یک کارمند خوب
  2- یک مدیر قوی
  3- خوش اخلاق

  وقتی یک نیرو میدن به آدم با 43 نقطه اتصال خصوصی و 5 اتصال wan و چند نوع مدیای ارتباطی و 15 نرم افزار ریز و درشت و حالا موقع قرارداد بستن هم بودجه نیست اینطوری میشه که پوستت کنده میشه و این 3 تا آخری رو بهت نسبت میدن.
  پوستم کنده شده دیگه
 • مهندس زرندی . دولتی و خصوصی فرقی زیاد نداره در نهایت موقع قرارداد و حقوق و مزایا ما میشیم یک موجود بی خاصیت که نشسته تو یه اتاق و معلوم نیس تو کامپیوترش داره چیکار می کنه . چون ما شلوغ الکی نمی کنیم و انقدر مشغله داریم که شاید در روز با کسی نونیم حرف بزنیم و ارتباط برقرار کنیم اما خانم منشی و بخش فروش خیلی فعال و موثر هستن .
  من تو یه شرکتی تو قسمت خدمات پس از فروش بودم مدیر اونجا می گفت خدمات پس از فروش برای ما درآمدی نداره همش هزینه س !!!!!! گفتم شما محصولت رو بدون خدمات اگه هزار تومن دادی و خریدن من تمام هزینه هایی که برامون کردی رو پس میدم با سودش
  متاسفانه سطح فکری بعضی مدیرا خیلی ابتدایی و پایینه
 • خیلی عالی بود
  مخصوصا نکته دوم. کلی باهاش خندیدم
 • دیدم که میگم :))

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید