نکته :: منظور از تجهیزات CPE یا Customer Premises Equipment در شبکه چیست ؟
درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 588834
رتبه:1
371
1706
809
10866
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

منظور از تجهیزات CPE یا Customer Premises Equipment در شبکه چیست ؟

تاریخ 10 ماه قبل
نظرات 2
بازدیدها 694
شاید گاهی به واژه CPE برخورد کرده باشید امروز می خواهیم در توسینسو به بررسی این تجهیزات بپردازیم. CPE مخفف کلمه های Customer یا مشتری Premises به معنی محل یا مکان و همچنین Equipment یا تجهیزات می باشد . بصورت عادی وقتی شما یک مودم DSL در خانه دارید اگر اینترنت از سرویس دهنده شما قطع باشد هیچکاری نمی توانید برای درست کردن اینترنت انجام بدهید و برعکس این قضیه اگر مودم DSL شما نیز دارای مشکل باشد یا وجود نداشته باشد اما در سمت سرویس دهنده اینترنتی شما اینترنت مشکلی نداشته باشد شما قادر به استفاده از سرویس نیستید . همین مثال را در نظر داشته باشید تا مفهوم CPE را به خوبی متوجه شوید ، طبیعتا برای اینکه یک سرویس اینترنتی یا شبکه ارتباطی به درستی کار کند نیاز به یک سری تجهیزات زیرساختی در سمت سرویس دهنده که ممکن است مخابرات یا ISP یا حتی مراکز تلوزیونی باشد دارد و همچنین نیاز به یک سری تجهیزات در سمت سرویس گیرنده که اکثرا مردم هستند نیز دارد که ما در اصطلاح به این تجهیزات که در سمت کاربر یا مشتری و در محل آنها نصب می شود تجهیزات مستقر در محل مشتری یا CPE می گوییم.

CPE چیست


تجهیزات CPE یا بصورت اجاره ای توسط خود سرویس دهنده و یا بصورت دائمی توسط مشتری خریداری می شوند و در محل نصب می شوند . گوشی تلفن ، دستگاه های گیرنده دیجیتال تلوزیونی ، روترهای خانگی اینترنت ADSL ، انواع تجهیزات همراه وایمکس و ... همگی از نوع دستگاه های CPE محسوب می شوند که در محل مشتری قرار داده می شوند. تجهیزات CPE معمولا به نقطه ای از محل مشتری به نام Demarcation Point یا Demarc Point وصل می شوند ، این نقطه در واقع واسط بین نقطه عمومی شبکه شهری یا Public Network و نقطه ورودی شبکه خانگی یا Private Network می باشد هر چند سابقا به تجهیزاتی که میان شبکه نیز قرار می گرفتند CPE گفته می شد. تجهیزات CPE هم بصورت Active ارائه می شوند همانند مثال هایی که قبلا مطرح کردیم و هم بصورت Passive ارائه می شوند برای مثال دستگاه x-DSL Splitter یا آداپتورها و کابل هایی که در سمت مشتری نصب می شوند نیز به عنوان اجزای یک CPE در نظر گرفته می شوند. TOSINSO ای شوید.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : network.tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
  • سلام ، خطوط اجاره ای یا Leased Line مثل T1 و E1 هم جزو CPE به شمار میان ؟
  • خطوط خیر ولی تجهیزاتی که در انتهای خطوط به نام CSU//DSU قرار میگیرند جزو CPE ها محسوب میشن

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید