نکته :: فناوری های بیومتریک در احراز هویت کاربران گوشی
درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
علیرضا
امتیاز: 62433
رتبه:13
0
568
27
407
کارشناس نرم افزار-کارشناس ارشد فناوری اطلاعات-مدرس کامپیوتر-مدیر فناوری اطلاعات -net+,mcse,ccna,ceh certificate پروفایل کاربر

فناوری های بیومتریک در احراز هویت کاربران گوشی

تاریخ 11 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 96

فناوری های بیومتریک در احراز هویت کاربران گوشی

فناوری های بیومتریک در احراز هویت کاربران


تکنولوژيی بیومتریک در عرصه فناوری اطلاعات راهکار نوینی جهت ورود به این فضا و شاید هم رفع چالش های مربوط به حوزه رمزهای عبور باشد.بیومتریک، در اصل به فراهم سازی امنیت با استفاده از جنبه های فیزیکی (مانند اثر انگشت، مردمک چشم و... ) و یا خصوصیات رفتاری مانند (امضای شما) اشاره دارد.وسیله بیومتریک، هویت شما را با کمک داده های بیومتری تشخیص می دهد؛ اثر انگشت، صدا، چشم و ویژگی های منحصر به فرد چهره افراد، از خصوصیاتی هستند که دستگاه ها و وسایل متداول بیومتریک، برای ایجاد امنیت از آنها استفاده می کنند. در ادامه با فناوری Face ID و تشخیص صدای در گوشی های هوشمند آشنا می شویم.
یکی از شرکت هایی که با استفاده از فناوری Face ID گوشی هوشند خود را به بازار عرضه کرد، شرکت اپل، iPhone X با دوربین جلویی از نوع True Depth Camera که می تواند 30000 اشعه مادون قرمز را به صورت کاربر تابانده و از این طریق چهره کاربر را تشخیص داده و قفل گوشی را باز کند.
یا Google Assistant متعلق به شرکت گوگل، دستیار مجازی Alexa شرکت Amazon و یا اپل قادر هستند تا صدای 6 کاربر مختلف را از هم تمییز داده و به فرمان های صوتی هر یک از کاربران پاسخ منحصربفرد آن شخص را بدهند.
نتیجه اینکه :
اسکن چهره و تشخیص صدا از جمله روش های بیومتریکی هستند که در کنار الگوریتم های ورود به گوشی از قبیل عدد، حرکت و ... می تواند استفاده گردد. اما هر دو این روش ها دارای چالش هایی هستند که به آنها اشاره می شود.
اسکن چهره؛ در این روش، تشخیص هویت به کمک اسکن و شناسایی چهره انجام می گیرد و میزان دقت این تجهیزات با توجه به وجود جزئیاتی از قبیل عینک، داشتن و یا نداشتن محاسن و ... تعیین می گردد.
صدا؛ یکی دیگر از روشهای بیومتریک، شناسایی و اجازه ورود به کاربر از طریق صدای کاربر بوده. ولی چالشی که در این روش وجود دارد مربوط می شود به مواقعی که کاربر دچار گرفتگی صدا و .... شده باشد و یا اینکه صدای ضبط شده ای را به عنوان صدای اصلی به سیستم مربوطه بدهیم و موارد مشابه.

گزینه پسندیدم، اعلام رضایت شما از این مطلب.

منبع : معرفی انواع فاکتورهای احراز هویت بایومتریک ( Biometric )
نویسنده : علیرضا (ARAF)
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.

برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید