Loading…

جزیره شبکه و زیرساخت

ارسال کننده: yek_mosafer2000
Update, Backup & Security رمز موفقیت ادمین و پایداری شبکه
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - Zone ها در DNS ( قسمت 11 )
در مباحث قبلی درباره تاثیر Active directory بر روی سرویس DNS زده شد ، درباره عمل Replication هم بحثی انجام شد ، گاهی ممکن است مدیر شبکه بخواهد عمل Replicate را به تعداد معدودی DC انجام دهد ، در هنگام ساخت Zone گزینه Active Directory-Integrated انتخاب می شود ، برای این منظور باید Directory Partition را ایجاد کرد ، این گزینه مانند شکل زیر غیر فعال است :

نصب DNS پارتیشن


برای این کار از دستور زیر استفاده می شود که پس از سوئیچ Name می توان یک نام برای آن تعریف کرد :

ایجاد پارتیشن برای سرویس DNSحالا گزینه Directory Partition فعال می شود :

partition dns services


توجه داشته باشید که ماهیت Active directory integrated zone می تواند با یک Read-only domain controller یا همان RODC عمل Replicate را انجام دهد اما Zone فقط خواندنی است و عمل بروزرسانی روی آن انجام نمی شود زیرا این عمل توسط Writable Domain Controller که می توانند اطلاعات جدید و تغییرات روی خود را درج کنند .

معرفی و تشریح Reverse lookup zones


این Zone تقریباً بر عکس وظیفه DNS را انجام می دهد ، آدرس IP را به نام FQDN تفسیر می کند . می توان برای هر دو نوع Ip ( 4-6 ) آن را استفاده کرد . انها می توانند از نوع Active Directory Integrated نیز باشند و همچنین می توانند از نوع Standard Primary و Secondary و Stub Zone باشند . به صورت خودکار DC ها یک Reverse lookup zone برای IP ادرس مربوط به اولین DC که در سازمان وجود داشته می سازد .

این نوع Zone ها به Network ID مربوط به بازه ی IP آدرس بستگی دارد ، یعنی Reverse lookup zone هایی که از نوع IPV4 هستند فقط می توانند از نوع 8 و 16 و 24 باشند و نمی توان از Subnet هایی که در هیچکدام از این سه دسته نیستند استفاده کرد . بنابراین کوچکترین Reverse lookup zone که می توان ساخت در سابنت 24 قرار دارد .


سایر مطالب این گروه
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.

Countdown