Loading…

جزیره شبکه و زیرساخت

ارسال کننده: yek_mosafer2000
Update, Backup & Security رمز موفقیت ادمین و پایداری شبکه
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - ساخت Zone ( قسمت 7 )
اولین Zoneکه نصب می شود Primary Zone است . هدف از این مقاله قط آشنایی با سرویس DNS و اجزای آن در سرور های مایکروسافتی است بنابراین مراحل نصب و راه اندازی آن هدف این مقاله نیست ! یک نام دلخواه را برای Zone قرار می دهیم مثلاً itpro.ir و پایگاه داده ها در DNS مسیری است به آدرس %Windir%\system32\dns\ ذخیره می شود . دقت کنید در پایگاه ذخیره شده اگر Zone را پاک کرده باشید با ساخت Zone جدید ان Zone قبلی نیز مجدداً ساخته می شود . بعد از مراحل نصب حالا دو رکورد ایجاد می شود :

1- ( ُSOA ) Start Of Authorithy : مانند شناسنامه Zone می باشد و اطلاعات اصلی را دارا می باشد

2- ( NS ) Name Server : مشخص کننده نام و آدرس DNS سرور هایی که این Zone روی آنها قرار دارد .

ساختن Secondary Zone


باید توجه کنیم که این Zone فقط بعد از نصب Primary Zone نصب می شود چرا که Name Server نیاز داریم و تنظیمات لازم برای Transfer شدن اطلاعات انجام می دهیم . شکل زیر غیر فعال بودن Zone Transfer را نشان می دهد :

DNS سرور مایکروسافت مباحث Zone


ابتدا این گزینه را فعال می کنیم و روی یکی از موارد زیر قرار می دهیم :

- To any server: اطلاعات این Zone با هر سروری که درخواست تبادل اطلاعات داد ، مبادله شود ( این گزینه از لحاظ امنیتی مشکل ایجاد می کند )

- Only to listed on the name server tab : با انتخاب این گزینه ، اطلاعات این Zone فقط با سرور هایی مبادله می شود که تب name servers آنها را Add کرده باشیم ( این گزینه بهترین انتخاب است )

- Only the following servers : با انتخاب این گزینه می توان ادرس IP سرور های مورد نظر را در لیستی که زیر این گزینه وجود دارد اضافه کرد اما این کار نیز از لحاظ امنیتی درست نیست زیرا هر سرور می تواند IP آدرس خود را به این آدرس ها تغییر دهد و این اطلاعات را دریافت کند :

Zone transfer در DNS سرور مایکروسافت


سپس وارد تب Name server می شویم و سرور مورد نظر را با انتخاب گزینه ی Add و وارد کردن FQDN و IP در این قسمت اضافه کنیم ، حالا روی سروری که می خواهید Secondry Zone داشته باشید رفته و وارد کنسول مدیریت DNS شوید و اقدام به ساخت Secondry Zone کنید . بعد پایان مراحل نصب برای صحت درستی کار این Zone وارد ان شده و راست کلیک می کنید و Propertise می کنیم تب General را در قسمت Master server و ادرس IP مربوط به Primary server را وارد می کنیم تا اطلاعات Zone را از ان دریافت کند :

transfer zone master


حالا روی Secondry Zone مربوطه راست کلسک کرده و گزینه ی Transfer from master را انتخاب می کنیم :

نصب DNS ثانویه- ساخت Stub Zone هم مراحلی شبیه به Secondary Zone دارد !!!
سایر مطالب این گروه
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.