Loading…

جزیره شبکه و زیرساخت

ارسال کننده: yek_mosafer2000
Update, Backup & Security رمز موفقیت ادمین و پایداری شبکه
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - Reverse Name Resolution( قسمت 5 )
پروسه Reserve Name Resolution همانطوری که در درس های قبلی گفته شد به تبدیل DNS Name به آدرس های IP می باشد ، اما یک کامپیوتر در شرایطی نیاز دارد که تا یک IP را به یک DNS names تبدیل کند . به این پروسه Reserve Name Resolution می گوییم . از آنجاییکه ساختار سلسله مراتبی تحت تاثیر نام های Domain به هم ریخته است ، هیچ مسیر مشخصی برای پیدا کردن یک IP به یک نام با استفاده از " درخواست های تکراری " وجود ندارد به جز اینکه درخواست Reserve Name Resolution را به همه DNS سرور ها روی اینترنت برای جستجوی آدرس درخواست شده ارسال کنیم که مسلماً این روش هیچ کاربردی ندارد .

برای حل این مشکل توسعه دهندگان DNS ، یک Domain خاص به نام in-addr.arpa ایجاد کرده اند که تنها برای Reserve Name Resolution طراحی شده است . دومین سطح محدوده in-addr.arpa شامل چهار سطح اضافی است که Subdomain ( زیر مجموعه domain ) هستند ، هر کدام از این 4 سطح شامل Subdomain هایی هستند که با اعداد 0 تا 255 نامگذاری شده اند .

برای مثال ، زیر محدوده Domain 256- in-add-arpa سطح سوم وجود دارد که دارای نام رنج in-addr.arpa 0 تا 255.in.addr.arpa می باشند . هر کدام از Domain 256 سطح سوم در زیر سطح خود دارای Domain 256 سطح چهارم است ، و هر کدام از 0 تا 256 شماره گذاری شده اند که هر Domain سطح چهارم دارای Domain 256 در سطح پنجم می باشند . هر کدام از Domain های سطح پنجم می توانند تا host 254 داشته باشند که هر هاست از 0 - 256 شماره گذاری شدع اند . شکل زیر را دقت کنید :

 آموزش نصب و راه اندازی سرویس DNS مایکروسافت - Reserve Name Resolution( قسمت 4 )


بنابراین از ساختار زیر Domain هایی in-addr-arpa برای پیدا کردن IP به نام استفاده می شود . زمانی که IP برای پیدا کردن نام فرستاده می شود به جای اینکه از چپ به راست خوانده شود از راست به چپ خوانده می شود . زمانی که آدرس از چپ به راست خوانده می شود ، Net ID ادرس IP ، سه Octed اول IP می باشد و اطلاعات خاص آن که همان قسمت Host آن است که در آخرین Octed نوشته می شود . به این دلیل ترتیب آکتد های IP باید زمانی که در حال ساختن ساختار درختی In-Addr-Arpa می باشد معکوس شود یعنی باید از راست به چپ خوانده شود . در آخر ، ساختار درختی in-addr-arpa به یک نوع از رکورد های منبع ( Resource Record ) به نام PTR نیاز دارد .

برای مثال با استفاده از ساب دومین ها های سلسله مراتبی می توان توضیح داد که سه بایت اول یک IP به عنوان DNS domain name کاربرد دارد و چهارمین بایت در پنجمین سطح دومین به عنوان یک رکورد منبع شناخته می شود . برای پیدا کردن 192.168.89.34 به نام ، DNS سرور یک دومین که به نام 89.168.192.in-addr.arpa خوانده می شود و محتوای رکورد که 34 ( host ) نام دارد را در دومین مدنظر می خواند .
سایر مطالب این گروه
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.

Countdown