Loading…

جزیره شبکه و زیرساخت

ارسال کننده: yek_mosafer2000
Update, Backup & Security رمز موفقیت ادمین و پایداری شبکه
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - مفهوم ساختار DNS ( قسمت 1 )
مقدمه :

DNS یک سرویس ضروری برای اینترنت و ارتباطات Active Directory محسوب می شود . همه ارتباطات TCP/IP بر پایه آدرس IP می باشد . هر کامپیوتر در شبکه حداقل یک کارت شبکه دارد که یک " هاست " نامیده می شود . و در اتصال TCP\IP هر هاست دارای یک ادرس IP می باشد که در شبکه یکتا است ، هر پکیتی در شبکه مبتنی بر TCP\IP شامل IP ادرس فرستنده و IP ادرس گیرنده می باشد انتشار می یابد ، هنگامی که شما دسترسی به فولدر های اشتراک شده را روی شبکه یا یک وب سایت از روی اینترنت فراخوانی می کنید در واقع با انتخاب یا تعیین کردن یک " نام هاست " انجام می شود . چون نام خیلی راحت به یاد می ماند تا اینکه بخواهیم اعداد طولانی IP را به خاطر بسپاریم .

- مفهوم ساختار DNS

در سیستم های TCP\IP برای اینکه از نام " هاست " های آشنا استفاده کنند ، باید راهی داشته باشند تا آدرس های IP را به نام های خاص آن " هاست " ارتباط دهند . در آغاز شبکه های TCP\IP با لیستی از نام ها به همراه معادل ادرس های IP آن ها به نام " Host Table " نامیده می شدند . در ان زمان تعداد کامپیوتر هایی که در اینترنت بودند محدود بود و هنوز اینترنت خیلی نو پا بود . امروزه میلیون ها کامپیوتر و ... در اینترنت وجود دارد کهفکر نگهداری از فایلی که نام ها را شامل شود و همینطور پخش آنها بسیار ازار دهنده است . به جای اینکه از Host Table استفاده شود در شبکه های TCP\IP امروزه از سرور های DNS برای تبدیل " نام هاست " به ادرس های IP استفاده می کنند . این پروسه را به اصطلاح " Name Resolution " می نامند . DNS از سه جزئ تشکیل شده است :

- فضای نام گذاری ( Namespace ) DNS : استاندارد های DNS ، یک فضای نام گذاری سه ساختاری که در هر شاخه ای یک Domain را شناسایی می کند ، تعریف می کنند ، هر دومین شامل یک جمعی از رکورد های منبع می شود که شامل " نام هاست " ، آدرس های IP ، و دیگر اطلاعات است . عملیات درخواست ( کوئری ) می خواهد رکورد های منبع مشخص را از یک Domain مشخص بازیابی کند

- Name Servers : سرور DNS برنامه ای است که روی یک کامپیوتر سرور راه اندازی می شود که اطلاعات در مورد ساختار درختی " Domain " موثق بوده و در یک یا بیشتر " Domain" ها مشخص می شود و در این ساختار قرار دارند . این قابلیت " کوئری " دیگر دامین ها را پاسخ می دهد به شرط انکه ساختار درختی داشته باشند .

Resolvers : یک Resolvers یک برنامه کلاینتی است که " کوئری " های DNS را ایجاد می کند و آن ها را برای اجرا به یک سرور DNS می فرستد . یک Resolver دسترسی مستقیم به حداقل یک سرور DNS را دارد و همچنین می تواند مستقیماً به " کوئری " های خود در دیگر سرور ها زمانی که نیاز دارد دسترسی داشته باشند . در بیشتر موارد پروسه DNS name resolution شامل ارائه درخواست name resolution از طریق resolver به سرور DNS معین شده خود می باشد . زمانی که یک سرور هیچ اطلاعاتی در مورد " نام درخواست شده " ندارد ، DNS درخواست را به یک DNS دیگر روی شبکه می فرستد . سرور دوم یک جواب که شامل آدرس IP " نام درخواست شده " می شود را به سرور اول می فرستد ، و سرور اول اطلاعات را به Resolver بر می گرداند .

اموزش DNS سرور توسط سید احمد توسلی طباییسایر مطالب این گروه
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.