نکته :: (Media Redundancy Protocol (MRP پروتکلی برای شبکه های Ring
درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
جعفر قنبری شوهانی
امتیاز: 142129
رتبه:8
195
186
249
2847
جعفر قنبری شوهانی ، مهندس و مدرس شبکه ، آشنایی من با شبکه برمی گرده به سال 1382 که دوره NT و Novel رو گذروندم و الان حدود 10 ساله سابقه اجرایی در سطح Enterprise (بانک ها ، موسسه مالی ، ادارات دولتی ، سرویس پروایدر) را دارم و در حال حاضر به عنوان مهندس شبکه در شرکت توزیع برق مشهد و به عنوان مدیر ارشد و مدرس شبکه در سایت ToSinSo مشغول به کار هستم. در اکثرا حوزه های شبکه کار کردم و تجربه دارم اما تخصص اصلیم رو در حوزه زیرساخت و امنیت اون میدونم ، به طور کلی در زمینه های سیسکو ، شبکه های مایکروسافتی ، VoIP ، مانیتورینگ و NOC ، محصولات امنیتی فورتی نت ، طراحی و پیاده سازی مرکز داده ، مجازی سازی ، وایرلس و ... تخصص دارم. کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork پروفایل کاربر

(Media Redundancy Protocol (MRP پروتکلی برای شبکه های Ring

تاریخ 20 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 110
(Media Redundancy Protocol (MRP یک پروتکل شبکه است که توسط International Electrotechnical Commission استاندارد (IEC 62439-2) شده است. که این اجازه را به ما میدهد که یک شبکه Ring با استفاده از سوئیچ های Ethernet ایجاد کنیم و در صورت بروز قطع با سرعتی به مراتب بیشتر نسبت به Spanning Tree Protocol (STP) ارتباط شبکه را برقرار کنیم. استفاده از این پروتکل برای شبکه های صنعتی بسیار مناسب است.
MRP به عنوان یک استاندارد در سال 2010 انتشار یافت و در سال 2012 روی آن اصلاحاتی اعمال شد. براساس استاندارد تعریف شده در MRP زمان ریکاوری را برای یک شبکه Ring که حداکثر دارای 50 سوئیچ است 500 ms ، 200 ms یا 30 ms می باشد و شبکه ring که 14 سوئیچ دارد این زمان به 10 ms کاهش می یابد. MRP در لایه MAC از سوئیچ های Ethernet کار می کند. MRP توسط بسیاری از سوئیچ های صنعتی پشتیبانی می شود.
در MRP Ring سوئیچی که نقش مدیر شبکه Ring را بر عهده میگیرد Media Redundancy Manager (MRM) نامیده می شود و سایر سوئیچ ها به عنوان کلاینت و تحت نام Media Redundancy Clients (MRCs) شناخته می شوند.
پورت های MRM و MRC در سه وضعیت زیر می توانند قرار گیرند:
  • Disabled : در این حالت پورت غیرفعال است و تمام فریم ها را Drop می کند.
  • Blocked : در این حالت تمام فریم ها را Drop می کند غیر از فریم های کنترل MRP
  • Forwarding : به صورت نرمال ارسال و دریافت فریم ها را انجام می دهد.
در زمان که عملکرد شبکه به صورت نرمال است شبکه در حالت Ring-Closed قرار دارد. (مشابه تصویر زیر) در این حالت یکی از پورت های MRM در حالت blocked قرار می گیرد و سایر پورت ها در حالت forwarding قرار دارند. در سمت دیگر تمام پورت های MRCs در حالت forwarding قرار می گیرند و به این شکل در شبکه Loops نخواهیم داشت.
(Media Redundancy Protocol (MRP پروتکلی برای شبکه های Ring

زمانی که یک قطعی یا مشکل در شبکه بوجود بیاید شبکه در حالت Ring-Open عمل می کند (مشابه شکل زیر) به طور مثال زمانی که لینک ارتباطی بین دو MRCs قطع شود هر دو پورت MRM در وضعیت forwarding قرار می گیرند و به این شکل ارتباط شبکه برقرار خواهد بود.
(Media Redundancy Protocol (MRP پروتکلی برای شبکه های Ring


جعفر قنبری شوهانی
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.

برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید