نکته :: چهار دلیل بسیار ساده و منطقی برای استفاده از آدرس IP نسخه 6
درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 588834
رتبه:1
371
1706
809
10869
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

چهار دلیل بسیار ساده و منطقی برای استفاده از آدرس IP نسخه 6

تاریخ 25 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 288
بدون شک هنوز اکثر کامپیوترهایی که در دنیا وجود دارند برای برقراری ارتباط با اینترنت از آدرس IP نسخه چهار استفاده می کنند اما هنوز تعداد کمی از شبکه ها و سیستم ها هستند که از آدرس IP نسخه 6 استفاده می کنند و خواه ناخواه ما هم باید به سمت استفاده کردن از این آدرس IP برویم ، بنابراین خیلی مهم است که ساختار این آدرس را درک کنیم و آشنایی اولیه ای با آن داشته باشیم ، حداقل باید بتوانیم تنظیمات اولیه این آدرس و مفاهیم اولیه آن در سیستم عامل خودمان را بدانیم ، دلایل زیادی برای استفاده و حرکت به سمت آدرس IP نسخه 6 وجود دارد اما بصورت کلی چهار دلیل اصلی برای استفاده از این نوع آدرس IP وجود دارد که به شرح زیر می باشند :

  • برخی از سرویس ها وابسته به IPv6 هستند : سرویس هایی نظیر DirectAccess که جایگزین مناسبی برای VPN در سیستم عامل های خانواده مایکروسافت هستند وابستگی زیادی به آدرس IPv6 برای برقراری ارتباطات Remote در سرویس های خودشان هستند. شاید روزی جایگزین سرویس VPN بشوند و دانستن آن در حال حاضر یک اجبار به حساب نمی آیند اما در آینده بسیاری دیگر از سرویس ها وابستگی شدیدی به IPv6 خواهند داشت.
  • تعداد آدرس های آنها بسیار زیاد است : شما حتی به دانه های شنی که در کره زمین وجود دارد با توجه به ساختار 128 بیتی آدرس IPv6 می توانید آدرس دهی کنید و با توجه به زیاد بودن این محدوده هر چیزی قابل آدرس دهی است و تقریبا در آینده همه دستگاه ها بر روی کره زمین دارای آدرس Ipv6 خواهند بود ، توجه کنید که ایجاد کردن و پیاده سازی درست اینترنت اشیاء که آینده دنیا را می سازند وابسته به داشتن دانش در خصوص آدرس IPv6 است.
  • ساختار سلسله مراتبی باعث بالا رفتن کارایی می شود : آدرس IPv6 یک ساختار سلسله مراتبی یا موروثی دارد که فضای آدرس دهی در این حوزه را بسیار ساختارمند و منظم می کند و اینکار برای روترها و تجهیزات ارتباطی شبکه بسیار مفید و باعث بالا رفتن کارایی این تجهیزات و دستگاه ها می شود.
  • پشتیبانی از تنظیمات خودکار بصورت staleful و stateless : شما می توانید تنظیمات آدرس IPv6 را به شکلی انجام بدهید که از DHCPv6 بصورت خودکار تنظیمات را دریافت کند و پیکربندی های بسیاری را بر روی سیستم شما انجام بدهد این به این روش stateful autoconfiguration گفه می شود در عین حال این قابلیت وجود دارد برای روترها که با استفاده از فرآیند شناسایی یا discovery در این نوع آدرس IP براحتی پیکربندی های خودشان را با هم به اشتراک بگذارند و فرآیند مسیریابی را ساده تر کنند که به اینکار در اصطلاح stateless configuration گفته می شود.

البته دلایل استفاده از آدرس IPv6 بسیار زیاد است اما هدف ما از این مطلب در ITPRO بیشتر بحث پشتیبانی بهتر در خانواده سیستم عامل ها و تجهیزات مایکروسافتی بوده است ، امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد . ITPRO باشید و ITPRO و فرهنگش را به دیگران هم منتقل کنید.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد

برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید