یعقوب احمدی

سیسکو بهتر است یا مایکروسافت

سلام دوستان
من به دوره های شبکهخ خیلی علاقه دارم هم مایکروسافت رفتم و هم سیسکو ولی هیچکدوم رو تموم نکردم مثلا ccna ـا نصفه رفتم حالا سوالم اینه که کدومو کامل کار کنم خوبه و آینده بهتری داره؟یکی از بچه ها گفت سیسکو بهتره چون هرچه بیشتر کار کنی مطالب جدیدتری داره ولی مایکروسافت همش همین دوره mcse خلاصه میشه و ادامه نداره
میخاستم نظر اساتید بزرگ رو بدونم این حرف درسته یا نه؟؟
#کدوم_بهتره #کدوم_دوره_شبکه #سیسکو__یا_مایکروسافت
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
همایون ب
هر جفتش خوبه و هر جفتش اونقدر مطلب برای یادگیری و چیزای جدید توش داره که تا آخر عمر هم اگه در بخونی نمیتونی به تمام مباحث تسلط داشته باشی.

حرف اول و آخر علاقه میزنه.شما خودت ببین به کدوم مبحث علاقه داری همون ادامه بده.اگه علاقه به ماکروسافت نداشته باشی من بهتون بگم ماکروسافت خیلی خوبه و ..... شما خودت نمیتونی توش موفق بشی
مجتبی کریمی
در رابطه با این که مفاهیم شبکه در ارتباط با مایکرسافت به MCSE خلاصه می شه باید بگم که خیر. علاوه بر Server Infrastructure مایکرووسافت دوره های دیگری مثل Messaging , Communication ,Private Cloud و Desktop Infrastructure داره که هر کدوم دنیایی هستند.
نکته دیگه این هست که صرفا با دانش در یکی از این زمینه ها مثل سیسکو یا مایکروسافت نمی تونید موفق شید. شما باید در زمینه های مختلف تا یک سطحی دانش داشته باشید و در یک زمینه متخصص شید که به علاقه شما بر می گردده این زمینه!
amir_ras
هر دو زمینه ی میکروسافت و سیسکو برای خودشون غولی هستن و هر کدوم دنیای خودشون رو دارن و این حرف که مایکروسافت تنها به mcse ختم میشه فقط حرفه ولی در عمل همچین چیزی نیست و شما با گذروندن دوره ی مایکروسافت و گرفتن مدارکتون تازه کار شما شروع میشه که مباحث مختلف رو در ویندوز های مختلف بررسی کنید و همین طور که تکنولوژی پیش میره و روز به روز میگذره ویندوز سرور ها و ویندوز کلاینت های مختلفی با قابلیت های تازه وارد دنیای کار میشه و شما تا بیای یکیشو تقریبا کامل تموم کنید اون وقت که ویندوز دیگر معرفی میشه و دوباره کار شما از اول شروع میشه.من در زمینه ی سیسکو اطلاعات خاصی ندارم چون زمینه ی تخصصی بنده نیست ولی اون هم برای خودش دنیایی داره که زیرساخت شبکه هستش ولی اصل خدمات رسانی ر مایکروسافت انجام میده و همین جالبه که شما یه شبکه رو پیاده سازی کنید و حالا باید ازش مراقبت کنید مثل کودک.
همه ی این ها بستگی به علاقه ی شما داره و باید ببینید که دوست دارید زیرساخت رو بسازید و یا خود شبکه رو پیاده کنید و ازش مراقبت کنید و نمیشه گفت که مایکروسافت بهتره یا سیسکو
موفق باشید
یعقوب احمدی
من منظورم این نبود که کلا مباحث مایکروسافت کمه من منظورم این بود که 80 درصد روی سیسکو کار کنم و 20 درصد رو بزارم مایکروسافت بهتره یا 80درصد مایکروسافت و 20درصد سیسکو
درجواب دوستمون هم که گفته بود شما با گذروندن دوره ی مایکروسافت و گرفتن مدارکتون تازه کار شما شروع میشه که مباحث مختلف رو در ویندوز های مختلف بررسی کنید و همین طور که تکنولوژی پیش میره و روز به روز میگذره ویندوز سرور ها و ویندوز کلاینت های مختلفی با قابلیت های تازه وارد دنیای کار میشه و شما تا بیای یکیشو تقریبا کامل تموم کنید اون وقت که ویندوز دیگر معرفی میشه و دوباره کار شما از اول شروع میشه باید بگم توی ایران ما هیچ چیز آپدیت نیست مثلا الان هنوز از سرور 2003 استفاده میشه در حالیکه 2008و2012 اومده پس بر این بنا نمیشه نظر داد
حمید ج. فرد
اﻟﺒﺘﻪ ﻣﺪﺭﻙ ﺗﺨﺼﺼﻲ ﺷﺒﻜﻪ ﺗﺎ MCM ﻫﻢ اﺳﺖ, ﭼﻂﻮﺭ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﺘﻮﻥ ﮔﻔﺘﻦ ﻛﻪ ﻣﺤﺪﻭﺩ ﺑﻪ MCSE اﺳﺖ. ﺗﺎﺯﻩ ﺗﺎ اﻧﺠﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﻣﻴﺪﻭﻧﻢ, ﺷﺒﻜﻪ ﻗﺴﻤﺘﻬﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺩاﺭﻩ ﻣﺎﻧﻨﺪ active directory, clustering, config, security, و ﻏﻴﺮﻩ
Microsoft Certified Master: SQL Server 2008 , Microsoft Data Platform MVP
یعقوب احمدی
الان بنظر شما من 80 درصد روی مایکروسافت کار کنم یا سیسکو؟؟؟؟؟
علی زوار
با سلام
با تشکر از دوستان که نظر تان خوبی ارائه دادند.
به نظر من باید شرایط کاری خودتان را بسنجید که به کدام یک از موارد بالا نزدیکتر است و اگر کارتان در زمینه سیسکو یا مایکروسافت نیست باید اذعان کنیم که کار در زمینه مایکروسافت خیلی بیشتر از سیسکو بوده و چون تجهیزات سیسکو گران قیمت هستند کار دراین زمینه کمتر می باشد ولی در عمل مرز بین این دو فیلد خیلی کم می باشد
در بازار ایران هم امروزه برای استخدام کمتر نیروی کاری و پرداخت هزینه کمتر و استفاده بیشتر از نیروی فنی مایکروسافت و سیسکو و نرم افزار هم مثل sql باید بلد باشی تا کار مناسب پیدا کنی.
موفق باشید
اللهم صل علی محمد وآل محمد
یعقوب احمدی
مرسی از نظرات مفید دوستان
ولی یکی از دوستان میگفن که آدم حرفه ای توی کار مایکروسافت خیلی زیاده ولی در حالی که در زمینه سیسکو متخصص خیلی کم داریم بخاطر همین پیشنهادش این بود که 80 درصد سیسکو و 20 درصد مایکروسافت کار کنم بهتره نظر شما چیه؟در ضمن من فعلا کارم نه در زمینه مایکروسافت هس و نه در زمینه سیسکو
amir_ras
درسته که هنوز از ویندوز سرور های 2003 و 2008 استفاده میشه و این سازمان ها آپدیت نیستند ولی شمایی که میخوای ادمین بشی دیگه بعد از گذروندن یک سرور تازه بهتره که سیستم های خودتون رو بر مبنای اون سرور جدید پیاده سازی کنید
این مسله ی آپدیت نبودن سرور ها به دلیل اینکه ما ایران هستیم نیست به دلیل تنبلی خود ادمین های شرکت هاس که نمیخوان وقت بذارن.این شعاره که تا یه چیزی میشه فوری میگن بابا اینجا اییراانهه مگه اروپاس مگه آمریکاس که فلان بشه بیسار بشه و ما تحریمیمو از این جور حرفا فقط برای اینکه از زیر بار مسوولیت خارج بشن پس مشکل آپدیت نبودن بخاطر ایران نیست بخاطر خودمونه و دنیای کامپیوتر بخصوص شبکه و ارتباطات حد و مرزی نمیشناسه و باید به بهترین نحو کارهای اون صورت بگیره چه ایران باشه چه افغانستان باشه چه آمریکا باشه هیچ فرقی نداره دوست عزیز.
با سلام

نظراتی که داده شد خیلی خوب بود در رابطه با سوال شما ! ولی من به شما توصیه می کنم اگه به فکر درامد هستین تو حوزه شبکه بیشتر روی سخت افزار کار کنین که شامل Cisco ,Mikrotik , Juniper و غیره می شود واقعا تمام اینا بازار کار داره و این رو نمی خام بگم که ماکروسافت بدرد نمی خوره !! ولی سعی کنید با سخت افزار فعلا شروع کنید و می تونید دوره های ماکروسافت رو خودتون مطالعه داشته باشید و اینکه شما بحث اینده نگری می کنید خیلیا چیزهای دیگه اینده داره مثلا کار با سرورهای لینوکسی و مباحث مجازی سازی و .... به این دلیل می گم با سخت افزار شروع کنید چون تکنولوژی Data Center خیلی خوب داره جای خودشو باز می کنه !!!
mohammadcom761@gmail.com
حمید ج. فرد
YGAHOUB عزیز:
البته توی کشور عزیزمون ایران به هر کسی که بتونه یک شبکه راه اندازی کنه و دو تا پرینتر بهش اتصال بده میشه حرفه ای همانطور که در رشته کاری بنده کسی که بتونه فایل پشتیبان از پایگاه داده بگیره یا یک سری Query بهینه سازی کنه می شه حرفه ای! این رو در نظر داشته باشید که شبکه هم کارهایی از قبیل Migration و Upgrade دارد که در ایران به هیچ کدام از اینها هیچ اهمیتی داده نمی شود.
Amir_Ras عزیز:
شما درست می گید تازه اینکه در ایران هزینه لایسنس هم نمی پردازند و بر این اساس شرکتهای ایرانی باید جزء اولین شرکتهایی باشند که به روز رسانی می کنند اما تمام این مشکلات از اینجا است که کسی تخصص این کارها را در ایران در حال حاضر ندارد و یا ریسک اجراء این نوع پروژه ها را نمی کند باز هم به دلیل نداشتن تخصص.

Mohammad ShahryarPanah عزیز:
شما هم درست می گید ایران در حال پیشرفت است و در این بازه زمانی نیاز به پیاده سازی Infrastructure از قبیل Data Center - ISP - DR Sitesو غیره. البته در ایران به سخت افزار بیشتر اهمیت و هزینه می دهدند به دلیل کوتاه فکری مدیران که سخت افزار یک شیء است و آنها می توانند ببنیند و لمسش کنند. ولی نرم افزار و تنظیمات!!!
علی زوار
با سلام
آقای حمید ج فرد حرف شما بهیچ وجه حرفه ای و منطقی نیست اولا اگر حرفه ای باشید نمی گویید که نرم افزار کرک شده هیچ ایرادی ندارد و راحت می توان up date انجام داد مگر ممکن است کسی ویندوز طراحی کند و غیر از یک پسورد امکانات حفاظتی دیگری روی آن قرار نداده باشد چرا که کسانی که ویندوز اوریجنال دارند همیشه در سیستمهایشان با ایرادهای کمتری برخورد میکنند ثانیا کسی که در سیستمش ویندوز 32 بیتی 2003 وجود داردو تمام زیر مجموعه اش 32 بیتی است برای up date کردن آن به ویندوز سرور 2012 باید همه سیستمهای سخت افزاری را به 64 بیتی تبدیل کند که هزینه زیادی داشته حتی بعضی مواقع از عهده یک سازمان خارج بوده و به سازمانهای بالاتر دیگر ربط پیدا می کند .
در مورد اهمیت دادن به سخت افزار هم به کوتاه فکری مدیران مربوط نمی شود در ایران نرم افزار چون کرک شده است خرید آن پورسانتی ندارد و فقط با خرید سخت افزار به پورسانت می توانند برسد و این در مدیریت مدیران تمام شرکتهای دنیا وجود دارد (شاید در ایران کمی زیاد باشد).
موفق باشید.
اللهم صل علی محمد وآل محمد
amir_ras
جناب آقای hamidjfard عزیز
کی گفته که توی ایران از لایسنس استفاده نمیشه؟مگه میشه شما شبکه ی یک شرکت یا یه سازمان بزرگ یا متوسط رو طراحی کنی بعد بدون لایسنس کار کنی و کرک انجام بدی؟اصلا حرفتون منطقی و حرفه ای نیست پس جنبه های امنیتی شبکه چی میشه؟اگه همه بخوان کرک کنن که دیگه هیچ شبکه ای امنیت نداره که.سازمانی که از شما طراحی و پیاده سازی شبکه میخواد صد در صد به فکر امنیتش هم هست اگه قراره 50 میلیون برای خرید سرور خرج کنه حتما چندصد هزار تومن هم برای لایسنس خرج میکنه.
و اینکه میگید به کسی که 2 تا کامپیوتر بهم وصل میکنه و یه پرینتر بهش میگن حرفه ای و ما آدم متخصص تو زمینه ی شبکه در ایران نداریم باید بگم که شما نسبت به دید خودتون از رشته ی خودتون دارید به این قضیه نگاه میکنید شاید تو کار شما 2تا query گرفتن از پایگاه رو بگن حرفه ای ولی تو کار ما اصلا همچین چیزی نیست و اینکه میگید آدم متخصص در زمینه شبکه نداریم باید بگم که این نشون دهنده اینه که شما اصلا دید شبکه ای ندارید چون اگر دید داشتید و با دقت بیشتری به اطرافتون نگاه میکردید میبینید که قوی ترین متخصصان شبکه و امنیت ایران اینجا هستند که کارشون انجام پروژه های فوق العاده بزرگ و سنگین برای سازمان های بزرگ هست نه صرفا وصل کردن 2تا کامپیوتر و پرینتر به قول شما.
اساتید بزرگی مثل جناب آقای نصیری مدیر سایت و جناب آقای اسحاقی و آقای خانلری و دیگر افراد حاضر که میبینید از متخصصان عالی در زمینه ی شبکه و کاری خودشون هستند.اول نسبت به چیزی که میخواید بحث کنید جست و جو کنید بعد حرفی برای گفتن داشته باشید نه صرفا از روی شبکه کردن دوتا کامپیوتر خونگی کرک شده برای انجام بازی ;)
حمید ج. فرد
آقای Amir_Rasعزیز:
بنده از لایسنس سیستم عامل صحبت می کنم که برای هر پردازنده هزینه ای تقریبا ۶۰۰۰ دلار امریکا داره این چطور در محاسبات شما چند صد هزار تومان می شه؟ پس شما هیچ اطلاعی از لایسنسینگ ندارید تازه باید برای هر CALL یا REMOTE DESKTOP اضافی ۲۰۰ دلار پرداخته بشه! اگر متخصص در ایران است چرا شبکه شرکتهای بزرگ مثل بانکها - سازمانهای دولتی و برخی بخش خصوصی همیشه مشکل دارد؟

آقای Ali_Zعزیز:
بنده در کارم تخصص دارم و اینکه نگفتم کرک نصب کنید - گفتم با این حال که در ایران لایسنس خریداری نمی شه بازهم به فکر ارتقاع نیستند - اگر اطلاع داشته باشید در وینوز ۶۴ بیتی می توانید نرم افزارهای ۳۲ بیتی را اجراء کنید و بازهم شما نسخه های ۳۲ بیتی را می توانید نصب کنید. و دوم اینکه در خارج از کشور هیچگونه پورسانتی برای فروش سخت افزار برای مدیران شرکت خریدار نیست!! فقط پورسانت برای شرکتهای فروشنده سخت افزار است نه مدیران شرکت خریدار. من برای شرکت لبنیاتی میهن یک هزینه ای را برای بهینه سازی پایگاه داده دادم اما آنها چکار کردند نصف هزینه اعلام شده بنده را سخت افزار خریدند و بعد از ۲ ماه دوباره با مشکل سرعت پایگاه داده برخورد کردند. این به نظر شما کوتاه فکری و دید کوتاه این مدیران نیست؟؟؟؟

البته بیشتر شرکتهای ایرانی از لایسنس دانشجویان خارج از کشور استفاده می کنند به این صورت که شرکت مایکروسافت برای هر دانشجو در دانشگاههای خارج از ایران یک لایسنس MSDNمی دهد که این شامل ویندوز سرور ویژوال ستادیو - پایگاه داده اس کیو ال و نرم افزارهای دیگر است. برای این است که شما عزیزان فکر می کنید لایسنس فقط چند صد هزار تومان است.. جالب بود برام!!

amir_ras
شمایی که ادعای تخصصتون میشه یعنی اصلا مشکلی در زمینه ی تخصصیتون ندارید؟ تا حالا مشکلی با SQL نداشتید و همیشه سالم کار کرده؟ هیچ چیزی بی عیب و نقص نیست درسته که خرابی ایجاد میشه و این کاملا طبیعیه دلیلشم بخاطر اینه که اون کسی که این سرویس ها رو برنامه نویسی کرده مثل من و شما آدم بوده آدم هم جایزالخطاس و اشتباهاتی میکنه و باعث ایجاد باگ هایی میشه که این یکی از دلایل خرابیاس و دلیل دیگش اینه که افرادی این سرویس ها را پیاده سازی میکنند که فقط ادعا دارند و وقتی باشون بحث میکنی و وارد جزییات میشی میبینی که چیزی توو چنته ندارن در صورتی که اگر واقعا کسی که این سرویس ها رو پیاده سازی کنه متخصص باشه باز هم اشکالات جزیی پیش میاد ولی نه در حدی که بخواد شبکه ی یک سازمان را بخوابونه
حمید ج. فرد
بنده ادعایی نکردم ولی برای اینکه شما هم بدونید کار من رفع مشکلات SQL Server (همه نوع مشکلات) برای مشتریان این نرم افزار هستش و در حال حاضر به عنوان پیمانکار شرکت مایکروسافت در مالزی کار می کنم و همکاری نزدیکی با تیم SQL CAT و SQL CSS دارم. و اینکه از طرف شرکت مایکروسافت - ردموند جزء ۲۰۰ نفر برتر در تخصصم هستم.
لینک زیر لیست متخصصین SQL Server:
http://download.microsoft.com/download/7/c/2/7c28964b-e49d-4c4d-a78b-fc0c844fa66b/mcm-sql.pdf
لینک زیر لیست متخصصین Windows Server:http://download.microsoft.com/download/7/c/2/7c28964b-e49d-4c4d-a78b-fc0c844fa66b/mcm-windowsdir.pdf
http://download.microsoft.com/download/7/c/2/7c28964b-e49d-4c4d-a78b-fc0c844fa66b/mcm-windowsadvinf.pdf

یک ضرب المثل انگلیسی میگه: قوطی خالی بیشتر صدا میکنه.

amir_ras
همین پستتون ادعا رو ثابت میکنه
حمید ج. فرد
اگر منظورتون به متخصص بودنم در SQL Server است. چرا که نه! من و یا افرادی که در لیست هستند اگر نگیم متخصصیم پس کی بگه؟ و البته اینکه بنده مشکلاتی که از طرف مشتریان مایکروسافت برای SQL Server درست شده را رقع می کنم و در کنار این با آن دو تیم درباره قابلیتهای اضافه شده و تست SQL Server قبل از ورود به بازار کارهایی را انجام می دهدم.

حالا اگر منظور شما طعنه یا چیز دیگه ای باشه لطفا واضحتر بیان کنید.
محمد طارمی
سلام به دوستان محترم
من این صفحه رو بصورت کامل مطالعه کردم!
و از دوستان عزیز خواهش می کنم مطالبی رو هم که عنوان میکنند جنبه تخریبی وجود نداشته باشه.
ببینید اینکه میگن بازار کار سیسکو بهتره یا مایکروسافت یک امر نسبی است و تمام این موارد بر میگرده به نوع نگرش مدیران اون سازمان!
بنده به شخصه با نظر حمید آقا موافقم.
چون من الان چند سالی هست برای دستگاه های دولتی نرم افزاری نوشته ام.
و در این چند سال هر بار یک مدیر جدید میومد و میرفت و یک تز تازه عنوان میکرد.
یکی میگفت SQL بهتره، سال بعد یکی دیگه میومد میگفت با جاوا و اراکل بنویسید!!!!بعد دوباره تز میدادن میگفتن برید Server HP تهیه کنید و از این قبیل داستانهای مضحک و البته بدون اندیشه و تفکر!!!!!
بعنوان مثال من دیتابیس نرم افزار رو با SQL 2008R2 نوشته بودم و زمانی که نسخه 2012 اومد یک چک لیست کاملی تهیه کردم برای ارتقا نرم افزار ولی از اون جا که در این سازمانهای ما افراد به ظاهر متخصص و همینطور نا کارآمد بسیار به چشم میخورن(البته نه همه ی اونها) ما سر این موضوع به مشکل برخوردیم که مدیر شبکه اون سازمان میگفت کلی داستان داره اگر ما بخواهیم ویندوز سرور رو به 2012 ارتقا بدیم!!!!
تقریبا یک هفته ای بحث داشتیم .و از طرفی هم مدیر اصلی اون سازمان میگفت احتمال داره اطلاعتمون هک بشه یا از بین بره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(آخه برای چی؟)
حال ما بعد از گذشت یک ماه مجبور شدیم خودمون دست بکار بشیم و ویندوز رو ارتقاء بدیم و هم SQL ولی در آخر به اسم اون بنده ی خدا ثبت شد.!!!!!(و خدا رو شکر هیچ مشکلی هم پیش نیومد)
در ضمن این رو هم بگم هیچ کدوم از مدیرها راضی به این نبودند که لایسنس تهیه کنند و می گفتند اگر ما لایسنس بخریم مایکروسافت میتونه اطلاعاتمون رو به سرقت ببره!!!!!!!!!!
ترو خدا طرز فکر رو نگاه کنید؟
یعنی مایکروسافت بیکار نشسته فقط اطلاعات این سازمان رو به سرقت ببره!!!!!
ولی با این اوصاف قبول کنید که اگر طرز فکر مدیران ما درست بشه خیلی شغل ها بازارکارش خوب و پر رونق میشه!!!!
چون هرچیزی که درست نیاز سنجی بشه به مشکل بر نمیخوره.
متخصص SQL Server در مباحث: Design & Implement T-SQL Administration Performance&Tuning
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

امروز ارزان تر از فردا در جشنواره تخفیف ها

با بهترین ها یاد بگیرید