مرتضی عنابستانی

نظر شما در رابطه با شغل آی تی از لحاظ موارد ذیل در داخل و خارج کشور نسبت به هم چگونه است؟

سلام

نظر شما در رابطه با شغل آی تی از لحاظ موارد ذیل در داخل و خارج کشور نسبت به هم چگونه است؟

1- ارضای اطلاعات فرد متخصص

2- شخصیت اجتماعی فرد متخصص

3- میزان درآمد فرد متخصص

#آی_تی_من_در_کشور_و_خارج_کشور #شغل_آی_تی #رشته_آی_تی
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.

به نظر من در اکثر زمینه ها در خارج از کشور به کار خیلی اهمیت میدن

برای مثال شرکت گوگل بعد از استخدام کارمندان ازشون درخواست می کنه طرح دلخواهشون رو در مورد محیط کارشون بدن تا در هنگام کار خیلی راحت و بدون دغدغه باشن

این یعنی ارزش اون کار رو میدونه که اونقدر بها میده در عوض کارمند هم چندین برابر بیشتر احساس مسئولیت می کنه و کارشو بهتر و دقیق تر انجام میده

محیط کارکنان گوگل :

وب سایت توسینسو

وب سایت توسینسو

وب سایت توسینسو

وب سایت توسینسو

حالا من یه باری رفته بودم به یکی از قسمت های اداره امور مالیاتی چینش میز ها طوری بود که ارباب رجوع پشت سر کارمند بود !!!!

http://mrfarhad.ir
حسین احمدی

یه مسئله ای این وسط هست. شما سه مورد رو مطرح کردی و هر سه مورد رو باید به تفکیک بررسی کرد. چون مبحث فناوری اطلاعات و بازار کار اون نسب به خارج از کشور نیاز به بررسی خیلی از موارد داره. اما به طور خلاصه نظرم و میگم.

1. در مورد اطلاعات و اینکه شخص از نظر دانش ارضا میشه یا نه به نظر من تفاوت خیلی کمی این وسط وجود داره. تو ایران منابع هر جور که دلت بخواد در اختیار هست. حتی به نظرم خیلی راحت تر از خارج میشه به اطلاعات و منابع دسترسی داشت. کشور های دیگه موضوعی دارن به نام قانون کپی رایت که داخل به هیچ عنوان این قانون وجود نداره. برای مثال، من سیستم خودم و مثال میزنم، Windows 8.1، Windows Server 2012 R2، SQL Server 2014، VMWare و خیلی ابزارهای دیگه که هزینه ای برای من نداشته. در کنار این موارد کتاب ها و فیلم های آموزشی که دارم و نگفتم. فکر کنم ارزش مبلغی همش با هم بالای 100 هزار دلار بشه!!!! علاوه بر اون اینترنت منبعی هست کاملاً رایگان که در اختیار داریم. پس از لحاظ اطلاعات نمیشه گفت چیزی کم داریم. شاید بشه اینجا مواردی مثل سمینارها و کنفرانس هایی که شرکت های بزرگ مثل مایکروسافت، گوگل یا اپل برگزار می کنند و مثال زد که ما امکان شرکت داخلش و نداریم، ولی براحتی میشه دانلود کرد و نگاه کرد.
  2. در مورد شخصیت اجتماعی، کاملاً به خود فرد برمیگرده. شما هر جوری رفتار کنی همونطور با شما رفتار میشه. چه تو حیطه کاری، چه اجتماعی و حتی خانوداگی. پس اینجا از نظر من تفاوتی وجود نداره.
  3. در مورد میزان درآمد تفاوت برای اشخاصی که به صورت کارمندی برای شرکت ها و موسسات کار می کنند خیلی فاحش هست. شما نمی تونی حقوقی که یک شرکت مثل گوگل به کارمندانش میده رو با شرکت های داخلی مقایسه کنی، چون میزان در آمد شرکت ها هم خیلی متفاوت هست. اما الان خیلی از شرکت ها داخل ایران هستند که حقوق های خوبی به پرسنلشون میدند و در حقیقت ارزش و جایگاه واقعی کارمندانشون رو میدونند. اما اگر بخوای به صورت Freelance کار کنی، شاید بتونی درآمدی خیلی بیشتر از حقوقی که یک کارمند متوسط تو شرکت های خارجی میگیره رو داشته باشی. پس باز هم به خودت بر میگرده که برای خودت چه موقعیتی رو فراهم کنی. الان اشخاصی هستند که با تخصصی که دارن درآمدهای بالای 10 میلیون تومان در ماه دارند. ولی باز هم میگم 90 درصد شرکت های نرم افزاری یا شرکت های فناوری اطلاعات در ایران حقوقی که به پرسنلشون میدن اصلاً مناسب نیست!!!!

مواردی که میشه بررسی کرد خیلی زیاد هستند، مثل موردی که فرهاد عزیز گفت: "محیط هایی که شرکت ها برای کارمندانشون فراهم می کنند" و خیلی موارد دیگه. بحثی که راه انداختی خیلی گستردست و جای بحث زیادی داره. نظر خودت در این مورد چیه؟

لطفاً سوال خود را در انجمن مطرح کنید، به سوالات در پیام خصوصی پاسخ داده نخواهد شد

قبل از هر صحبتی از دوستای خوبم فرهاد جان و حسین جان بابت اظهاراتشون ممنونم

1- ارضای اطلاعات فرد متخصص

در بیشتر توضیحاتی حسین جان فرمودند موافقم چون واقعا قوانین سفت و سخت کپی رایت برای خیلی از جوونهای مانع رسیدن به اطلاعات خالص میشه ولی ناگزیر نیست که به این اشاره کنم که دوره هایی که خود شرکتهای فناوری میذارن و در کشور ما به دلیل تحریم بصورت نمادین برگزار میشه و در اونجا اطلاعات بهتری و بصورت لینک مستقیم و آپدیت شده دریافت میشه مثل دوره های مایکروسافت یا سیسکو و ...

2- شخصیت اجتماعی فرد متخصص

در مورد شخصیت اجتماعی حرف حسین عزیز کاملا درسته چرا که اگه یه نفر با پایین ترین جایگاه شغلی اجازه اینو نده که کسی با او به غیر از کلام ادبی صحبت کنه میبینیم که جایگاه اجتماعیشو بدست میاره. ولی منظورم جایگاه شغلی از دید اجتماعه مثلا دید مردم نسبت به یک طلا فروش فوق العاده مثبت گراست ولی به یک شغل پایین مرتبه مثل (؟) دید پایینی دارند به قول معرف دخترای دم بخت میگن همسر من باید شغلش فلان باشه . البته ناگزیر نیست توی ایران وقتی توی اجتماع مردم کسی که از کامپیوتر سر درمیاره ظاهر میشه همه ذوق اینو دارن باهاش دوست باشن تا یا از آن شخص اطلاعات روز یاد بگیرند و یا کمک حال مشکلات کامپیوتر یا گوشیشان باشد . ولی نمیدونم خارج از کشور این دید چگونه است؟

3- میزان درآمد فرد متخصص

من دوستان زیادی توی اینجا دارم که توی آی تی و مشتقاتش کار میکنند و اکثر آنها از حقوقی که میگیرند مینالند (و معتقدند که به اندازه تخصص آنها نیست) حتی بعضی از آنها صاحبین ISP هستند و فقط کسانی رو میبینم راضی هستند که در قالب مدیران ارشد شرکتهای نرم افزاری مالی فعالیت میکنند و یا نرم افزار اندرویدی پرفروشی نوشته اند و فعلا راضی هستند. و در خارج کشور که همه توی گوگل کار نمیکنند چون اصلا قابل قیاس نیستش با کشور ما ولی وضعیت برای کسانی که توی شرکتهای معمولی کار میکنند اونجا چگونه است؟

آدم بی سوال و شیر بی پیکار هر دو ضعیف خواهند شد . سوال باعث رشد میشود ، پرسش بجا نیکوست و وا ماندن است که بد است.
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره تابستانه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....