امیر شاه حسینی

نظر شما در خصوص اینترنت ملی چیست ؟

دوستان نظرتون راجع به اینترنت ملی چیه؟

#اینترانت_ملی #اکسترانت #اینترنت_ملی_چیست #شبکه_ملی_اطلاعات #تفاوت_اینترانت_و_اینترنت #اینترنت_ملی #اینترانت_چیست #کاربرد_اینترنت_ملی_چیست #شبکه_اینترانت_ملی_ایران #جدا_سازی_اینترنت_و_اینترانت
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
shahram amini

توضیحاتی که نسبت به اینترنت ملی و ویژگیهایی که قراره داشته باشه رو وقتی میشنویم خوب خوشحال میشیم مثلا

شبکه‌ای متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی؛

شبکه‌ای کاملاً مستقل و حفاظت شده نسبت به دیگر شبکه‌ها (از جمله اینترنت) با امکان تعامل مدیریت شده با آنها؛

شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا وخدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت از جمله قابلیت تحرک؛

شبکه‌ای با قابلیت عرضه انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتالی به کلیه کاربران؛

شبکه‌ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه‌ها و مراکز حیاتی کشور؛

شبکه‌ای پرظرفیت، پهن باند و با تعرفه رقابتی شامل مراکز داده و میزبانی داخلی.

ولی خوب بنظر جای چند تا سوال بی جواب میمونه مثلا

1-آيا در شبكه ملي اطلاعات هم فيلترينگ خواهد بود؟ در حالیکه میدونیم فيلترينگ يا پايش صرفاً در دسترسي به اينترنت جهاني مصداق داره

2-آيا مديران سايت‌هاي داخلي كه سايت آنها به پسوند‌هاي غير از .ir ختم مي‌شود بايد اقدام به ثبت سايت خود در شبكه ملي اطلاعات كنند؟

3-راه اندازي شبكه ملي اطلاعات چه محدوديت‌هايي براي كاربران ايجاد مي‌كند؟و ...

کسی که هدف دارد هیچ توجهی به وسوسه های مسیر نمی کند
hadi2014

برای من هم چند تا سوال پیش اومده در مورد این اینترنت ملی

1-براي استفاده از شبكه ملي اطلاعات آيا بايد هزينه اشتراك جداگانه‌اي همچون استفاده از اينترنت پرداخت شود؟

2-اينترنت ملي چه زماني كامل مي‌شود؟

3-براي استفاده از شبكه ملي اطلاعات آيا به تجهيزات خاص همچون مودم، تلفن، سيم و ... نياز است؟

این طوری که من فهمیدم میخوان فقط

دامین ir. تو اینترنت ملی باشه

triple.s

با سلام

کلا چیزی به نام اینترنت ملی وجود نداره، چرا که مفهوم اینترنت اتصال شبکه های جهانی با زیرساخت های مختلف و مالکیت های مختلف هستش و محدود به کشور یا زیرساخت خاص نیست، اما اگر منظور شما شبکه ملی اطلاعات یا اصطلاحا اینترانت ملی هستش باید خدمتتون عرض کنم که نظرمون رو در چه موردی میخواهید بدونید؟

من از چند بعد به مساله نگاه کوتاهی میکنم امیدوارم که مفید باشه

- یکی از مهم ترین دغدغه های امروز در بحث فناوری مباحث مرتبط با امنیت فضای سایبری هستش، که این مهم با پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات تا حد زیادی مرتفع خواهد شد، به چه صورت؟؟ فرض کنید برای تبادل اطلاعات بین دو استان دیگر نیاز به بستر و ارتباط اینترنت وجود نداشته باشد و یا بهتر است بگویم چرخش اطلاعات تا زمانی که فرستنده و گیرنده این اطلاعات در ایران باشد به جای ارسال به بستر جهانی و متعاقبا احتمال دسترسی میلیون ها نفر در سراسر جهان به این اطلاعات (و بیشتر از همه سرویس دهنده های اینترنتی) در کشور خودمان صورت می گیرد. با یک مثال این مهم رو تشریح میکنم، مطمئنا تا به امروز با سایت پیوندها بر خورد داشته اید، گاها به جای آدرس peyvandha.ir با آی پی آدرسی 10.10....... نمایش داده می شود، این آی پی یک آی پی آدرس نا معتبر Invalid می باشد که فقط به دلیل دسترسی مستقیم ما به زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات این آی پی نامعتبر قابل دسترسی می باشد وگرنه هیچکس از خارج از کشور ما نمی تواند به این وب سایت دسترسی داشته باشد، پس نتیجه میگیرم بدلیل عدم دسترسی مستقیم دیگران به شبکه ملی اطلاعات عملا موج عظیمی از تهدیدات از روی شبکه های داخلی ایران برداشته می شود و در نهایت امنیت بیشتری داریم.

- مورد مهم دیگر سرعت دسترسی به اطلاعات و خدمات در شبکه ملی اطلاعات می باشد، دولت برای واردات یا بهتر است بگویم برای ایجاد اتصال باند پهن به شریان های ارتباطی دیگر کشورها (نقاطی که کشورها ها را به هم وصل می کند و بستر ارتباطی اینترنت تلقی می گردد) هزینه های زیادی را بصورت ماهیانه پراخت می کند، اما برای زیر ساخت درون کشور پس از یک بار پیاده سازی فقط هزینه های نگهداری اندک آنها را بر عهده دارد، این بستر های ارتباطی درون کشوری بدلیل وجود دانش فنی و شرکت های داخلی تولید فیبر نوری با هزینه های اندک، زیرساخت های باند پهن وسیع و پایدار را فراهم آورده که شبکه ملی اطلاعات بر روی این بستر پیاده سازی گردیده است، ایجاد 18 دیتاسنتر استانی به منظور ارائه خدمات شبکه ملی اطلاعات، دسترسی به اطلاعات شبکه ملی اطلاعات را صدها برابر سریع تر از دسترسی به همین اطلاعات بر روی شبکه اینترنت فراهم نموده است. و شما می توانید خدماتی مانند IPTV را که با شرایط فعلی اینترنت به رویایی شبیه است را به آسانی بر بستر شبکه ملی اطلاعات دریافت کنید.

- هزینه های شبکه ملی اطلاعات یکی دیگر از دلایل حرکت به سمت ارائه سرویس ها بر بستر شبکه ملی اطلاعات می باشد. برای مثال زمانیکه خدمات تلویزن اینترنتی را از طریق شبکه ملی اطلاعات دریافت میکنید سرعتی ده ها برابر دسترسی به همین سرویس از طریق اینترنت می باشد و هزینه ی این خدمات در شبکه ملی اطلاعات چند ده برابر کمتر از اینترنت است.

نتیجه گیری: اینکه ما باید خدمات جهانی خود را بر روی بستر اینترنت ارائه دهیم جای هیچ شک و ابهامی نیست اما برای ارائه همین خدمات در کشور عزیزمان می توان با پرداخت هزینه های اندک سرویسی بسیار با کیفیت تر، پایدار تر، کم هزینه تر (مقرون به صرفه تر) ارائه داد و برای مشتریان یا مشترکین خارجی هم بر اساس تقاضا سرویس هایی را متناسب با تعداد بازدید کنندگان و سرویس گیرندگان انتخاب نمود که هزینه های پیاده سازی سنگین هم نداشته باشد.

با سپاس

نشر با ذکر منبع بلامانع است.

محمد نصیری

تعریف استاد خودم مهندس سوزنگر عزیز بسیار کامل و جامع بود ، به نظرم دوستان یک مقدار درک این مفاهیم رو داشته باشند که تفاوت اینترنت و اینترانت و اکسترانت در چه چیزی هست این مسئله براشون حل میشه ، اگر بدونن در پس زمینه اینترنت چه اتفاقات خطرناکی در حال وقوع هست و چه حملاتی همه روزه به سرویس های اطلاعاتی ملی میشه کاملا در خصوص اینترانت ملی توجیه میشن ، شاید باور نکنید اما همه روزه هزاران هزار حمله سایبری از همه نوع ( تروریسم سایبری و ... ) به شبکه های اطلاعاتی کشورمون انجام میشه ، با اینکار یه جورایی ما اطلاعات خودمون رو در دسترس بیگانگان قرار نمیدیم و فقط اجازه دسترسی به افراد مجاز و محل مجاز در کشورمون رو میدیم ، چه بسا که در آینده ای نه چندان دور همین وب سایت انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران هم در بستر اینترانت ملی قرار میگیره ، ما یه طبقه بندی داریم از شبکه ها که بر اساس اندازه شبکه هست که LAN و MAN و WAN و ... هست و یک طبقه بندی داریم که بر اساس نوع سرویس دهی هست ، شبکه ای که سرویس رو بصورت خصوصی برای یکجا ارائه میده فارق از بعد مسافت رو بهش میگیم اینترانت حالا این اینترانت میتونه در سطح یک شهر باشه یا در سطح یک کشور ، مهم اینه فقط عده خاصی که تعیین شدن میتونن ازش استفاده کنن ، اینترانت ملی یعنی شبکه ای که افراد مجازی که قرار هست ازش استفاده کنن ایرانی هستند ، تعریف بعدی میگه اگر یک اینترانت سرویس عمومی هم ارائه بده حتی اگر یک سرویس عمومی باشه تبدیل میشه به یک اکسترانت و در نهایت اینترنت مجموعه ای از اکسترانت ها خواهد بود ....

توسینسو آینده دنیا رو میسازه ... اگر تو هم بهش پیوند بخوری ... شروع کن یاد بده هر چیزی که بلدی رو ... دنیا همینجور تغییر می کنه
فرهاد خانلری

ما هم در محل کارمون هم اینترنت داریم هم اینترانت ، اینترنت که خب مشخصه چی هست اما اینترانتمون فقط و فقط اعضاء داخل سازمان میتونن بهش وصل شن و نه هیچ کس دیگه ای خب این امنیت شبکه رو میبره بالا چون شده یه شبکه بزرگ داخلی بین 3000 تا کامپیوتر.

من شنیده بودم بانک ها باید بر اساس اینترنت ملی باشن یه جورایی همون اینترانت که اطلاعاتشون در بستر شبکه داخلی شون جابجا شه اینجوری هم امنیتشون بالا تر میره هم سرعتشون بالاتر میره.

خداوند برکتے عظیم به نام "زندگے" به تو بخشیده است . تو چه چیزے به او تقدیم می کنے ؟ هر روز چیــزے هر چند کوچک به او تقدیم کن ، مقداری عشق به مخلوقاتش . . .
M@HAMAD FARAHANi

طبق گفتگویی که ما اخیرا با مخابراتی داشتیم و برای سازمان خودمون میخواستیم پهنای باند بالا بگیریم، گفتند که اینترنت ملی ___>> شکست خورده و الان تقریبا اومدن 2 شبکه MPLS و اینترانت رو با زیرساخت خیلی بهتر و عملکرد منطقی امن تر گسترش دادن و پروزه اینترنت ملی فقط یه کیسه بود برای ... (خوب اسم ملی خیلی قشنگه دیگه !!)

توی دنیای فناوری اطلاعات که به سرعت داره رشد میکنه، هر کسی نیاز به یک مشاور داره... من هم مشاور ارشدم رو انتخاب کردم : GOOGLE و دیگر هیچ
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره تابستانه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....