در توسینسو تدریس کنید

و

با دانش خود درآمد کسب کنید

محمد نصیری

نگاهی انتقادی پیشنهادی به همایش هفته فناوری اطلاعات پارسی زبانان

هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان

همایش هفته فناوری اطلاعات پارسی زبانان خوشبختانه و به همت مسئولین محترم دیروز شروع و امروز هم تمام شد. خوشحالیم که برای اولین بار چنین همایشی در کشور عزیزمان ایران برگزار می شود و امیدوار هستیم اینگونه همایش ها بصورت منظم و ساختارمند ادامه پیدا کنند و در سالهای آینده نیز شاهد چنین همایش هایی باشیم ، اما این همایش در کنار همه مزایایی که داشت نقاط ضعف مشهودی هم داشت که ما در اینجا قصد داریم ابتدا این نقاط ضعف را بیان کنیم و سپس با کمک دوستان پیشنهاداتی ارائه کنیم تا در طی سالهای آینده چنین مشکلاتی در روند برگزاری اینگونه همایش ها وجود نداشته باشد.

انتقاد اول در حوزه اطلاع رسانی وارد است ، همایش قرار بود روز شنبه راس ساعت 13 و 30 دقیقه در محل سالن اجلاس سران برگزار شود. بنده ساعت 13 و پانزده دقیقه در کنار درب ورودی سالن حضور داشتم ، در هیچ کجای شهر حتی در سر درب ورودی سالن اجلاس حتی یک بنر از معرفی چنین همایش بزرگی وجود نداشت !!! بله حتی یک بنر کوچک هم وجود نداشت و تنها بنری که در همه جا مشاهده می شد جشنواره شهید رجایی بود که در جلوی درب نصب شده بود. از اطلاعات مجموعه پرسیدیم همایش هفته فناوری اطلاعات همینجاست دیگه ؟ و بعد از تایید وی تازه متوجه شدیم که بله همایش برگزار می شود و کنسل نشده است و ما اشتباه نیامده ایم. همه از هم می پرسیدند که همایش همینجاست ؟ درست اومدیم ؟ به نظر بنده و همچنین بسیاری از دوستان بهتر بود بنرهایی در شان این مراسم و همایش بزرگ در سطح شهر نصب می شد و یا حداقل در سر درب ورودی مجموعه شاهد اطلاع رسانی در خصوص این مورد باشیم.

انتقاد دوم در حوزه دریافت کیف ها و وسایل همراه شرکت کنندگان در همایش بود ، ما به دوستان حق می دهیم که در مراسمی با چنین سطح به دلیل مسائل امنیتی کیف خود را همراه نیاورند اما واقعا هیچ تمهیداتی برای دریافت کیف دوستان اندیشیده نشده بود تا اینکه قرار شد کیف ها تحویل شوند ، یک سری کاغذ پرینت شده با اعداد در اختیار پرسنل خدمات قرار گرفت و چندین نفر مسئول این شدند که بعد از برش این کاغذ های شماره دار یکی از آنها را با چسب پهن روی کیف بچسبانند و دیگری را به شخص میهمان بدهند ، نکته جالب در این بود که اینکار واقعا در شان این مراسم نبود و بنده شاهد مواردی بودم که شماره ها با هم تداخل داشت و یا حتی یک قیچی ساده برای برش کاغذها وجود نداشت ، بهتر بود برای این مورد نیز فکر می شد ، شاید وجود یک قفسه ساده در کنار درب ورودی و چاپ کردن چندین برگه برچسب ساده این بی نظمی را ایجاد نمی کرد.

انتقاد سوم در حوزه تاخیر زیادی بود که در روند شروع مراسم وجود داشت ، مراسم به صورت رسمی در ساعت 15 و 15 دقیقه شروع شد در حالی که اطلاع رسانی و حضور میهمانان این مراسم ساعت 13 و 30 دقیقه اعلام شده بود ، جالب اینجا بود که حتی در طی مدت حضور دوستان در سالن اجلاس سران حتی یک کلیپ یا یک مجری وجود نداشت که دلیل تاخیر را اعلام کند یا حداقل برنامه ای برای سرگرم شدن میهمانان در نظر گرفته شود تا این همه تاخیر در شروع مراسم وجود نداشته باشد ، به قول یکی از دوستان همایش برای پرسنل و مدیران فناوری اطلاعات کشورهای فارسی زبان است ، اگر ما خودمان ادعای نظم داریم بایستی به بهترین شکل این مراسم را از نظر زمانی مدیریت کنیم نه اینکه برای ورود و شروع مراسم تقریبا 2 ساعت منتظر بمانیم. بهتر بود برنامه ای بسیار ساده یا سخترانی معرفی همایشی برای ابتدای مراسم در نظر گرفته می شد تا دوستان به این شکل با بی نظمی مواجه نشوند.

انتقاد چهارم به این مورد بود که در ابتدای سخنرانی اولین میهمان خارجی شخصی به عنوان مترجم همزمان فرآیند سخنرانی را همراهی می کرد ، متاسفانه به دلیل عدم هماهنگی درست در ترجمه بسیاری از حاضرین اصلا قادر به درک موضوع سخنرانی نشدند و از همه جالبتر زمانی بود که مترجم عزیز ما به سخنران گفتند لطفا تکرار کنید صحبت های خودتان را چون فرصت ترجمه نداشتم و این واقعا جالب نبود ، از همه مهمتر و جالب تر این بود که میهمان خارجی بعدی که ایشان هم انگلیسی صحبت می کردند دیگر مترجم همزمان نداشتند و همه حاضرین به زبان انگلیسی به سخنرانی ایشان توجه کردند و ترجمه ای انجام نشد ، در آخر متوجه نشدیم که قرار است ترجمه وجود داشته باشد یا وجود نداشته باشد ؟ بهتر بود این موارد از قبل هماهنگ می شد ، در سالن هایی که برای سمینارهای همایش در نظر گرفته شده بود ترجمه همزمان از طریق گوشی ها انجام می شد و کیفیت نسبتا خوبی نیز داشت ، چرا از همین روند در حین مراسم افتتاحیه استفاده نشد تا این بی نظمی ایجاد نشود ؟

انتقاد پنجم که بصورت مشترک توسط بنده و دوست خوبم مهندس سوزنگر مطرح شد این بود که چرا پرچم کشور عزیزمان ایران در پشت تریبون سخنران وجود نداشت ؟ در صورتیکه ما برگزار کننده این مراسم بودیم اما در میان پرچم هایی که در پشت تریبون مجری دیده می شد پرچم ایران وجود نداشت و پرچم در سمت دیگر سن قرار گرفته شده بود ، بهتر بود با توجه به اینکه ما میزبان این مراسم هستیم دو پرچم داشته باشیم ، یکی در پشت تریبون مجری و در کنار سایر پرچم ها و دیگری در قسمت دیگر سن ، البته این موضوع بیشتر در مواقعی برجسته می شد که مجری سخنرانی می کرد اما به هر حال در بهتر بود به این شکل برگزار می شد.

انتقاد ششم به این موضوع بود که در این مراسم سران اجمع که اتحادیه ICT کشورهای عرب زبان هستند حضور داشتند ، کارشناسان و مدیران برجسته ای از کشورهای نیوزیلند و مالزی حضور داشتند که همگی سخنرانی کردند از جمله یکی از میهامانی که از کشور آذربایجان ترک زبان دعوت شده بود نیز به ایراد سخترانی پرداختند اما مگر اسم این همایش هفته فناوری اطلاعات پارسی زبانان نبود ؟ آیا فقط ایران پارسی زبان دارد ؟ در این مراسم هر چقدر دقت کردیم از کشورهای همزبان و برادر افغانستان و تاجیکستان کسی را پیدا نکردیم ، اگر همایش برای همه پارسی زبانان است بنابراین اففانستان و تاجیکستان نیز باید سخنران داشته باشند ، بهتر بود حداقل اسمی از این کشورها در مراسم برده می شد زیرا جای خالی این کشورها احسا می شد.

انتقاد هفتم عدم برنامه ریزی درست در خصوص سین اجرایی برنامه بود ، گروه موسیقی وارد صحنه شدند شروع به کوک کردن سازهای خود کردند چند دقیقه ای نواختند و بعد رفتند ، این رفتن به نحوی بود که همه فکر کردند مشکلی پیش آمده که گروه بیرون رفته که مجری اعلام کرد گروه موسیقی برای کوک کردن دستگاه های موسیقی به محل دیگری رفته اند و باز خواهند گشت ، این موضوع واقعا در چنین مراسمی باعث تاسف است ! مگر گروه موسیقی آلات موسیقی خود را باید در صحن علنی سالن اجلاس کوک کنند ؟ بعد بروند بیرون و .... قضاوت در این خصوص با خود دوستان ....

چالش نوآورانه در سالن اجلاس سران ، فناوری اطلاعات

آخرین انتقاد را به چالش های نوآورانه اختصاص می دهم البته ممکن است مواری از دستم پریده باشد اما این را ختم انتقادات قرار می دهیم ، در این قسمت قرار بود دانشجویان یا افراد خلاق طرح های فیلتر شده خود که ظاهرا و به گفته دوستان از چند مرحله عبور کرده بودند تا به غول مرحله آخر برسند را در سالن مطرح کنند و حضار به طرح ها رای دهند و نظرسنجی انجام و حمایت های لازم انجام شود ، باعث افتخار ماست که چنین موضوعی ایجاد شود اما آیا واقعا سطح طرح های ارائه شده یا چالش های ارائه شده در سطح این همایش بود یا خیر ؟ نظر من خیر است ! تقریبا اکثر طرح های ارائه شده کپی برداری شده یا ریزنویسی شده مشابه های خارجی بود ، کپی برداری از Ebay ، کپی برداری از فروشگاه ساز ، کپی برداری از یکی از ماژول های SIEM که به اشتباه Sandbox مطرح شد ، کپی برداری از یک LMS و .... البته من به این عزیزان احترام قائلم اما آیا واقعا چنین طرح هایی چالش آفرین و نوآورانه بود ؟ آیا این همان طرح های فیلتر شده بود که گلچین شده بودند ؟ سرمایه گذار روی چه حوزه ای باید سرمایه گذاری می کرد ؟ بهتر بود ایده های بهتر با پروپوزال های بهتر تهیه می شد ... فیلترهای بهتری برای گزینش طرح ها انجام می شد و در نهایت واقعا یک نوآوری انجام می شد که این موضوع دیده نشده بود.

کلام آخر را به مهمترین قسمت و رکن و هدف اصلی این همایش اختصاص می دهیم که نقطه قوت و دلگرمی ما در این همایش بود ، سخنان معاون اول محترم رئیس جمهور در خصوص حمایت از پیشرفت تکنولوژی های نوین و زیرساخت ، سخنان وزیر محترم فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص پشتیبانی از نسل های نوین 3G و 4G در کشور و همچنین خبرهایی که از سخنرانی دلگرم کننده ریاست محترم جمهوری شنیدیم تلخی همه انتقادات ما را به شیرینی تبدیل کرد ، دولت تدبیر و امید با رویکردی مدبرانه اهداف خود را در قالب بیانات معاون اول محترم به خوبی به گوش فعالان حوزه ICT و مردم رساند ، به امید روزی که همه این وعده ها با تلاش های مسئولین به مرحله عمل برسد.منتظر انتفادات و پیشنهادات شما در ادامه بحث هستیم. ITPRO باشید.

نویسنده : محمد نصیری

منبع:انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد

#اجمع #همایش_فارسی_زبانان #ارزیابی_الکامپ #همایش_فناوری_اطلاعات_پارسی_زبانان #هفته_فناوری_اطلاعات #نمایشگاه_الکامپ_92
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.

بی نظمی و بی برنامه گی توی کشور ما امری عادیه نباید زیاد انتظار داشته باشیم

ما هم امیدواریم که این وعده وعیدها عملی بهش و در حد حرف نباشه

اگه امکانش هست مراسمی از این قبیل که قراره برگزار بشه از طریق این سایت اطلاع رسانی بشه که علاقمندان بتونن شرکت کنن

کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork
محمد نصیری

دوست من برای این مراسم بر اساس گفته ها نزدیک به 400 هزار دلار یعنی نزدیک به یک میلیارد و سیصد میلیون تومان هزینه شده ، چنین همایشی باید از طریق تلوزیون اطلاع رسانی بشه ، من خودم تا هفته پیش چنین اسمی رو نشنیده بودم که بخام خبرش رو هم بگذارم ، از طرفی ورودی افراد برای این دو روز در همایش 800 هزار تومان بود که برای من جالب بود که چه مقدار بازخورد داره که اینقدر ورودی هم خواسته شده !!! به هر حال حرفای جالبی زده شد امیداریم عملی بشه ... اگر حرفای معاون اول محترم رئیس جمهور و وزیر محترم فناوری اطلاعات و ارتباطات و رئیس سازمان رو کنار بگذاریم به نظرم بازخورد مثبتی نداشت.

توسینسو دنیا رو متحول میکنه اگر تو هم عضو گروهش باشی ... برای همکاری به من پیام بده ....

برای یک همایش دو روزه این همه هزینه!!!!!!!!!!!

واقعا جای تاسف داره برای جایی که باید خرج بشه هزینه نمیشه بعد برای یک همایش که فقط جنبه نمایش داره این همه هزینه می کنن

کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork
Reza

با تشکر از مطلبتون ، وقعا 800 هزار شما هزینه کردین تا در همایش باشین؟

محل برگزاری کجا بود؟

Information & Communication Technology
محمد نصیری

البته بنده میهمان بودم و هزینه ای پرداخت نکردم اما در کل بله 800 هزار تومان برای دو روز ... از نظر فنی که جالب نبود اما خوب جمع شدن بزرگان فناوری اطلاعات کشور یکجا جالب بود.

توسینسو دنیا رو متحول میکنه اگر تو هم عضو گروهش باشی ... برای همکاری به من پیام بده ....
فرهاد خانلری

در محل سالن اجلاس سران برگزار شده بود.

معمولاً مراسم هایی که در این چنین سالن هایی برگزار میشه از کیفیت مطلوبی برخوردار هست اما چرا اینجوری بوده باید دید مدیر اجرایی کی بوده !!!

به هر حال باعث تاسف هست که در این سمینار بزرگ در حضور جمعی از اشخاص کشورهای خارجی و همچنین برجسته کشورمون این بی نظمی ها اتفاق بیوفته.

خداوند برکتے عظیم به نام "زندگے" به تو بخشیده است . تو چه چیزے به او تقدیم می کنے ؟ هر روز چیــزے هر چند کوچک به او تقدیم کن ، مقداری عشق به مخلوقاتش . . .
محمود کیاستی

سلام

با توجّه به توضیحات خوب ارائه شده، بنظرم بهتر بود در انتخاب نام همایش تجدید نظر می کردند، زیرا که:

1- در هفته فناوری اطلاعات پارسی زبانان، نامی از کشورهای همزبان ما برده نشده

2- سخنرانان غیر پارسی زبان به ایراد سخن پرداختند

3- به دستاوردهای فناوری اطلاعات پارسی زبانان اشاره ای نشده است

4- اصلاً این نام چه وقت به این هفته اختصاص داده شده است و هدف از آن چه بوده است؟

5- هدف از برگزاری این همایش چه چیزی بوده است؟ آیا از بزرگان فناوری اطلاعات پارسی زبان که در این زمینه نوآوری و ... داشته اند تجلیل و تکریم به عمل آمد؟

6- با توجّه به هزینه انجام شده، اگر اهداف و یا دستاوردهای آن قابل توجّه نباشد، بازهم بیت المال بی هدف مصرف شده است.

علم، بدون داشتن اخلاق نیکو» ضررش از «نادانی» بیشتر است
محبوبه   همتی

پوشش خبري-تخصصي شما فوق العاده عالي ومفيد بود، و متاسفانه تمام مواردي كه اشاره داشتين كاملا عادي و با هم سینک بود :D مثل بیشتر اين همايشها، تنها موردي كه هيچ سنخيتي با بقيه موارد نداشت مبلغ بالاي ورودي بود كه واقعا نسبت به كيفيت اشاره شده بيشتر به يك طنز عميق مي‌مونه تا يك تناسب :D

و در آخر احساس شخصي بنده بعنوان يه ايراني و علاقه مند به فعاليت در زمينه ي IT خوش بيني و اميدواري نسبت به پايدار شدن و باكيفيت تر شدن چنين همايشها و اتحادهايي بين همسايگان پارسي و غير پارسي الي الخصوص اعضاي محترم و نازنين قراداد تركمنچاي :-? كه به تازگي هم شنيدم قراداد تمام شده است و عزيزان ميتوانند به مام وطن برگردند :-) ) است.!

بازهم بينهايت قدرداني از شما.. و آرزوي توفيق براي ITPro

Think different
triple.s

البته چهارصد هزار دلار هزینه کردن برای دیدار دو دوست قدیمی هزینه ی زیادی نیست و از نظر من ارزشش رو داشت!

با تشكر از جناب نصيري بابت اين نقدهاي به جايشان

ولي جناب نصيري بنده به نقد شماره ششم جنابعالي نقدي دارم اما به هيچ وجه جنبه حاشيه نداره. مگر ايران فقط پارسي زبان هست؟ ايران پر هست از قومهايي كه بايد به هر تك تك آنها افتخار كنيم، من به هيچ وجه تك جانبه به موضوع نگاه نمي كنم.

من هم در همايش حضور داشتم ( البته همانند شما بصورت ميهمان ) و به شخصه به اسمي كه براي همايش گذاشته بودند اعتراض كردم، حالا يه فردي كه از آذربايجان اومده و سخنراني كرده ناراحت شديد!! اگه از آذربايجان ميهمان نداشتن واز تاجيكستان و افغانستان ميهمان داشتن باز هم اين نقد رو مي كرديد؟! ما بايد انتظار داشتيم كه از همه كشورها ميهمان داشتيم نه فقط از كشورهاي خاص.

خواهشاً بياييد به موضوع ها تك جانبه نگاه نكينم، ما همه ايراني هستيم و بايد به ايراني بودنمان افتخار كنيم.

و درآخر: اگر كامنت من حذف بشه نشان از منطق تك جانبه اي جنابعالي هست ( البته خيلي عذر مي خوام كه اين جمله ام رو صراحتاً عرض كردم حمل بر بي ادبي نشود)

یا به اندازه آرزوهایت تلاش کن و یا به اندازه تلاشت آرزو کن.
محمد نصیری

من چند نکته رو هم خدمت دوستان عرض کنم ، اولا وجود چنین همایش هایی لازم هست از بعد اینکه ریاست سازمان طی پنل های تخصصی با مدیران شرکت های فناوری اطلاعات کشور بصورت رو در رو صحبت می کنن و در جریان مشکلات و معظلاتشون قرار میگیره ، از طرفی تعامل خوبی بین کارشناسان فناوری اطلاعات و مدیران شرکت های مختلف صورت میگیره ، روند کلی و اهداف کلی دولت در برابر مقوله فناوری اطلاعات مطرح میشه و همه اینها جزو مزایای چنین همایش هایی هست ، فقط دید انتقادی نباید داشت بالاخره جنبه های مثبتی هم داشته ، فقط باید بهبود پیدا کنه هدف ما هم اشاره به این نقاط ضعف نبوده در کنارش پیشنهاد راهکار هم داشتیم ، امیدوارم سال بعد با کیفیت بهتری برگزار بشه ، البته اشاره کنم که مهمترین مزیت این همایش که اگر دو میلیارد هم هزینه داشت ارزش داشت همونی هست که در دو پست قبلی اشاره شده D:

محمد نصیری

سهند عزیز ، دوست من تو پستی که گذاشتی هیچ مشکلی نیست که بخاد حذف بشه ، من خودم آذری هستم و افتخار می کنم به این موضوع ، اصلا هدفم این نبود که چرا آذربایجانی اومد و چرا نیوزیلندی اومد و چرا ... منظورم این هست که چرا از اون کشورهایی که فارسی زبان هستند درست دعوت نشده بود و چرا سخنران از این کشورها حضور نداشتند ؟ بالاخره چه بخایم و چه نخایم زبان مرجع کشور ما فارسی هست نه ترکی ، نه عربی و نه انگلیسی ، اگر من به زبان ترکی ITPRO رو می نوشتم آیا همه ایرانی ها میومدن ؟ طبیعی هست که نه ... بنابراین به فارسی مینویسیم ، اگر به کنایه گفتم آذربایجان هم بود هدفم تخریب کسی یا شخصیتی یا قومیتی نیست چون خودم آذری و ترک هستم ، هدف من کاملا مشخص هست ... چرا اونهایی که باید حضور نداشتند ... ؟؟؟ طبیعی هست که ما چنین همایش هایی رو نمیتونیم به زبان ترکی ، لری ، کردی ، سیستانی یا شمالی برگزار کنیم آیا میتونیم ؟ اگر شخصی از تاجیکستان یا افغانستان صحبت می کردند من چنین نقدی نمی کردم چون همایش به نام این زبان برگزار شده ... بنده به هیچ موضوعی تک جانبه نگاه نمی کنم ... یاشاسین آذربایجان ... یاشاسین کلیبر

ممنون جناب مهندس خیلی خوشحال شدم.

واقعاً تبلیغات در مورد این همایش می تونم بگم در حدّ صفر بود، من خودم از طریق برادرم که کارمند شرکت نفت هست فهمیدم.

حجت رستمی

با سلام و خسته نباشد

جناب مهندس نصیری ممنون از گزارش خوبتون در جواب دوستانی که فرمودند وا این همه هزینه چه خبره مگه باید بگویم در مقایسه با قرار داد یک بازیکن فوتبال که هیچ نتیجه ای هم نمیگیره مبلغ زیادی نیست هر چند که از این همایش هم امید زیادی نیست چون دوستان دولتی مدام وعده افزایش سرعت اینترنت و یا افزایش کیفیت خدمات مورد نیاز در این رابطه رو میدند و در مقابل مجلس محترم در واکنش به چنین تصمیماتی از طرف دولت بعضی وقتها کار به تهدید وزیر برای استیضاح را سخن میگویند که اگر کمی در روزنامه ها و سایتهای خبری سرچ کنید مستندات آن برایتان روشن میشود بنابر این نتیجه اخلاقی این گذارش این میشود که ابتدا مسئولین همین مبلغ میلیارد رو اختصاص بدن به یک جلسه برای یکی کردن حرف هایشان تا این دو گانه گویی و سردرگمی از جامعه it خارج شود و ضابطه جای رابطه و سلیقه گرایی را بگیرد که هرچه مصیبت داریم از همین است بعد هم سر فرصت با لحاظ نمودن انتقادات صحیح شما همایشی دیگر با محتوای با کیفیت تر را ارائه نمایند البته هزینه را هم کمی پایین بیاورند تا بجز بچه مایدار ها دیگران هم امکان استفاده از این دست همایشها را داشته باشند تا جامعه طبقاتی فقیر و غنی جای خود را به مساوات و عدالت اجتماعی بدهد و به قولی همایش بین المللی به صورت خصوصی برگزار نشود .

اما اما نقدی هم بر مقاله خودتان که امیدوارم مرا ببخشید. واما بعد. بهتر بود در کنار انتقادات و راهکار های سازنده ای که فرمودید دقیقا به سخنان معاون اول محترم رئیس جمهور در خصوص حمایت از پیشرفت تکنولوژی های نوین و زیرساخت ، سخنان وزیر محترم فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص پشتیبانی از نسل های نوین 3G و 4G در کشور و همچنین خبرهایی که از سخنرانی دلگرم کننده ریاست محترم جمهوری ، اشاره میکردید تا رسالت خبر نگاریتان به حد اعلا برسد و بنده و سایر دوستان از اهم وعده های داده شده و سخننان ایراد شده اطلاع کاملی پیدا میکردیم تا خبر از حالت سانسور بیرون آمده و از ایجاد هر گونه شک و تردید در ذهن اذعان عمومی جلوگیری میشد و فرد با درایت و آگاهی بیشتر اقدام به نتیجه گیری میکرد که اقا چی شد؟ و به این ترتیب پیگیری وعده های داده شده توسط مراجع زیربط . خبر نگاران وحتی همین بچه های وب سایت itpro را فراهم میکرد که در اینده نچندان دور این وعده ها هم به دولتهای بعدی کشیده نشود و یا در اثر گذشت زمان به فراموشی سپرده نشود .

و به سرنوشت جلسه خودمان که قرار بود به اطلاع اعضا برسد!!! منجمله اهداف رویکردها و برنامه های آتی انجمن که در آن بحث شد، به مشکلات و راهکار ها اشاره شد دچار نشود و دوستان بدونند که اگر نیت خیر باشد و آن ائتلای ایران عزیزمان میشود بدون خرج کردن میلیارد سرمایه برای یک همایش هم دستاورد های خوبی رو برای آینده پیش بینی کرد و دیگران هم در قسمت اعلانات انجمن بتوانند در جریان موضوعات بحث شده قرار بگیرند و افرادی که میخواستند در اولین جلسه itpro باشند و نتوانستند امکان اظافه کردن نظراتشان را در خانواده itpro داشته باشند که این از همه مهمتر است به قول قدیمیا اول یک چوال دوز به خودمان بزنیم بعد یک سوزن به دیگران و دوستان بدانند که انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران با قدرت و با پیگیری تمام در جهت پویایی سطح علمی و فکری در حال عبور از کمیتها برای رسیدن به کیفیت بیشتر در جهت تبدیل شدن به مرجع فارسی علمی و فناوری در ضمینه it و تولید محتوا در تمام گرایشهای آن در سطح کشور های فارسی زبان است itpro باشید و موفق.

محمد نصیری

حجت عزیز کاملا حق با شماست این هزینه در مقابل هزینه های میلیاردی که خیلی اوقات در کشور انجام میشه هیچی نیست پس نباید اینقدر هم روی این موضوع متمرکز بشیم ، در خصوص وعده و وعیدها به نظرم در حوزه ما نیست که بخایم بحث کنیم ، امیدواریم که همه این مشکلات فقط حل بشه و اختلافات کنار گذاشته بشه و این تنها کاریه که می تونیم بکنیم ، وظیفه ما انجام کار خودمون به درستی هست و کاری به کار دیگران نداریم فقط تا جای ممکن پوشش خبری حمایتی انجام میدیم ، در خصوص انتقادی که از من بابت گزارش خود مراسم داشتید شما درست می فرماید اما واقعا هدف من از نوشتن این مطلب گزارش نبوده من فقط خواستم انتقاد کنم ، پوشش خبری خیلی خیلی خوبی در روزنامه ها و حتی رادیو و تلوزیون در خصوص سخنان دولتمردان عزیزمون منتشر شده که زیر و بم صحبت ها بدون سانسور در اختیار همه قرار گرفته بنابراین ترجیح دادم مسائلی رو عنوان کنم که کسی بهش نپرداخته یا کم پرداخته شده ، در خصوص جلسه روز جمعه دربند با دوستان هم باید بگم کمی صبر کنید ، حجت جان جمعه با شما بودم ، شنبه و یکشنبه همایش بودم و دوشنبه و سه شنبه درگیر کلاس و پروژه بودم ، عجله ای برای اون مطلب نیست ، قطعا همه جزئیات مسائل و اهدافی که در روز جمعه بین اعضای فعال صورت گرفت بصورت کاملا شفاف با کاربرا به اشتراک گذاشته میشه این رسالت کاری ما هست اما خوب من هم کمی تو این زمینه کند عمل کردم که این رو به حساب مشغله واقعا زیاد کاری بزارید ... به امید روزی که مرجع فارسی زبان فناوری اطلاعات کشورهای فارسی زبان باشیم ( حتما میشیم شک نکنید اما به امید خدا ) ITPRO باشید

حجت رستمی

UNITY جان قطعا همین طوره و نباید هم از رسالت اصلی خودمون جدا بشیم و من هم به امید خدا در روز های آینده با قدرت تر از قبل در کنار شما خواهم بود (به امید آینده ای موفق و روشن برای itpro ) و ممنون از صبر و تلاشتون

علی رضایی

دوستان بسیار خوشحالم از اینکه در چنین گروه حرفه ای درکنار دوستان هستم ولی چند انتقاد کوچک شاید حساسیت های امروز ما را بیشتر برایمان هایلایت کند.

1- متاسفانه انتخاب یک عنوان برای یک همایش فنی با محوریت یک زبان حتی در کشورهای یک دست(از یک ملت) هم امری پسندیده نیست و معمولا آنرا مصداق تفکرات فاشیستی می دانند، چه برسد به ایران که کشوری کثیرالملله و چند مذهبی است. و تاکید بر هر کدام باعث بروز شکاف خواهد شد.

2- ایرانیان و در راس آن هموطنان فارس زبان ما در مقابله با نیروهای مذهبی به ابزار مشابه آن در بعد ملی روی آورده و با تاکید بر زبان فارسی، و گذشته ملت فارس عملا شکاف شدیدی بین سایر اقوام و ملل ساکن در ایران ایجاد می کنند.

3- استفاده از شعارهای مانند ستارگان پارسی، افتخار پارس برای تیم ملی فوتبال ایران و موارد مشابه اینچنینی، تنور ملی گرایی کردی، ترکی، لری، عربی را شلعه ور تر و فعالان آن ملل را محق تر می کند و برش آنها را زیادتر می کند، به نحوی که طرفداران تیم فولاد در اهواز یکصدا فریاد بزنند "الاحواز العربیه و .." یا طرفدارن تراکتورسازی بگویند" خلیج العربیه، شعار الابدیه" " آذربایجان ایران نیست" و ... هزاران شعاری که به این روند دامن خواهد زد.

4- بهترین راه برای گذر از این تفکرات فاشیستی آشنایی با مکاتب نوین علوم انسانی است که بجای تاکید بر همزبانی، هم کیشی، هم وطنی، همخونی و... (که حاصلشان ظهور نازیسم، فاشیسم، داعش، القاعده، آسالا، پ. ک. ک. و ... است) بر انسانیت و حقوق بشر که فارغ از هر گونه تعصبی سعادت را حق همه انسان ها می داند.

در آخر بنظرم بنده در بدترین حالت که بخواهیم بر فارسی بودن این همایش تاکید کنیم که نیازی هم نبود،می شد از عنوان: " همایش فناوری اطلاعات فارسی نویس ها" استفاده کرد، چون که هر فارسی نویسی الزاما فارس نیست.

محمد نصیری

دوست عزیز مسئله رو به این شدت در نظر نگیرید ، چرا اینقدر منتقدانه ؟؟ به نظرم خیلی دیگه این موضوع رو بزرگ کردید و این درست نیست ، در ابتدا باید یک نکته رو خدمت دوستان عرض کنم ، در ادبیات فارسی که همه ما درسش رو خوندیم ما یک بحث داریم به نام لهجه و یک بحث داریم به نام گویش ، لهجه یعنی بیان کردن یک زبان با حالت های مختلف یعنی میگیم : لهجه کردی ، لهجه قزوینی ، لهجه شمالی ، لهجه لری ، لهجه شیرازی ، لهجه کرمانی ، لهجه سیستانی ، لهجه مشهدی ، لهجه خوزستانی ، لهجه جنوبی ، لهجه قمی ، لهجه ترکی ، لهجه .... و غیره ... همه این لهجه ها فارسی یا پارسی هستند و در این شکی نیست و این تعریف ادبی هست ... یعنی همه ملت ایران از سراسر ایران زبان مشترکی دارند که شما هرجا با این زبان حرف بزنید متوجه خواهند شد ، اما تعریف گویش یعنی یک زبان متفاوت ، گویش ها رو می تونیم در ایران به دسته های مختلف تقسیم بندی کنیم : گویش ترکی یا آذری ، گویش عربی ، گویش کردی کردستانی و ... اینها خودشون برای خودشون زبان هستند و بعضا اصلا فارسی نیستند اما به هر حال یا خواه ناخواه یک لهجه هم دارند که به زبان فارسی هست ... بنابراین اسم همایش خیلی هم خوب انتخاب شده کمااینکه داره از زبانی پشتیبانی می کنه که همه مردم ایران متوجه میشن و میتونن باهاش ارتباط برقرار کنند ، به نظرم انتقاد شما در این مورد وارد نیست ... بحث اینجا و این همایش هم سیاسی نیست که بخایم سیاسیش کنیم و ما اینجا فقط بحث فنی داریم ... حتی اگر این همایش به نام عرب زبان ها هم بود باز هم ما به عنوان یک ITMAN انتقادات خودمون رو داشتیم پس ابعاد فنی و اقتصادی رو در نظر بگیرید و بحث رو سیاسی نکنید . ITPRO باشید

فكر كنم جنابعالي همه چيز رو آخر به فارسي منتهي مي كنيد.همانطور كه جنابعالي فرموديد در ايران لهجه و گويش هاي متفاوتي هست كه بايد همه آنها رو ببينيم نه فقط يكي را.

محمد نصیری

دوستان پیشنهاد بدید نه فقط انتقاد ، اگر بنده از چیزی انتقاد می کنم حتما پیشنهادی هم دارم براش ، اگر واقعا هدفتون کمک هست فقط انتقاد نکنید وگرنه پست هاتون حذف میشه در کنار انتقاد پیشنهادتون رو بدید ، بگید راهکارتون چی هست ، دوست داریم بشنویم نه اینکه فقط جو بدیم به موضوع ... این درست نیست ... اگر سهند عزیز میگن بنده فقط به یک زبان نگاه می کنم لطف کنن بگن ما در یک همایش در ایران به چه روشی می تونیم همه لهجه ها و گویش های موجود در یک کشور رو در دو روز پوشش بدیم ؟ ممنون میشم

بله جناب نصیری شما راست میگید باید در کنار انتقاد راهکار هم ارائه بشه.

اگر این کلمه " پارسی زبانان " برداشته میشد خیلی خوب تر بود، زبان رسمی در داخل کشور فارسی هست و هر همایش و مراسم کشوری که برگزار می شود بصورت فارسی هست حال اگه بیاییم کلمه پارسی زبانان رو بهش اضافه کنیم دیدی که باید به مراسم داشته باشیم منحرف می شود.

پیشنهاد من این هست که همچین همایشهایی علاوه بر پایتخت ایران در مراکز استانها نیز برگزار شود، که اینطوری می تونیم در اون همایش از زبان اون استان استفاده کنیم، دیگه اینطوری لازم نیست همه لهجه ها و گویشها رو دریک همایش دو روزه گنجوند.

محمد نصیری

خوب سهند جان این منطقیه اما به هر حال خواه ناخواه ما کارشناسانی داریم که نمیتونن به زبان محلی هر استان صحبت کنند ، شما دقت کنید حتی وقتی رئیس جمهور محترم هم به یک استان میرن همه به زبان فارسی صحبت می کنن با اینکه این زبان رسمی اون استان نیست و منطقی هم نیست که یک نفر در ایران بره تو یه شهر دیگه سمینار یا همایش برگزار کنه بعد ترجمه همزمان انجام بشه !!! اگر این همایش رو شما بخاین در سطح کشور گسترش بدین کیفیت اون به طبق خیلی پایین میاد ، استانهایی هستند که از نظر فناوری اطلاعات قوی و بعضا ضعیف هستند و با این حرکت هم هزینه ها خیلی بالا میره و هم کیفیت پایین میاد ، اما میشه ترتیبی داد که این مراسم ها مثلا در شبکه های استانی که الان در کشور داریم بصورت پخش زنده پخش بشه و در این حین مترجمین میتونن اون رو به زبان محلی خودشون ترجمه کنن فکر می کنم اینجوری منطقی تر باشه ... البته در حد تئوری و حرف هست این ایده ها اما دیگه این سوء تفاهم ها به وجود نمیاد ... به هر حال بیشتر این بحث رو ادامه ندیم چون به حاشیه میره و از اون بعد انتقادی خودش خارج میشه ، ممنون از همه دوستانی که نظرات زیباشون رو در ادامه این بحث قرار دادند ، به امید خدا بصورت گروهی تیم ITPRO سعی میکنه نمایشگاه رسانه های دیجیتال رو هم نقد و بررسی کنه ، موفق و پیروز باشید همگی ... ITPRO باشید

محبوبه   همتی

خب آقای نصیری میتونید از کارشناسان همون منطقه استفاده کنید که برنامه ها و اهداف اصلی طرح رو به زبان مردم همون منطقه خیلی شیوا و گیرا براشون اجرا کنند تا در عین حال که به ظاهر همایش بومی شده خیلی هم سریعتر مطلب جا بیافته براشون..

Think different
حجت رستمی

با سلامی دوباره خیلی عالیه که به این شکل نظراتتون رو میگید اما اجازه بدید داستانی رو برای دوستانم تعریف کنم که شاید arezaei و mhit و sahand عزیز نظرشون عوض بشه و به نوعی تک بعدی به قضیه نگاه نکنند و همه جوانب رو در نظر بگیرند و اما .. میگویند در کشور چین زمانی که امپراطوری مینگ در هال تشکیل بود اولین پادشاه آنان فجیع ترین کشتار را در چین به راه انداخت و به دستور او لشکریانش در عبور از هر دهکده ای به هیچ موجود زنده ای حتی حیوانات هم رحم نمیکردند در یک از این حمله ها در روستایی پسر بچه ای 10 ساله به طور معجزه آسایی زنده میماند و با دیدن این کشتار های وحشتناک تصمیم میگرد که با تبدیل شدن به یک شمشیرزن قهار در آینده پادشاه را بکشد و انتقام پدر مادر و همه دوستانش رابگیرد اما این تمام ماجرا نبود زیرا نزدیک شدن به پادشاه حتی برای فرماندهانش بیش از 10 قدم مقدور نبود و ان هم بدون سلاح بنابراین این پسر مجبور بود اولا به مقام فرماندهی برسد و به تبع در لشکر پادشاه خودش مجبور به کشتار بود دوما باید به اندازهای قوی میشد که در ده قدمی بدون سلاح و قبل از رسیدن محافظین پادشاه را با شمشیر خودش به قتل برساند سالها گذشت و او به ده قدمی پادشاه رسید میگویند در پشت تخت پادشاه پرده ای بود از رنگ قرمز که تا آن زمان کسی از پشت آن خبر نداشت . پادشاه پیر شده بود و پسر جوانی قدرتمند و با گذشت ایام پادشاه آنقدر تجربه داشت که بداند که پسر برای قتل او آمده است در آخرین لحظه از پسر خواست تا با او به پشت پرده برود و راز امپراطوری مینگ و دلیل کشتارهای بی رحمانه اش را بداند . هر دو به پس پرده رفتند و زمانی که بیرون آمدند پسر نه تنها بسیار خوشهال بود بلکه از هدفی که 15 سال برای آن خود را آماده کرده بود منصرف شده بود و گویند که او خود از با وفا ترین سرداران پادشاه شد اما او چه دیده بود زمانی که از او پرسیدند در جواب گفت پادشاه دو کلمه ارزشمند را به من نشان داد و من به عمق اندیشه های او پی بردم و آن دو کلمه (وحدت کشور ) بود و امروز دلیل یکپارچه ماندن و اینچنین پهناور بودن سرزمین چین همین داستان بود پادشاه تمام منیتها و خودخواهی هایی که ادعایی از برتری داشتند را نابود کرد تا تا سرزمینی واحد و یکپارچه را برای مردم تحت یک قانون به وجود آورد دوستان فارغ از هر قومیت ما همه ایرانی هستیم و برای اعتلای ایران تلاش میکنیم طبیعی است که این هفت طایفه بزرگ ایرانی باید برای برقراری ارتباط باهم زبانی مشترک داشته باشند بنده خودم شخصا آذری زبان هستم آما مهمتر از آذری بودن من ایران است به جای اینکه به نوع زبان یک همایش و یا عنوان آن با دید تعصبی نگاه کنید به این توجه داشته باشید که همایش را در خارج از مرزهایمان نه با نام آذری نه با نام کرد و نه لرستانی و نه سیستانی نه ترکمن و نه فارس نه عرب و ...... میشناسند بلکه فقط نام ایران است و بس .itpro باشید

محمد نصیری

خیلی قشنگ بود ، به امید اینکه وحدت فناوری اطلاعات رو هم با ITPRO در ایران ایجاد کنیم ، با هم رشد می کنیم

محبوبه   همتی

جناب حجت ممنون از داستانتون كه پادشاه به هر قيمتي وحدت برقرار كرده كه يه نوع قدرت مركزي بدست بياره احتمالا اما من از طرف خودم ميگم تك بعدي نيستيم...

موفق باشيد

Think different
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره پاییزه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....