rasool danesh

پاس داشتن زبان فارسی و بروز ایراد بخاطر بی توجهی به زبان پارسی

سلام همین اول بگم من خودم هم همین مشکل رو دارم و همین متنی هم که دارم مینویسم دارای همین مشکل هست پس دوستان به بزرگی خودشون ببخشند.itpro های عزیز یک کم وقت بزارین و همین صفحه اول سایت و سئوالایی که مطرح شده رو بخونید... اصلا انشای درستی نداریم جای فعل و فاعل و مفعول و... همه چیز بهم ریخته هر یک از کاربران همون چیزی که توی ذهن و تخیل خودشه مینویسه حتی گاهی بعضی از کلمات رو هم جا می ندازن چون توی ذهنشون فکر می کنن نوشتن یا اون کلمه فقط توی ذهنشونه نه توی نوشتشون ....جملات و سئوالات گاهی اینقدر عجیب میشه که واسه اونا باید 5 دقیقه صرف کنی و آنالیز کنی تا بفهمی طرف منظورش چی بوده بدتر این که خیلی پیش اومده که اصلا مشکل چیز دیگه ای بوده اما بخاطر برداشت اشتباه ازون انشای نادرست، اشتباه هم راهنمایی شده نمی دونم دوستان پیشنهاد یا راه حلی واسه این مشکل دارن؟
#پاس_بداریم #فارسی_صحبت_کردن_در_ادبیات_فنی #انشای_درست #زبان_فارسی #زبان_فارسی_در_ادبیات_فنی
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
محمد نصیری
رسول عزیز ، این مشکل تنها برای ما نیست در کل دنیا هست ، طبیعتا افرادی که وارد حوزه فناوری اطلاعات میشن بیشتر درگیر جنبه های فنی فناوری اطلاعات میشن تا درگیر جنبه های ادبی و نحوه بیان و این مشکل در اکثر وب سایت های بزرگ دنیا هم هست ، شما می بینید که تو وب سایت Technet خود مایکروسافت اونقدر غلط املایی هست که نگو و نپرس ، هر چند باید فرهنگ سازی بشه ، مثلا شاید باورش سخت باشه اما من 60 درصد زمانم در ITPRO صرف همین درست کردن عنوان ها ، نگارش ، برچسب ها و منظم سازی هست و هر بار که ویرایشی برای کسی انجام میدم بهش پیام میدم که لطفا الگو برداری کنید ، هر چند کمی شاید یک درصد بهتر شده اما طبیعتا ماجرا این هست ، متاسفانه ما برای سئوالات خودمون هم ارزش قائل نیستیم ، حقیقت من خودم اول یه نگاه به سئوال می کنم ببینم نحوه بیان سئوال چطور بوده ، آیا طرف واقعا زمان گذاشته سئوال درست رو مطرح کنه یا نه ؟ اگر دیدم واقعا درست و درمون و با حوصله سئوال پرسیده و جوانب رو رعایت کرده طبیعتا زمان بیشتری براش اختصاص میدم اما وقتی میبینم طرف میاد تکلیف دانشگاهی رو به عنوان سئوال قرار میده ، همون متن عنوان رو هم در سئوال می پرسه علاقه چندانی ندارم جوابش رو بدم چون میدونم زمانی برای خودش نگذاشته چرا من براش زمان بزارم ؟

خوب راهکارش اینه اولا ما در ITPRO به نظرم نیاز به یک تیم نظارتی داریم ، که فارق از بحث مدیریت که اصلا مدیریتی در مجموعه ITPRO نیست بصورت داوطلبانه این موارد رو یا گزارش کنند یا سطح دسترسی معینی دریافت کنند و آموزشهای لازم رو ببینند که بتونن سئوال رو ویرایش کنن و برای کاربری که سئوال رو پرسیده پیام بدن که الگو برداری کنه ، این کار خیلی خیلی سخته چون خودم دارم تنهایی انجامش میدم و دردسرهای زیادی داره اما در نهایت باعث نظم زیاد و تمیز شدن محیط و بالا رفتن بعد فنی میشه ... من طبیعتا این کاری هست که از دستم بر میاد ، نمیتونیم محکم با این قضیه برخورد داشته باشیم چون بالاخره فرهنگ باید کم کم جا بیوفته همونطور که ما فرهنگ فارسی نوشتن ، کپی رایت رعایت کردن ، تشکر ننوشتن ، فنی بحث کردن و .... رو جا انداختیم و الان همه به این شکل ما رو میشناسن به نظرم میشه در این خصوص هم آموزش درست کرد و یک تیم نظارتی داوطلبانه ایجاد کرد ...
به همه بگید ... توسینسوی جدید می تونه کمک کنه خیلی مشکلات حل بشه فقط با کمک همدیگه ... شما هم به توسینسو متصل بشید و به دیگران معرفیش کنید ، اتفاقات بزرگی در راهه ...
rasool danesh
حرف شما رو قبول دارم و ممنونم بابت زحماتی که در سایت می کشید
ویرایشهای شما رو هم روی سئوال کاربران دیدم و سپاسگذارم
البته این ایراد مربوط به سایت نیست (که البته جورشو شما داری می کشی) این ایراد مربوط به ما کاربران سایت است و این راه حل که یکی بیاد اشتباه بنویسه و کس دیگه بیاد درست کنه یا گزارش بده راه حل خوب و درستی نیست و بازدهی نداره
ببخشید من اینو میگم کلا حرف زدن و رفتار و گفتارمون توی فضای مجازی مشکل داره (که به نظر من حتی این بی احترامیها توی فضای مجازی هم ازهمین موضوع نشآت میگیره) بیشتر دنبال راه حل و پیشنهادی برای کل سایتهای فارسی هستیم نه فقط این سایت....
خیلی چیزا بلد نیستم ، کاش عمرم برای یادگیری کفایت میکرد، دارم به این نتیجه میرسم که توی این عمر کوتاه هر چیزی ارزش یادگیری نداره و فقط چیزای مهم رو باید آموخت...
بنده به عنوان کسی که در سه رشته متفاوت دارای تخصص هستم، رشته ادبیات فارسی، ادبیات و مترجمی انگلیسی، و البته شبکه آمادگی خودم رو برای کمک تو این حیطه اعلام میکنم.
No Legacy Is So Rich As Honesty (William Shekespears) <==> هیچ میراثی بالاتر از راستی نیست (ویلیام شکسپیر)
rasool danesh
سپاس جناب احمدپور
دوستان و استاتید لطفا پیشنهاد و راهکار و ایده خودشون رو هم اعلام کنن...
ببخشید اینو گفتم چون می خوام عملی و کاربردی با این مشکل برخورد کنیم و نگاهی بهش بندازیم
خیلی چیزا بلد نیستم ، کاش عمرم برای یادگیری کفایت میکرد، دارم به این نتیجه میرسم که توی این عمر کوتاه هر چیزی ارزش یادگیری نداره و فقط چیزای مهم رو باید آموخت...
به نظر من سایت یه ویراستار که توی زمینه آی تی تبحر کافی داشته باشه نیاز داره، تا پیش از پست شدن مطالب یا حداقل بلافاصله بعدش بررسی کنه اونا رو و اگه احیانا نیاز شد ویرایش های لازم رو روش انجام بده. نباید انتظار داشت همه اصولی و طبق چهاچوب های زبان فارسی پستاشونو بذارن، و آروم آروم فرهنگ سازی شه
No Legacy Is So Rich As Honesty (William Shekespears) <==> هیچ میراثی بالاتر از راستی نیست (ویلیام شکسپیر)
rasool danesh
پیشنهاد خوبیه و قابل اجرا اما زحمت زیادی داره...
نگارش یه مطلب توسط نویسندش اگه سر تا پا پر از اشتباه و غلط املایی باشه بنظرم اون فرد بیسواده.اما خوب اینجا یه وبسایت فنی هست که رفع و رجوع اشکالات علمی و فنی خیلی مهمتر از اصلاح و ویرایش کردن صورت مسئله است.نمیگم نباید اصلا به ویرایش کردن غلط های املایی مطالب زمان گذاشت ولی اینو هم باید در نطر گرفت که این وبسایت یکی از پربازدیدترین وبسایت های فناوری اطلاعات در ایران هست و اگه زمان زیادی روی ویرایش و بازنگری املایی بر مطالب صرف بشه اونوقت اون چیزی که وبسایت رو به هدفش میرسونه باز میمونه راه دوم هم تشکیل دادن یه تیم مدیریت محتوا هست که بستگی به تصمیم مدیران وبسایت داره.سپاس...
AMIRHOSSEIN KARIMPOUR
rasool danesh
با تشکر از amir_9025 این که املای کلمات درست باشه خیلی خوبه اما مشکل اینجا بیشتر روی انشا جملات و نوع بیان موضوع است
چندین بار پیش اومده که به خاطر انشا اشتباه کاربر من اصلا نفهمیدم و اشتباه راهنمایی کردم و بعد از 2تا 3 پستی که بین ما رد و بدل شد متوجه حرف و مشکل شدم، گاهی چون انشا جملات و ناقص بودن جملات مشکل داشته من دیدم نوشته های کاربر اصلا با هم تناقض داره و بعد از این که تذکر دادم تازه موضوع رو درست نوشته....
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره بهاره می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....