pardazandeh

مدیریت مصرف انرژی اتاق سرور

دوستان سلام

این روزها در رسانه های ارتباط جمعی بحثهای زیادی در خصوص مدیریت مصرف انرژی در مصارف خانگی انجام میشه و یکی از این موارد مدیریت مصرف برق هستش

راستش خودمون بهتر از همه میدونم که موجودیت دنیای آی تی با وجود نعمت برق ممکنه و اگه نباشه ما هم یه جورایی نیستیم :)

اصل بحث من اینه که چطوری میتونیم مصرف این انرژی رو در ادارات و سازمانها مدیریت کنیم ؟ بطوریکه هیچ صدمه ای به کارمون نزنه !!
با وجود داشتن چندین سرور - دستگاه های کولر گازی - سیستم های رایانه ای - مودم ها - روترها و سوئیچ ها و ...

البته این موضوع رو در ساعات اداری شاید نشه زیاد کنترل کرد ! ولی مطمئنا بعد از ساعات کاری میشه کارهایی انجام داد. میشه بعضا کولرهای گازی که مصرف بسیار بالایی دارن رو خاموش کرد و یا زمان بندی برای این موضوع گذاشت. میشه برای اینکار دسته بندی هایی هم انجام داد و اینا رو خارج از این حیطه گذاشت. مثلا وب سرورها که همیشه و دائما باید روشن باشن و سرویس دهی بکنن و سوئیچ ها و ...

شما چه راه حلی به نظرتون میرسه ؟؟؟

خواهش میکنم تجربیات و نظراتتون رو به اشتراک بگذارین تا ما هم سهمی در مدیریت و مصرف صحیح این انرژی خوب داشته باشیم :)

#مدیریت_مصرف_انرژی #مدیریت_برق_در_اتاق_سرور #مدیریت_انرژی_برق_در_ادارات_و_سازمانها
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
سلام

1- نخست آنکه! :) هیچ وقت سرورها رو خاموش نکنید حتی اگر بیکار هستند. در واقع این گزینه کلاً وجود نداره!

2- Second آنکه! :) بحث صرفه جوری در کولر گازی می تونه اینطور باشه که کولر گازی با ظرفیت کمتر رو شب ها روشن کنید که هوا خنک تره اما بحث کولینگ اتاق سرور بحثی هست که از حوصله تاپیک شما خارجه! خیلی تخصصی تر از این حرفاست! مثلاً دیتا سنترها کلاض کولر گازی نمیشناسن! اصطلاحی در رابطه با خنک سازی دیتا سرورها هست که الآن حضور ذهن ندارم اما تعریفش می کنم. فرض کنید دارید از Blade سرورها استفاده می کنید. تک تک این سرورها خودشون برمبنای سخت افزار مورد استفاده خنک کننده و پاورهای مناسب و بهینه سازی شده رو دارند. و معمولاً از جریان های آب مایع و مانند اینها استفاده می کنند.
و با خود می گویم: در میان من و تو فاصله هاست. گاه می اندیشم . . . می توانستی تو به لبخندی این فاصله را برداری . . .
pardazandeh
سپاس دوست عزیز

اما چند نکته :
اینکه میگیم سرورها رو هیچوقت نباید خاموش کنیم علتش چی میتونه باشه ؟ باتوجه به پیشرفتهای تکنولوژی آیا میشه باورهای قدیمی مان رو یه کمی تکون بدیم ؟؟
در مورد بحث دوم شما و دیتاسنتر ها بله . راهکار اونها فرق میکنه . من بیشتر بحثم با ادارات و سازمانهایی هستش که تعداد سرور محدود تری دارن . مثلا در سازمان ما حدود 12 سرور از برندHP و نسلهای G5 و G8 و UPS باظرفیتهای مختلف و دستگاه های جانبی دیگه ای وجود داره و حقیقتا هم گرمای زیادی تولید میکنند .

سپاسگزار هستم از سایر دوستان که در بحث شرکت می نمایند
اینکه میگم همیشه روشن باشه برای این هست که:
1- برخی مواقع کارهای واقعاً فوری پیش میاد که اونجا نمی تونید بگید صبر کن تا سرور بالا بیاد! اونم HP که چند دقیقه زمان میبره تا خودش رو چک کنه!

و با خود می گویم: در میان من و تو فاصله هاست. گاه می اندیشم . . . می توانستی تو به لبخندی این فاصله را برداری . . .
pardazandeh
بله صحیح میفرمائید . منظورم بیشتر بعد از ساعتهای اداریه که واقعا احتمال خیلی خیلی کمی هست نیاز به حضور در اداره و سازمان هستش و عملا سرورها هم هیچ کاری ندارن . ولی یه نکته هم بگم اینه که خیلی ها این اعتقاد رو دارن که نباید سرورها رو خاموش کنیم . یعنی یه جورایی این باور رو دارن که سرور رو از روزی که خریدن و روشن کردن نباید خاموش کرد تا وقتی که دیگه نشه روشنش گذاشت . واقعا به این باور دارن . من دلیلی برای این حرفهاشون پیدا نکردم ولی این حرف رو میزنن .
جسارتا من اول فکر کردم شما هم منظورتون این حرفه :)
بیشترین برق مصرفی توی اتاق سرورها برای خنک کردن تجهیزات مصرف میشه و متاسفانه خنک کردن به صورت سنتی انجام میشه و کل اتاق رو سرد می کنن که باعث اتلاف زیاد انرژی میشه برای این محیط ها به نظرم روش های مانند اتاق سرد می تونه خیلی خوب جواب بده و برای سازمان ها و ادارات کوچک که چندتا رک دارن هم میشه پیاده سازی کرد
کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork
pardazandeh
میشه بیشتر توضیح بدین که اینکار چطور انجام میشه ؟

فرض کنید که شما 6 تا رک دارید این رک های در دو ردیف 3 تایی روبروی هم قرار میدید با اینکار شما یک راهرو ایجاد کردید بعد ابن راهرو رو می پوشنید یعنی بالای راهرو ، ورودی و خروجی راهرو رو می بندید عملا اون راهرو پوشیده میشه بعد هوا سرد رو به این راهرو هدایت می کنیم و اونو خنک می کنیم
تجهیزات که توی رک استفاده میشه مثل سرور روتر و.... معمولا به این صورت هست هوا رو از جلو مکش می کنه از پشت به بیرون هدایت می کنه و به این شکل هوا سرداز جلو مکش میشه و بعد از خنک کردن دستگاه از پشت رک خارج میشه
اکثرا بزندهای تولید کننده رک این سولوشن های اتاق سرد رو دارن یه سرچ کنید اطلاعات خوبی بدست میارید
کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork
فرمایش مهندس قنبری در مورد اتاق سرد که واقعا کاربردی هست.تولید کننده ایرانی هم چند تایی داره.
اما اگر از مجازی سازی تو سازمان استفاده میکنید و اون هم روی بستر VMware و از قفل های سخت افزاری استفاده نمیکنید،این کمپانی یه سلوشن داره وقتی که بار کاری روی ماشین ها کمه و منابع رو ازاد میکنند، VM هارو Vmotion میکنه روی چند سرور و مابقی سرورهارو Standby میکنه که مصرف برق رو پایین میاره و اگه کولینگ هم هوشمند باشه ظرفیتش رو کم میکنه.
از سیستم های هوشمند مدیریت زیرساخت دیتاسنتر اگه استفاده بکنید خیلی از کارهارو بجز ساختار مجازیتون رو اتومات کنترل میکنن و مانیتورینگ و گزارشدهی خوبی هم دارند.
بازهم ببینید دوستان باتجربه و به اصطلاح ریش سفید این حوزه چی پیشنهاد میدن.
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره بهاره می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....