میلاد فشی

یه متخصص شبکه هم میتونه فریلنس کار کنه!؟

همه میدونند که برای آدم های با ضریب هوشی معمولی کار کردن در هر دو فیلد شبکه و برنامه نویسی سخت و اتلاف انرژی است.
بهتره که یا دنباله رو شبکه شدو همیشه بروز باشی.یا فقط برنامه نویسی و همیشه هم آماده کد زنی!
خوب من از بین این دوتا ترجیح میدم.شبکه رو انتخاب کنم.ولی یه چیزی که خیلی آزارم میده اینه که هر چقدر فکر میکنم شبکه هیچ وقت بازار کار Freelance خوبی مثل برنامه نویسی نداره
مثلا Developer ها میتونند به راحتی از طریق سایت های Freelance پروژه آنلاین بگیرند و تحویل بدهند.ولی برای Network admin یا متخصص های شبکه (Network Expert) آنچنان پیشنهاد های زیاد و جالبی برای گرفتن پروژه آنلاین نمیبینم.به همین دلیل من که گرفتن پروژ های آنلاین و آزاد کاری رو دوست دارم.بر خلاف میل باطنی ام که شبکه رو بیشتر میپسندم باید برم سمت برنامه نویسی!؟
اگه من وسعت دید ندارم و با بازار آنلاین شبکه آشنا نیستم.لطفا من رو با این بازار آشنا کنید
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
rasool danesh
بنظر من هر دو مبحث بازار خاص خودشو داره و فرق کاریشون اینه که برنامه نویسی رو شما در منزل و در هر مکانی می تونید انجام بدین و نتیجه کار رو ارائه بدین اما کار شبکه کار میدانی است و شما باید در محل کار مشتری پروژه رو انجام و تحویل بدین ...
اما یک نکته خیلی مهم :
فرقی نمیکنه شما کدوم رو ادامه بدی اما سعی کن توی همون رشته و کار نامبر وان باشی و این مهمه ، اگر نامبر وان باشی مطمئن باش بازار کار خودش دنبالت می گرده...
خیلی چیزا بلد نیستم ، کاش عمرم برای یادگیری کفایت میکرد، دارم به این نتیجه میرسم که توی این عمر کوتاه هر چیزی ارزش یادگیری نداره و فقط چیزای مهم رو باید آموخت...
KIA ADMIN
سلام

فقط برو دنبال علاقت و کاری که خوشحالت می کنه موقع انجام دادن . مادیات رو نبین علاقت رو ببین . به کاری که علاقه داری موفق میشی . راز خوشحالی انجام دادن کاریه که دوست داری .

موفق باشی
مهرداد سامی
دوست عزیز همونطور که بقیه دوستان هم گفتن کلا بحث مالی رو بذار کنار و دنبال علاقت برو .....
درسته که داخل برنامه نویسی فریلنسر کار کردن در دسترس تره ولی در کار شبکه هم میشه به صورت فریلنسر کار کرد به این صورت که شما با شرکت های مختلف قرار داد پشتیبانی ببندید و مثلا ۱۰ روز یکبار بهشون سر بزنید و شبکرو مورد بررسی قرار بدید ... یا اینکه میتونید با افرادی که Passive کار میکنن آشنا بشین (کلا افراد Passive کار خوب پروژه میگیرن ) و پروژه هایی که میگیرن رو باهاشون صحبت کنین که Active رو بدن به شما و شما انجام بدین ..... این ها مواردی هست که میتونید انجام بدین ...

در مورد تیکه اول جملتون هم باید بگم که اکثر افرادی که تو شبکه کار میکنن برنامه نویسی هم بلدن و ربطی به هوش نداره به نظر من ....

موفق باشید
در حال خدمت مقدس سربازی .....
میلاد فشی
درسته علاقه خیلی مهمه
موافقم
ولی پول هم خیلی مهم شده این دوره زمونه.مثلا فکر کن یه دندونپزشک بره خواستگاری ، سریع دختر رو با منت بهش میدن.در صورتی که من حالم از دندون پر کردن به هم میخوره.صبح تا شب باید بوی دهن مردم رو تحمل کنی.و صدای قیژ قیژ دستگاه یونیت توی سرت باشه.ولی الان که وضع بازار کار و درآمد مهندس های ایرانی خصوصاً برنامه نویس و شبکه ر و میبینم پیش خودم میگم کاشکی میرفتم تجربی میخوندم.شاید حتی به سختی هاش عادت میکردم.و بهش علاقه مند میشدم و بعد از پرکردن دندون و گرفتن پول خستگی یادم میرفت.کلی هم کارم پرستیژ داشت .

درسته من خودم برنامه نویسی ام از شبکه ام بهتره.ولی الان بیشتر دارم توی حوزه شبکه مطالعه میکنم.وقت این رو هم نداره توی هر دو حوزه همزمان کار کنم.این طوری بعد از چند سال کار شبکه برنامه نویسی ام ضعیف میشه.و کم کم تسلط ام رو از دست میدم.یادتون باشه برنامه نویس های هندی و چینی وجود دارند.که شب هایی که ما خوابیم اونا تا صبح کد میزنن.روز 18 ساعت کد میزنن.اونا برنامه نویس بلدن ما هم بلدیم.اونا توی مسابقاتشون در عرض 24 ساعت یه برنامه مینویسن که قابلیت تجاری شدن داره و میشه بفروشیش! و ما همون کد رو توی یک ماه کار مدوام نمینویسیم!
The only way to do great work is to love what you do
بحث دندون پزشکی اومد وسط یه موضوع جالبی رو بگم که یکی از دلایل پایینتر بودن ارزش متخصص شبکه از دندون پزشکه
کاری که دندون پزشک ها می کنند نمی دونم چقدر سخته، ولی اینو میدونم که کار شبکه و برنامه نویسی به همون اندازه سخت هست و نیاز به دانش بالایی داره
حالا چرا ارزش دندون پزشک تو جامعه بشتره و به قول دوستمون زود بهش دختر میدن: حفظ کردن ارزش کارشونه، نیومدن مثل بعضی مهندسین کامپیوتر بگن: آقا پر کردن دندون 150 تومن هست ولی من واست 80 تومن هم پر می کنم، اونیکی میاد میگه: بابا اونو بیخیال من واست 40 تومن هم پر می کنم (همینطوری میره به سمت صفر تومن!)
تو کار کامپیوتر متاسفانه اکثر مهندسین واسه زحمتی که واسه یادگیری دانششون کشیدن ارزش آنچنانی قائل نیستن و به هر قیمتی اونو می فروشن
پزشک میاد بیش از 10 سال زحمت می کشه و درس می خونه، بعدش کارشو به قیمتش انجام میده، تو ایران متخصص کامپیوتر 10 سال زحمت می کشه میاد ساعتی 10 تومن کار انجام میده
همین مساله باعث میشه رفته رفته ارزش کار بیاد پایین
مخصوصا تو شهر ما این مساله خیلی به چشم میاد شاید تو تهران اینطوری نباشه
یه دلیل دیگش هم: نبود گواهینامه رسمی مثل عضویت در نظام پزشکی هست، هر کسی دو تا ویندوز نصب کنه میگه من متخصص کامپیوترم، هر کسی بیاد دو تا سوییچ به هم وصل کنه میگه من مهندس شبکم، همین افراد با دانش پایین یه جوری به سازمان ها راه پیدا می کنند، شبکه ای کانفیگ می کنند که هر هفته 1 بار خراب میشه، کارمندها و مدیرا هم پیش خودشون میگن: خوب اینا که کاری نداره منم می تونم اینچنین شبکه ای کانفیگ کنم، هیچ تنظیماتی هم نداره چند تا سوییچو با کابل به همدیگه وصل می کنم و تموم
باز هم ارزش متخصص آی تی بیچاره اومد پایین
با هوشمند شدن خدمات دولت و سازمان ها و شرکت ها این وضعیت رفته رفته بهتر میشه، ولی چندین سال طول می کشه که جا بیفته و درآمد واسه مهندسای شبکه یا برنامه نویس ها مثل دندون پزشک ها باشه
دیگه اون فرد غیر متخصص به هیچ عنوان نمیتونه شبکه ای با 1000 تا کلاینت رو با روش های آزمایشی خودش کنترل و پیاده سازی کنه
رمز یادگیری یک مهارت و تسلط یافتن به آن فقط تمرین و تکرار آن به تعداد بسیار زیاد است
میلاد فشی
یه موضوع دیگه : پزشک ها تعرفه دارند.و طبق تعرفه مصوب کارشون رو انجام میدن.ولی ما تعرفه نداریم
حالا از بحث اصلی دور نشیم.واقعا بازار شبکه اصلا فریلنس نداره!؟ حتی در خارج از کشور!؟
یا موضوعاتی در برنامه نویسی وجود نداره که با شبکه مشترک باشه و به تخصص شبکه نزدیک باشه؟در اون صورت برنامه نویسی همیشه بازار فریلنس خوبی داره.درسته کد میزنی.ولی کدها باعث میشه توی تخصص اصلی ات که شبکه باشه حرفه ای تر بشی.مثلا حرف از برنامه نویسی تحت شبکه زده میشه (Network Programming) که زبان های Python , C family برای این سبک کدنویسی خوبه.ولی Network programming خیلی در ایران کاربرد نداره.اصلا دونستن Network Programming برای ادمین شبکه لازمه و یه برتری محسوب میشه!؟
مثلا برنامه نویسی سمت کرنل لینوکس هستش.نمیگیم اصلا استفاده ای نداره.ولی متاسفانه در ایران خیلی خیلی کم کاربرده.
The only way to do great work is to love what you do
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره بهاره می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....