در توسینسو تدریس کنید

و

با دانش خود درآمد کسب کنید

اسحاق احمدپور

مهاجرت به خارج از کشور از طریق مدارک بین المللی شبکه

درود به همه دوستان خوب ITPRO

مطلبی که در زیر آمده به درخواست برخی از دوستان و نیز با اندکی تلخیص از چند وبسایت ایرانی، به اضافه اطلاعات شخصی خودم طی چند سالی که در زمینه شبکه فعالیت داشته ام می باشد. امیدوارم مطلب بتواند راه گشای آنان که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند باشد، و به یک انتخاب صحیح در این زمینه منجر گردد. لطفا استدعا دارم متن زیر را با بی طرفی کامل خوانده و تصمیم نهایی را بر اساس داشته ها و نداشته های خودتان بگیرید، و تحت هیچ شرایطی باطن زندگی فعلی تان را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید. پس با ما باشید.

بحث مهاجرت و خروج از کشور در طی سال های اخیر به یکی از مباحث داغ بین جوانان و بالاخص جوانان تحصیل کرده مبدل شده است، که شاید به نوعی بتوان از مهم ترین دلایل مهاجرت افراد را مشکلات عدیده اقتصادی کشور طی سال های اخیر و نیز معضلات و فشارهای اجتماعی بر روی افراد دانست. پس به دید من، به دو دلیل مهم اجتماعی و اقتصادی ست که ایرانیان و به خصوص قشر تحصیل کرده، در سال های اخیر به امید یافتن پست و پرستیژ کاری و داشتن درآمد و زندگی بهتر به مهاجرت روی آورده اند. از این روی بنده نیز با توجه به تجربیاتی که با زندگی در جامعه ای غیر ایرانی کسب کرده ام، و اندکی اندکی اندکی با شرایط زندگی و مهاجرت آشنایی نسبی دارم، تصمیم به ارائه مقاله و نیز بحثی با همین مضمون در وبسایت ITPRO کردم، که خواندن آن را چه برای افرادی که در اندیشه مهاجرت به سر می برند و چه آنان که عشق به وطن دارند، خالی از لطف نمی بینم. مقاله پیش رو تنها به ذکر نکات مثبت و منفی مهاجرت برای متخصصین شبکه پرداخته و نویسنده به هیچ وجه قصد شستشوی مغزی افراد برای تحریک آنان به منظور خروج از کشور را ندارد، و تصمیم گیرنده نهایی در آخر خودتان خواهید بود.

به منظور شروع این بحث نیز، ابتدا لازم می دانم تا به ذکر تجربیات خود و نیز دوستان مهاجرت کرده به اقصی نقاط دنیا در سال های اخیر و با مدرک مهندسی شبکه بپردازم. گفتنی ست بیشتر مطالب ارائه شده با توجه به تجربیات مهاجرت به استرالیا می باشد:

1. زمانی که یک نیروی متخصص ایرانی اقدام به مهاجرت می کند، حتی اگر از بالاترین سطح سواد زبان انگلیسی هم برخوردار باشد، در بدو ورود به یک کشور انگلیسی زبان دچار افت شدید اعتماد به نفس خواهد شد. در نتیجه تمام افکار و احساسات وی و نیز اعمالش تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. این نکته را عرض کردم تا بدانید تقریبا همه افراد هنگام ورود به کشور بیگانه دچار این افت شده و هیچ استثنایی هم وجود ندارد. پس ابتدای امر اگر به کشوری ورود نمودید مدتی به خود زمان و فرصت دهید تا بتوانید اندکی با آن شرایط وفق پیدا کنید.

2. راز زنده ماندن در مهاجرت پیدا کردن کار می باشد. تجربه نشان داده که حتی دوستانی که با تخصص بالا (طبق گفته خودشان) و نیز منابع مالی نسبتا خوب (بازم طبق ادعا و گفته خودشان) مهاجرت می کنند، پس از اتمام منابع مالی و خالی شدن جیب یا به ایران بر می گردند، و یا به دلایلی از جمله سرخورده شدن و موارد این چنینی به کارهای کاملا غیر مرتبط با درآمدهای بسیار ناچیز در آن کشور روی خواهند آورد (مثلا کار کردن در رستوران ...). در نتیجه بسیار مهم است که افراد پیش از اقدام به مهاجرت طرح و Plan برای خود داشته باشند و با برنامه ریزی کاملا حساب شده از کشور خارج شوند. فرض کنید هم اکنون پا به خاک انگلیس یا کشوری دیگر گذاشته اید، آیا اکنون که در خیال خود به آنجا مهاجرت کرده اید به نظرتان شرایط مساعد است؟ آیا موقعیت هایتان واقعا همان چیزی ست که انتظارش را داشته اید؟ پس پیش از هر کاری عالم رویا و توهم را کنار گذاشته و با واقعیات مواجه گردید. برای همین است که تاکید بسیاری بر داشتن پلن پیش از رفتن می کنم.

3. در دیگر کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیا، بیش از آن که به مدرک شما بها و اهمیت داده شود، ابتدا به فاکتورهای گوناگون دیگری هم چون راستگویی و قابل اعتماد بودنتان اهمیت می دهند و برایشان ملاک می باشد.

4. فاکتور بسیار مهم دیگر در کشورهای صنعتی کار گروهی شماست، یعنی بسیار مهم و حائز اهمیت است که بتوانید به نحو احسن به صورت تیمی و گروهی کار کرده و به اصطلاح ساز خودتان را نزنید و کاری که دوست دارید یا فکر می کنید که بهتر است را انجام ندهید. متاسفانه این یک مورد در ما ایرانیان به دلایل گوناگون که مهمترین آن دلایل جامعه شناختی ست بسیار ضعیف می باشد، و اکثریت قریب به یقین مان در کارهای گروهی و برنامه ریزی شده بسیار ضعیف عمل می کنیم. در نتیجه این موضوع ممکن است برای کسانی که مهاجرت می کنند به معضلی تبدیل گردد. پس پیش از تصمیم گیری به مهاجرت، ابتدا به سنجش توانایی کار گروهی تان بپردازید و خود را در آن ارزیابی کنید.

5. قبلا هم چند بار در این وبسایت و هم سایت های دیگه گفتم و بازم میگم: داشتن مدرک بین المللی خیلی خوبه، و بنا به تجربه شخصی من حداقل دارای دو حسن خواهد بود: اول این که در شرکت های خارجی از شما برای مصاحبه دعوت به عمل خواهد آمد، و دوم این که اگر واقعا کاربلد و خبره نیز باشید بعدها در محیط کار برای شما یک امتیاز مثبت محسوب خواهد شد.

6. مورد بعدی اینه که دوستان تصور نکنند که هر کس مدرک CCIE یا MCSE داره، دیگه متخصص و با تجربه هست. در بازار شبکه و آی تی خارج از کشور اصطلاحی بین قشر متخصصین آنجا به نام Paper MCSE و Real MCSE وجود دارد. در واقع به فردی که تنها دارای این مدارک باشد لقب Paper و به کسانی که به جز مدرک دارای تخصص کافی نیز باشند لقب Real داده می شود. این مطلب رو به خصوص در این جا عنوان کردم تا بدونین که حتی اگر دارای بالاترین و معتبرترین مدارک هم در شبکه باشین، کارفرمایان در اروپا و آمریکا یا دیگر کشورهای صنعتی بسیار باهوش هستند و از روش های کاملا غیر محسوس خودشون تجربه شما رو در زمینه های گوناگون خواهند سنجید. پس شدیدا بهتون توصیه می کنم که اگر به دنبال اخذ مدرک از روش های غیرمتعارف و مهاجرت به واسطه اون هستید کلا بی خیال بشید بهتره، چون قطعا بعدها به دلیل کاربلد نبودن به مشکل برخواهید خورد. در نتیجه حتما دانش و تجربه خودتون رو توی مدارکی که می گیرید تا حد ممکن بالا ببرید. تاکید می کنم: لطفا اگر هم مدرک دارین، متخصص واقعی باشید.

7. یکی دیگر از بزرگترین موانعی که افراد مهاجر بعد از دانستن زبان کشوری که به آن مهاجرت می کنند ممکن است با آن گریبان گیر شوند موضوع Local Work Experience است. به این معنا که حتی اگر همه موارد بالا رو هم با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، اما برای مدتی از شما می خواهند تا در موسسات و شرکت های عموما غیر دولتی به صورت داوطلبانه یا کارآموزی به مدت معین مشغول به کار شوید تا از بازدهی شما و نیز روابط اجتماعی تان کاملا مطمئن گردند. ضمن این که پس از پایان کار داوطلبانه نیز می توانید از آن در رزومه خود استفاده کنید، و از این روی خود یک نقطه مثبت برایتان به حساب می آید.

8. حتما تکنیک های نوشتن رزومه و Cover Letter کشوری را که به آن مهاجرت می کنید یاد بگیرید، چرا که تاثیر Cover Letter برای استخدام شدن در خارج از کشور بسیار بسیار با اهمیت می باشد. ضمن این که اگر دوست داشته باشید می توانید با مراجعه به کتاب نامه نگاری به زبان انگلیسی برای دانشجویان ایرانی نوشته خانم Sarah J. Rutledge Moridi با انواع و اقسام Cover Letter و نیز نحوه صحیح نوشتن رزومه آشنا شوید.

9. پس از این که در جایی استخدام شدید، از همان ابتدای کار توقع حقوق خیلی بالا و نیز داشتن پست های سنگین را نداشته باشید، اصولا حد و حدود حقوق برای کارها و میزان تجربه کاری از قبل در چارت سازمانی شرکت های خارجی تعریف شده و کارفرما نمی تواند کمتر یا بیشتر از آن چه که قانون برای وی مشخص کرده به شما بپردازد. این موردی که گفتم شاید توی ایران همه جا صدق نکنه، اما در کشورهای صنعتی همیشه صدق کرده و ثابت می باشد.

10. و آخرین نکته ای که باید عرض کنم اینه که در کشورهای سرمایه داری و به خصوص غرب، هر چقدر افراد حقوق بالاتری داشته باشند ملزم به پرداخت مالیات بیشتری نیز خواهند شد. به عنوان نمونه داشتن یک کار با حقوق 100 هزار دلار در سال و نیز کاری دیگر با حقوق 60 هزار دلار در سال شاید به لحاظ ظاهر و درآمدی با هم متفاوت باشند، اما از نقطه نظر مالیاتی در پایان ممکن است زیاد فرقی نکنند، و به احتساب کسر مالیات از هر دو تقریبا به مبالغ نزدیک به هم خواهیم رسید، تا جایی که ممکن است افراد بر این اساس و محاسبه مالیاتی که شامل شان می گردد، به این نتیجه برسند که کار با درآمد بیشتر و ساعات کاری بیشتر، به زحمتش نمی ارزد و همان کار با حقوق کمتر را ادامه دهند. پس این مورد را هم مد نظر داشته باشید.

تمام مواردی را که در بالا گفته شد برای یافتن کار از طریق تخصص در خارج از کشور جزو ارکان اساسی محسوب شده و به منظور شروع و نیز ارتقا پست در آینده از ضروریات می باشد. موارد ریز بسیار دیگه ای هم بود که در اینجا از ذکر آن ها صرف نظر شد و از حوصله این بحث خارج هست، که ممکنه در آینده به آن ها بپردازم. ممنون که وقت گذاشتید و مطلب رو مطالعه کردید.

شاد باشید

#کار_با_مدارک_شبکه_در_خارج #روش_مهاجرت_با_مدرک_it #مهاجرت_از_طریق_مهندسی_شبکه #کار_شبکه_در_خارج_از_کشور #مهاجرت_از_طریق_it #مهاجرت_با_مدرک_شبکه #بازار_کار_آی_تی_خارج_از_کشور #بازار_کار_شبکه_در_خارج_از_ایران #مهندسی_مایکروسافت_در_خارج_از_ایران #مهندسی_شبکه_در_خارج_از_ایران
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.

خیلی ممنونم ازتون آقای احمد پور

یک دید باز بهم دادید نسبت به این قضیه

اما سوالی که داشتم اینه...آیا واقعا تو ایران میشه یه کار شبکه در سطح بالا پیدا کرد؟؟؟

واسه منی که دارم حداقل 6 تا 8 ساعت از روزمو میذارم واسه شبکه البته با علاقه خودم میتونم از این طریق درآمدی بالا داشته باشم که جبران این روزها شه؟؟؟

میدونم توی این کار تجربه خیلی خیلی مهمه ولی خوب از کجا شروع کنم که بتونم تجربه کسب کنم؟؟؟

به نظر من اگر واقعا توی همین ایران هم با تجربه باشین بله، میشه. فردی رو می شناسم که به خاطر همون بحث خبره بودن و تخصصش اینقدر در اینجا نام و آوازه داره که حتی وقت نمی کنه سرش رو هم بخارونه. کلن میخام بگم همه چیز به میزان تسلط و تخصص شما و نیز شناخته شدنتون بستگی داره. اگر کار خوب ارائه بدین و کمی هم صبر کنین قطعا نتیجه خواهید گرفت

No Legacy Is So Rich As Honesty (William Shekespears) <==> هیچ میراثی بالاتر از راستی نیست (ویلیام شکسپیر)
محمد نصیری

خیلی بحث جالبی بود ولی چرا به عنوان بحث گذاشتید قرار بود مقاله بشه ؟ به هر حال در تایید گفته های شما من هم قبلا یه چنین مطلبی نوشتم ، سالهاست که با رفتن و نرفتن می جنگم اما من مجبورم بمونم و از این اجبار خوشم میاد :

توسینسو آینده دنیا رو میسازه ... اگر تو هم بهش پیوند بخوری ... شروع کن یاد بده هر چیزی که بلدی رو ... دنیا همینجور تغییر می کنه
rasool danesh

سلام

در کشور های قانون مدار و منظم (به اصطلاح جهان اول) شما فقط و فقط به اندازه کاراییتون حقوق می گیرید و فقط توی کشورهایی مثل ایرانه (جهان سوم) است که شما حتی با نداشتن مدرک و تخصص جذب کار می شوید

اما یک نکته مهم اینه که هر کسی کارش عالی و درجه یک باشه هر جا که باشه راه خودشو پیدا میکنه هر چند کمی با تاخیر ... پس تلاش و کوشش است که هر جای این کره خاکی که باشی آدم رو به مقصد می رسونه

خیلی چیزا بلد نیستم ، کاش عمرم برای یادگیری کفایت میکرد، دارم به این نتیجه میرسم که توی این عمر کوتاه هر چیزی ارزش یادگیری نداره و فقط چیزای مهم رو باید آموخت...

مطلب عالي بود مهندس من به شخصه با مورد ٧ و مورد ١٠ برخورد داشتم كه واقعا از لحاظي خوب هست و ازيك لحاظ واسه ما ايرانيا جالب نيست،،اون شش ماه كار آموزي مثل دوران سربازي ميگذره تو كشور خارجي با پول كرايه رفت و آمد به محل كار كه فقط كار فرما ميده و خرج بالا بايد بخور نمير زندگي كني تا دورت تمام بشه،،و ماليات هم هيچ كس خوشش نمياد مخصوصا ما ايرانيا كه تازه ميخوايم تو يك كشور خودمونو جمع و جور كنيم،،،ولي از يه لحاظ عاليه كسايي كه ماليات به دولت پرداخت ميكنند پس از دو سال راحت اقامت اون كشور و ميگيرن مثل برادر خودم در آلمان ،،،

با تشکر بهروز سیروس زاد کانال اطلاع رسانی من در تلگرام http://telegram.me/sirouszad/4
siyavash

بحث خیلی جالبی بود و نظریات دوستان هم جالب بود بعضی از دوستان خودم متاسفانه فکر می کنند صرفا فقط با گرفتن یک مدرک یا چند مدرک بین المللی الان تمام کشورهای دنیا اون رو به اصطلاح عامیانه رو هوا می زندد

یکی از اساتید بزرگ سیسکو که استاد خودم بود حرف جالبی یادم داد:

گفت سعی کن اینقدر دانشت رو و تجربه ات رو ببری بالا که شناخته شده بشی و تو نری دنبال دیگران یا کار کار یا دیگران بیان دنبالت.

به قول خودم میگم درسته انسان نباید تو هیچ چیزی طمع به خرج بده و ضرر می کنه ولی یک استثنا توش گذاشتم تو یادگیری علم و دانش و تجربه کاری و مهارت باید طمع ه خرج بدی و اگر علاقه داری همیشه خودت رو ببری بالا لازم به ذکر است این بال رفتم باید ترکیب با اخلاق کاری و اخلاق حرفه ای باشه

یا به قول یک دانشمندی میگه مغز انسان مثل عضلاتی میمونه هرچی بیشتر باهاش کار کنی قوی تر میشه

و وقتی قوی شدی و دانشت و تجربه ات و مهارتت و حتی اخلاق حرفه ای و کاری خوب بود اون موقع شناخته شده میشی و هم تو ایران و هم تو خیلی نقاط مختلف دنیا به راحتی میتونی برای مهاجرت یا کار و ... بری و موقعیت های خوبی پیدا کنی

سرتون رو درد نیارم خلاصه اینکه تا میتونیم به نظر من دانشمون رو بالا ببریم چون علم به خصوص IT گسترده هست و با دانش و تجربه بتونیم موفقیت های خوبی در ایران یا هر جای دنیا اگر دوست داریم به دست بیاریم

هه ما که پایان خدمت نداریم

خودشونم بگن بیا نمیتونم برم !

انشالا هرکس میتونه بره،بره.

چون به عقیده من انسان یکبار بیشتر عمر نمیکنه.

5 دقیقه بعد از متولد شدنش براش اسم و ملیت و دین و مذهب تعیین میکنند و باقی عمرش رو صرف دفاع از چیز هایی میکنه که خودش انتخاب نکرده.

میگن تو آفریقا شکارچی ها رو تنه درخت یه حفره هایی ایجاد میکنند.توش گردو میریزن

ﻣﯿﻤﻮﻥ ﻫﺎ ﺑﻪ ﻫﻮﺍﯼ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﮔﺮﺩﻭ ، ﺩﺳﺖشونو ﺩﺍﺧﻞ ﺍﯾﻦ ﺣﻔﺮﻩ ﻫﺎ ﻣﯽ کنن ﻭ ﻭﻗﺘﯽ ﮔﺮﺩﻭ ﺭو تو ﻣﺸﺖ ﻣﯽ ﮔﯿﺮن ، دیگه ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺩشونو ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺑﯿﺎﺭن .آخر سر هم گیر شکارچی میوفتن.

اون گردو ها شده افکار و عقاید ما.یه سری درگیر وطن پرستی و این حرفا میشن که نمیرن و در اخر هم میمونن اینجا با یه حقوق کارمندی ساده.

اما کسایی که گردوهاشونو رها میکنن و میرن،اغلب به موفقیت ها و پیشرفت های بهتری میرسن.چون میرن جایی که به برای حوزه کاریشون بها قائل میشه.

به نظر من مشکلی که وجود داره و باعث میشه که اکثرا نیروهایی که توی زمینه IT فعالیت می کنن به فکر مهاجرت باشن وجود مدیرانی هست که هیچ شناخت و درکی از کامپیوتر و دنیای اون ندارن و تفاوت بین یک نیروی متخصص IT با یک نیروی ساده اداری رو نمی فهمه

یک نیروی متخصص IT برای اینکه این تخصص رو بدست بیاره مطمئنا کلی هزینه کرده چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی و در قبال اون انتظار داره که یک شرایط کاری مناسب پیدا کنه بعد میبینه که توی سازمانی که داره کار می کنه شرایط و حقوق و مزایایی که داره با یک نیروی ساده که یک کار روتین و معمولی رو داره انجام میده یکی هست یا حتی در بعضی مواقع کمتر هم هست درنتیجه این فرد از شرایط دلسرد میشه و این سوال براش پیش میاد که این همه زحمتی که من در این راه کشیده چی میشه پس ؟

که به نظرم منجر به این میشه که به فکر مهاجرت میتونه بلکه در خارج از کشور براش شرایط بهتری به وجود بیاد یا اینکه دیگه اون تلاش برای یادگیری مطالب جدید رو انجام نمیده و در همون سطح میمونه

راه حل :

به نظرم از شرایط کارمندی خارج بشید و برای خودتون کار کنید یا به دنبال این باشید در پست هایی مثل مشاور مشغول بشید که برای این مورد به نظرم غیر از اینکه باید یک تخصص خوب داشته باشید نیاز به ویژگی های دیگه هم داره

راه حل دیگه اینه در جایی به عنوان کارمند مشغول به کار بشید که فعالیت اصلی اون شرکت در زمینه IT باشه در این صورت نیاز به تخصص شما حس میشه و معمولا مدیران این شرکت ها درکی از IT دارن و مطمئنا برای رشد خودشون نیاز به متخصص دارن

نکته دیگه در رابطه با همین کلمه متخصص هست متاسفانه الان جامعه ما طوری شده که هر کسی یه دوره کوچک شبکه رو میره ادعای تخصص داره و در رزومه افراد انواع تخصص ها رو میبنیم حالا زمان اجرا کار که میشه طرف میگه اینارو به ما درس ندادن! پس اول از همه خودمون رو بسنجیم که در دنیای واقعی اگه یه شبکه رو به ما بدن اجرا کنیم می تونیم از پس اینکار بربیام یا نه؟ و چیزی که واضحه شرایط دنیای واقعی با چیزی که ما توی دوره ها و کلاس و محیط های آزمایشگاهی می بینیم متفاوته

کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork

بیگ لایک آقای قنبری. کاااااااااااااااااملا موافقم باهاتون. یادمه توی یکی از ادارات آموزش پرورش استان رفته بودم اینترنت براشون نصب کنم، یه سرور بسیار قدرتمند Xeon Server داشتند، بعد مسول IT اونجا اول رشته و تخصص دانشگاهیش کاردانی مدیریت آموزشی بود و هیچ ربطی به کارهای آی تی نداشت. دوم این که جالبه این آقا روزانه چندین ساعت از وقتش رو صرف بازی ورق پشت این سرور قدرتمند می کرد. بعد جالبه حتی نمی ذاشت کسی نزدیکش بشه و می گفت سرور خراب میشه، اما خودش صب تا شب درگیر ورق بازی روی سرور بود. وقتی این صحنه ها رو آدم می بینه واقعا دلش به حال خودش و تخصصش میسوزه و غبطه می خوره

No Legacy Is So Rich As Honesty (William Shekespears) <==> هیچ میراثی بالاتر از راستی نیست (ویلیام شکسپیر)
reza.imani

سلام ،ممنون از مطلب خوبی که گذاشتین

بنده یه موضوعی رو شنیدم و از صحتش هم اطلاعی ندارم گفتم شاید با بحثی که شما مطرح کردین شاید ارتباط داشته باشه اونم اینه که مدارک بین المللی که ما با پاسپورت ایرانی خودمون میگیریم با توجه به تحریم ها که حالا تو کشورهای دیگه گرفته میشه شنیده بودم بعد مهاجرت یا دریافت اقامت یه کشور دیگه برای تخصص ، مدرک ها از نظر اعتبار بررسی میشه و چون تو زمانی بوده که فرد متخصص تو ایران بوده و این مدرک گرفته احتمال باطل شدن مدرکش هست ، ایا همچین چیزی واقعیت داره یا کسی تجربش داشته؟ اصلا بحث تحریم ها فقط برای اینه که برگزار کننده های ازمون بین المللی به اموزشگاه های داخل ایران این سرویس نمیدن و یا اصلا به تمامی ایرانی ها؟

درود بر شما جناب ایمانی!

دو تا نکته رو بایستی راجع به این مطلبی که فرمودین من ابتدا عرض کنم، و اون این که اگر منظور شما از این جمله: مدرک ها از نظر اعتبار بررسی میشه و چون تو زمانی بوده که فرد متخصص تو ایران بوده و این مدرک گرفته احتمال باطل شدن مدرکش هست، باید بگم که وقتی صحبت از مدارک بین الملل اونم توی زمینه IT میشه منظور اینه که شما برین توی یه کشور دیگه و آزمون بدین، پاس بشین، مدرک بگیرین، و نه توی آموزشگاه های ایران که شعار تبلیغاتی زدن که مدارک ما بین الملل هست. چیزی که میگین کاملا برای مدارک گرفته شده توی ایران درسته، یعنی اگر شما برای مثال مدرک ICDL توی ایران بگیرین که آموزشگاه ها مدعی هستن مدرک بین المللی هست، مشخصه که پذیرفته شده توی خارج از ایران نیست و فقط اعتبار داخلی داره، اینو به این جهت گفتم که یه فرق بین مدارکی که در خارج از ایران گرفته میشه و مدارک داخلی قائل بشین.

در مورد بحث تحریم ها هم باید بگم که تحریم هیچ وقت شامل گرفتن مدارک علمی یا تحصیل توی دانشگاه های خارج از ایران نشده، یعنی تا الان که اینجور بوده، و قطعا از این به بعد هم بعید میدونم تحریمی اعمال بشه. این رو به راحتی با نگاهی به مهاجرت نخبه ها یا افراد متخصص ایرانی میشه فهمید، کافیه شما یه نگاهی به شرکت های بزرگ IT در سرتاسر آمریکا یا جهان بندازین تا متوجه بشین که چقدر ایرانیان موفقی در سراسر جهان با تخصصی که دارن مشغول به کار هستن، که اگر قرار بود تحریم روی اونا که ایرانی هستن اعمال بشه، قطعا تا الان این همه متخصص و نخبه با ملیت ایرانی در جهان وجود نداشت. برای درک بهتر این موضوع هم میتونین یه سر به این آموزش ویدئویی ثبت نام در آزمون بین الملل بزنین و ببینید که هیچ محدودیتی برای شرکت کنندگان ایرانی توی آزمون مثلا مایکروسافت نبوده و نیست و وضع نشده. پس از این بابت تا الان حداقل خیالتون راحت راحت!

عظیم رئیسی

من به دوستان پیشنهاد میکنم مقاله مهاجرت و فایل صوتی در مورد شغل اول در سایت محمدرضاشعبانعلی مطالعه و گوش کنند

قبل از مهاجرت نیاز هست ما مهاجرت درونی داشته باشیم

و اگر در ابتدا مهاجرت درونی داشته باشیم همین جا هم موفق میشیم

اولین مصاحبه ی کاری که رفتم توی تهران سال پیش بود.3 صبح رسیده بودم تهران 4 عصر رفتم مصاحبه.حتی نمبدونستم چطور باید برم(توی برگشت وسط همت نمیدونستم کدوم سمت باید برم توی اتوبان دست تکون میدادم یکی بایسته و ازش ادرس خونمون بگیرم).شرکت نرم افزاری بود و یه برگ سوال که اکثرا دیتابیسی بود و برنامه نویسی بهم دادن من نتونستم از 50 تا سوال بیشتر از 10 تاشو جواب بدم که اونم مطمعنم اشتباه جواب دادم

یه پسر جوان اومد و باهم خیلی صحبت کردیم حدودا 1 ساعت و بعد گفت از فردا بیا سرکار

گفتم شوخی میکنی گفت نه گفتم من مطمعنم 10 درصد دانش مورد نیاز شما ندارم گفت مهم نیست

من دانش و تخصص با 20 روز دیرتر میتونم به تو یاد بدم ولی اخلاقتو نمیتونم عوض کنم برای من ملاک کار گروهی و اخلاق کاری هست

برای منم که از شیراز اومدم دقیقا همین مواردی که دوستان گفتند وجود داشت.به یک چشم دیگه بهتون نگاه میکنن تا کار پیدا کنید دوست پیدا کنید اعتماد بقیه رو جلب کنید بدونید چطور باید حرف بزنید و نوع تفکر یاد بگیرید زمان میبره

حتی درسته زبان شیراز و تهران فارسی هست ولی بخاطر گویش و لهجه متفاوت مشکلات خاص خودش داشت

پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره تابستانه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....