نوید یحیی پور

چرا در ایران همچنان از سرویس Fax از طریق خطوط تلفن استفاده می شود؟!

با سلام خدمت تمامی دوستان و متخصصان انجمن ITPro
مدتی هست برای بنده جای سواله که چرا در اداره ها و ارگان ها و حتی شرکت های خصوصی همچنان از فکس از طریق خطوط تلفن برای فرستادن نامه ها استفاده میشه؟ یعنی ایمیل جایگزین قویتر و مناسب تری برای این روش نیست؟ به نظرتون چه زمانی در این زمینه پیشرفتی خواهیم داشت؟ که برای ارسال یک نامه دقیقه ها صبر نکنیم و در عرض 10 ثانیه نامه رو با کیفیت بالاتر و با گنجایش اطلاعات بیشتر به دیگران بفرستیم؟
#استفاده_از_فکس #ارسال_نامه_در_ایران #ایمیل
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
متاسفانه زمانی که یک تکنولوژی جدید میاد کنار گذاشتن سیستم قدیم و استفاده از تکنولوژی جدید برای کاربران عادی خیلی سخته و در برابر اون مقاومت می کنند و برمی گرده به عدم آموزش و بلد نبودن و ترس از تکنولوژی جدید کاربرا و ...
به طور مثال توی محل کار من سیستم اتوماسیون اداری نصب شده و مکاتبات کاغذی حذف شده چند وقت پیش یکی از مدیران عوض شده بود و نفر جدید که اومده بود گیر داده بود که با اتوماسیون کار نکنیم از فکس استفاده بشه و دلیلش خیلی جالب بود می گفت اتوماسیون امنیت نداره در صورتی که اصرار ایشون به خاطر این بود که اصلا با کامپیوتر بلد نبود کار کنه برای همین گیر داده بود که باید عوض بشه
اما اگه به روش صحیح کارمندها و کاربرا را آموزش بدیم و شرایط ورود تکنولوژی جدید رو به صورت مناسب درنظر بگیریم مشکلی پیش نمیاد و بعد از یک مدت به این تکنولوژی وابسته میشن
در کل وارد کردن سیستم جدید به نظرم سه مراحله داره:
  1. ابتدای کار : که به دلیل جدید بودن تکنولوژی برای کاربران همراه با اعتراض و غرغر کردن و ... همراه هست
  2. مرحله سکوت : مشکلات کار کردن با تکنولوژِی تقریبا از بین رفته و دیگه مشکل خاصی با اون تکنولوژی نداره
  3. رضایت : دیگه به این تکنولوژی وابسته شدن و اگه این تکنولوژی قطع بشه یا ازشون اون بگیرید معترض میشن که این کار مارو ساده تر کرده و با استفاده از این می تونیم کارهامون رو انجام بدیم و ...
کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork
کاملا باهاتون موافقم آقای قنبری، اصولا ما ایرانیا زیاد با تغییرات حال نمی کنیم، در صورتی که خیلی وقتا تغییرات میتونه بسیار مفید هم باشه. از اینا که بگذریم وسط صحبتتاتون یه جملتون خیلی باحال بود: "مدیر جدید میگفت اتوماسیون امنیت نداره". خخخخخخخخخخ
ببین خدا وکیل کیا میشن مدیر، توی همه کشورهای دنیا مدیران فهمیده ترین، باهوش ترین، زبده ترین افراد محسوب میشن، ولی اینجا ...

Alas!

No Legacy Is So Rich As Honesty (William Shekespears) <==> هیچ میراثی بالاتر از راستی نیست (ویلیام شکسپیر)
دوستان باهاتون موافقم، امروز هم یه نفر زنگ زد به محل کار من گفت از فلان جا تماس میگیرم واسه مدیر عامل 2 تا فکس دارم
گفتم تلفنی که به فکس وصله فعلاً به دلیل مشکلات مخابراتی قطعه
پرسیدم میتونید ایمیل کنید؟، به صورت کاملاً خشمگین گفت خیر و قطع کرد :دی من پیش خودم یه لحظه فکر کردم استفاده از ایمیل غیر قانونی شده!
که باعث شد من این بحث رو تو سایت ایجاد کنم
رمز یادگیری یک مهارت و تسلط یافتن به آن فقط تمرین و تکرار آن به تعداد بسیار زیاد است
Ali Zarifi
با سلام به دوستان گرامی
خدا وکیلی دیگه داشتم از دست این فکس سکته میکردم . هر روز یه مشکل هر روز یه دردسر و یه عصاب خوردکنی .
نوشته های شما یه حس همدردی تو دلم ایجاد کرد.

علی زوار
با سلام
فکس از طریق کانال صوتی اطلاعات را انتقال می دهد و امنیت آن صد در صد می باشدحتی در مراکز تلفن که شنود دارند نمی توان اطلاعات ارسالی از فکس را استخراج کرد.
موفق باشید
اللهم صل علی محمد وآل محمد
یعنی امنیتش از SSL/TLS ای که در Encrypt کردن ایمیل ها استفاده میشه هم بالاتره؟
مطمئن هستید نمی توان شنود کرد؟
هر تکنولوژی شبکه ای که ساخته دست بشر باشه توسط خود بشر هم میشه شنودش کرد!
چه برسه به Fax که از الگوریتم ساده واسه کدگذاری استفاده می کنه
الگوریتم های Hash پیچیده ای مثل SHA 256 هم قابل برگشت هستن
بهتره بگیم: با دستگاه شنود مکالمات نمیشه شنودش کرد، واسه کدگشایی Fax هم دستگاهی هست

دلیل اینکه از Fax استفاده میشه همونی هست که دوستمون مهندس جعفر قنبری فرمودن، البته شاید دلایل دیگه ای هم مثل سود واسه مخابرات، یا آشنایی بیشتر نسل قدیم با تلفن و عدم توانایی کار کردن با کامپیوتر و... داشته باشه!
رمز یادگیری یک مهارت و تسلط یافتن به آن فقط تمرین و تکرار آن به تعداد بسیار زیاد است
ساده ترین مشکل امنیتی فکس اینه که یه فکس رو که ارسال کنید هر کسی که پیش دستگاه فکس باشه میتونه محتوای اون فکس رو ببینه و چیزی تحت عنوان محرمانگی در این مورد وجود نداره اما استفاده از ایمیل یا اتوماسیون و ... فقط کسی می تونه محتوای رو ببین که یوزر و پسورد رو داشته باشه
کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork
علی زوار
با سلام
آقا نوید تمام پرتکلهایی را که در بالا ذکر نمودید در بستر IP کاربرد دارند اکثربستر مخابرات TDM بوده و فاقد پرتکلهای فوق می باشد .
دیدن فکس فقدان امنیت فیزیکی است .
موفق باشید.

اللهم صل علی محمد وآل محمد
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره بهاره می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....