درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

درد و دل یک مهندس IT

نویسنده متن پست
پاسخ به این پست
author
setareh9821
1394/04/06 02:21:07
با هزار جور سختی و مشقت برای کنکور درس می خونی که دانشگاه قبول بشی 4 سال یا بیشتر از عمرت می گذره بین 5 تا 10 میلیون شهریه دانشگاهت میشه توی دانشگاه هم که چیزی یاد نمیدن مجبور میشی بری آموزشگاه دوره های تخصصی یاد بگیری برای کارکردن اینجاش جالبه می خوای کار پیدا کنی باید خیلی از دوره ها رو بلد باشید یا اصطلاحا آچار فرانسه باشید
3 میلیون میدی برای دوره های mcse 2012
1 میلیون برای اکسچنج
1 میلیون برای tmg
1 میلیون برای sccm
1 میلیون برای مجازی سازی
1 میلیون ccna
2 میلیون ccnp
800 تومن هر کدوم از دوره های میکروتیک و ...
اگر بخوای به فکر پیشرفت باشی دوره های امنیت هم میتونید بخونید که بماند شهریه اشون یه چند سالی هم طول می کشه گذروندن این دوره ها در آموزشگاه ..حالا شما آماده میشید وارد بازار کار بشید این همه عمر و جوونی نزدیک به 20 میلیون هزینه می کنید صرف درس خوندن یادگیری باید چندین سال هم تجریه سابقه کار داشته باشید تازه اگر شرایط کامل رو داشتید مطابق با قانون کار استخدام میشید ماهی 600 هزار تومن حقوق می گیرید ازتون 20 میلیون هم سفته می گیرند برای حسن انجام کار ! که اگر یه دفعه کار خرابی کردین اخلال ایجاد شد در شبکه سفته رو اجرا بزارند اخراجتون بکنند به همین راحتی حتی برای کار آموزی هم سفته می خوان ! حالا داستان باز ادامه داره وقتی رفتین سر کار میبینید همه سیستم ها سرور 2008 و 2003 هستند و ویندوز xp و 7 ! اصلا با اون چیزهایی در آموزشگاه یاد دادند خیلی فرق می کنه مجبور میشید خودتون برید ویندوزهای قدیمی مایکروسافت رو یاد بگیرید چون کسی که سرور 2012 خونده به مشکل بر میخوره برای کار کردن با ویندوز های 2003 و 2008 همیشه هم اطلاعاتتون باید آپدیت باشه در حال مطالعه باشید کلی هم استرس کاری دارید .. یه چیزی رو بزارید با صراحت بگم چقدر بدبخت هستند بچه های تازه فارغ التحصیل IT ! باور کنید رنج و مشقت و سختی که که بچه های IT می کشند برای کسب علم و دانش کمتر از یک پزشک نیست تازه باید خیلی از مطالب رو به زبان انگلیسی بخونند اونوقت چقدر دستمزد می گیرند یک پزشک و وکیل ماهی 100 میلیون یک کارشناس شبکه معمولی با این همه زحمت ماهی 1 میلیون ! بماند حالا عوارض ناشی از کار کردن زیاد با کامپیوتر دیسک کمر رو خشکی چشم و سندرم مچ دست و ....
فکرشو می کنم می بینم کاشکی دانشگاه نمی رفتم و این همه درس نمی خوندم منشی یه شرکت میشدم با دیپلم تا الان کلی پول و سرمایه داشتم ولی الان بر عکس 20 میلیون ضرر کردم 6 سال از عمرم هم تلف شد هنوز هم بیکارم افسرده هم شدم ! بچه هایی که می خوان برن رشته IT مواظب باشید بدبخت نشید عمرتون سرمایه تون تلف نشه توی این رشته زندگی یه مهندس IT اینه درجامعه ما ...
author
Unrestrictor
محمد مهدی
46 ماه قبل
لطفا این تاپیک رو ب هر دلیل حذف نکنید
ولی انصافا عین حقیقته!
author
salehi.mreza
46 ماه قبل
منم رشته آی تی خوندم دانشگاه سراسری با معدل 17 فارغ التحصیل شدم خدمتم رفتم و هنوز بیکارم... خیلی بده واقعا افسردگی گرفتم ... با شما ابراز هم دردی میکنم امیدوارم هر جه سریعتر واستون ی کار خوب پیدا بشه و همجنین واسه همه کسایی که مثل من و شما هستن ...با آرزوی موفقیت
author
paymank
پیمان کیائی
46 ماه قبل
همه جا همینه دوستان. باید خیلی تاپ و نسبت به بقیه یه سر و گردن بالاتر باشین تا بهتون کار بدن. البته کسی که پارتی داره قضیه اش فرق داره. این فقط در مورد کسانی صادقه که میخوان بدون پارتی برن سر کار.
بدتر از رشته IT رشته الکترونیکه که خیلی زمینه کاریش داغونه
author
emasis
صادق شعبانی
46 ماه قبل
الکترونیک که نگو !من خودم الکترونیکی بودم سال 87-88 که فوق دیپلم گرفتم و دنبال کار بودم ( سربازی هنوز نرفته بودم اونموقع ) یه جا به پستم خورد با حقوق نزدیک 500 در حالی که پایه حقوق تا -4-3 سال پیش چهارصدو خورده ای بود.که از شانس بد من گیر خدمت بودم.

یه زمانی بازار کاریش خوب بود ، خراب شد اونم بازار کاریش
author
فرهاد خانلری
فرهاد خانلری
46 ماه قبل
هرچی فکرکردم وتایپ کردم نتونستم پستی خوب رو در این خصوص قرار بدم،لینک های زیر هم مربوط به همین موضوع هست :(
author
احسان امجدی
احسان امجدی
46 ماه قبل
دوست عزیز متاسفانه نه تنها برای شما بلکه کمابیش در اکثر زمینه های دانشگاهی این مسئله وجود داره. بهرحال خوب یا بد این موضوع وجود داره و تاسف خوردن و اظهار ناراحتی مسئله ای رو حل نمیکنه. این که مبلغ حقوق کم هستش رو تائید میکنم. شاید بطور استثنا جایی رو پیدا کنید که در وهله اول حقوق خوبی رو بشما بده ولی بطور عام همه جا به کسی که هیچ تجربه کاری نداره، بیشتر از حقوق وزارت کار نمیدن (البته با مزایا شاید کمی بیشتر بشه)

توی صحبت هات گفته بودی که برای گذروندن دوره های شبکه حدود 20 میلیون پول لازمه. این درسته ولی اصلا نیازی نیست که تمام این دوره ها رو در وهله اول و در چند سال اول کارت بگذرونی. هرکدوم از دوره هایی که گفتی خودش یه تخصص در شبکه محسوب میشه و به ازای گذروندن هرکدوم از اون ها حداقل یکسال باید تجربه کاری در اون زمینه داشته باشی. در غیر اینصورت کار شما فقط مصداق پول دادن و مدرک جمع کردن و در عین حال عدم تسلط کافی به هرکدوم از اونها میشه.
پیشنهاد من اینه که برای شروع کار با همون مدرک MCSE که داری، کار پشتیبانی شبکه و Help desk ای رو انجام بدی و تایکی دوسال هم تجربه کافی برای سمت مدیریت شبکه رو پیدا میکنی و هم سابقه کاری. اینطوری خیلی راحت تر میتونی شغل دلخواهتو پیدا کنی. البته من هم اگه بودم مدیریت شبکه مو دست کسی که هیچ تجربه کاری نداره نمیدادم. پس به کارفرما هم حق بده.
تو صحبت هات گفته بودی که MCSE 2012 خوندی ولی هیچ جا نه از سرور 2012 استفاده میکنند و نه از کلاینت ویندوز 8. درسته متاسفانه توی ایران و شاید اکثر جاها ادمین ها و مخصوصا کارفرماها زیر بار ریسک و هزینه (معنوی) انتقال از سرور 2008 به 2012 نمیرند مگر اینکه مجبور بشند. بهرحال اینم یه واقعیته و زمانی که دوره MCSE 2012 رو شروع کردید، باید این پارامترهم مد نظر قرار میدادید. پس تا حد زیادی هم خود شما مقصرید.

در کل ضمن همدردی با شما و ذکر این نکته که اکثر غریب باتفاق دوستان حاضر و خود من در ابتدای کارشون با این مشکلات روبرو بودند، پیشنهاد میکنم برای شروع کار، اگه محدودیت زمانی برای پیدا کردن کار وجود داره، کمی نسبت به اون تخصصی که داری، سطح توقعتو پایین بیار و بدنیال شروع کار و کسب تجربه باش و شغل دلخواهتو در یکی دوسال بعد با تجربه کافی و رزومه خوبی که داری، جستجو کن.
اگر هم محدودیت زمانی برای شروع کار و کسب درآمد نداری، با حوصله و سر صبر دنبال کار مناسب خودت باش. موقعیت های دلخواه شما شاید کم باشند ولی کمابیش وجود دارند.

امیدوارم همیشه موفق و مانا باشی.
author
keivan
46 ماه قبل
اقا خیلی ناراحت نباش اکثر رشته ها ی مهندسی همین داستان و داره
author
The_MHK
حامد
46 ماه قبل
راستش چیزایی که گفتید شاید از دیدگاه "نتیجه‌ ای که اتفاق افتاده" نسبتاً درست باشه، ولی در کل ابداً و اصلاً درست نیست و من موافق خیلی از چیزایی که گفتید نیستم !!!

قسمت اول که در مورد دانشگاه گفتید، متاسفانه مشکل اساسی سیستم آموزش عالی کشورمون هست.
قبلاً هم یک بار گفتم، کیفیت سیستم‌های آموزشی عالی کشور در بخش غیر دولتی، افتـــــــــــضــــاحه !! به معنی واقعی کلمه !
اکثر قریب به اتفاق دانشگاه‌های غیر دولتی مثل یک مدرسه راهنمایی یا دبیرستان هستن که فقط دانشجو محدودیت صف وایستادن و اینا رو نداره توش! عملاً فقط چهار یه پنج سال فقط وقت و عمر ملت رو تلف میکنن و یک دیپلمه میدن بیرون! "مهندس" از این دانشگاه‌ها نمیاد بیرون!
این جرف شاید خیلی برای خیلی از دوستان سنگین باشه، اما عین واقعیته! اینکه از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها زیر 10% شون قابلیت کار مهندسی کردن رو دارن نشون دهنده این موضوعه!

قسمت دوم
به قول شاعر

کار بی‌سیم بر نمی‌آید
در ره عشق سیم‌ می‌باید

توی دانشگاه‌های مهندسی (اعم از دولتی و غیر دولتی) و چه ایران و خارج، چه بهترین دانشگاه‌ها و چه بدترین، چیزهایی که به دانشجو یاد میدن، اصول فکر کردن و کار کردن و مهندسیه. "ابزار" به کسی یاد نمیدن.
ابزار رو خود ِ طرف باید بره یاد بگیره
این مال همه رشته‌های مهندسیه. مثلاً توی رشته عمران، کسی اتوکد به کسی یاد نمیده. باید خودشون یاد بگیرن. حالا میخواد بره کلاس، میخواد از کتاب بخونه یا هر چی ! ابزار اتوکد هم از پایه‌ترین ابزارهاست برای یه مهندس عمران و بلد نبودنش حتی برای یه مهندسی که صفر هستش، اصلاً توجیهی نداره

منظور اینه که یاد گرفتن ابزارها جزء وظایف یک مهندس هستش
حالا یاد گرفتن هم هزینه داره ! خیلی‌ها با فیلم و کتاب این کار رو میکنن که هزینه‌هاشون بیاد پایین. خیلی‌ها هم نیاز به کلاس دارن، خوب باید هزینه‌ش رو بدن!!!

منتهای مراتب شما باید به این نکته توجه کافی بکنی که این دوره‌ها اینطوری نیست که بری همه ش رو مثلاً توی 2 سال ببینی و بعدش مثل یک اوستا کار بری سر کار
به عنوان یک مهندس صفر، شاید یکی دوتا از اینا مورد نیاز باشه برای شروع و کار کردن و بقیه‌ش رو توی دوره کار باید یاد بگیری

قسمت سوم

اینی که میگید دوره مثلاً 2012 دیدید و ولی در عمل سرویس‌هایی که جاهای دیگه استفاده میکنن ورژنش فرق میکنه و نمیشه کار کرد ، ابداً درست نیست.
این بخاطر نداشتن دیدگاه و حس "مهندسی" هستش

شما توی هر زمینه علوم مهندسی (چه کامپیوتر و چه غیر کامپیوتر) . حتی غیر مهندسی هر ابزاری رو که توی محیط آزمایشگاهی یاهاش آشنا بشی، دنیای واقعی تفاوت‌های ریز و درشت دارن و این شما هستی که باید خودت رو تطبیق بدی با قضیه. معمولاً تفاوت‌ها هم خیلی کمه و با یک تلاش خیلی کوچیک و یک مطالعه سطحی میتونید اطلاعاتتون و تواناییتون رو تطبیق بدید با شرایط که باز این جزء وظایف اون مهندسه نه وظیفه سیستم آموزشی!
در مورد تفاوت ویندوزها هم که خب اینقدر این تفاوت‌ها کمه که اصلاً‌ قابل بحث نیست! کسی که یکی از اینا (2003 یا 2008 یا 2012 ) رو بلد باشه، در طرفه العینی با اونیکی میتونه کار کنه !
فراموش نکن که مطالعه دائمی سطحی و عمقی از وظایف یک مهندس هست و تطابق و انعطاف‌پذیری از مهم‌ترین پارامترهای مهندس‌ها است !

قسمت چهارم
این که یک مهندس آی‌تی رو به یک پزشک مقایسه میکنید خیلی کم لطفیه به پزشک‌ها !
یه پزشک هزار برابر یک مهندس آی‌تی و غیر آی‌تی پوستش کنده میشه تا پزشک بشه !
هزار برابر یک مهندس آی‌تی و غیرآیتی استرس و مسوولیت‌داره !!
واقعاً قابل قیاس نیستن اینا !

من منکر این نیستم که فرق فیلد آی‌تی با بقیه مهندسی‌ها اینه که هر یکی دو سال یه بار باید کل اطلاعاتی که داشتی رو در حد بسیار بالا به روز کنی و حجم مطالعه و خوندن مطالب توش از - به دلیل اینکه علمش لحظه‌ به لحظه به روز میشه و "روش درست امروز، پر باگ‌ترین روش فرداست (!)" - ولی خب این نکته چندان منفی‌ای حساب نمیشه !

قسمت پنجم

اصولاً انتخاب رشته تحصیلی / کاری یکی از مهمترین قسمت‌هایی هست که باید برای بچه‌ها و جوون‌ها بهش توجه بشه که متاسفانه توی سیستم آموزشی ما این قضیه خیلی درست باهاش تا نمیشه !
از اساسی‌ترین پارامترهای انتخاب رشته تحصیلی و فیلد کاری علاقه‌ها، توانمندی‌ها و استعدادهای ذاتی طرف هستش
مع‌الاسف، توی کشور ما خیلی از انتخاب‌ها بر اساس دیدن افراد موفق رشته‌هاست. مثلاً‌ میگن: "الان مهندس‌های برق خیلی وضعشون خوبه و خوب براشون کار هست و پول در میارن، پس بریم برق بخونیم". طرف هم میره توی این رشته میبینه که بابا اینقدر قضیه داستان داره و عمیقه که اصلاً کار طرف نیست و بعدش که میاد بیرون میبینه تازه اول کاره و رسیدن به جاهای مختلف مستلزم تلاش‌های خیلی خیلی زیاد تر از نوع توانمندی‌های و علاقه‌مندی‌های طرفه!

منظور اینه که تحصیل در یک رشته و آموزش دیدن در اون رشته یک شرط لازمه برای اینکه بتونی توی اون فیلد کار کنی، اما شرط کافی نیست !
ضمن اینکه شرایط دنیای کار با شرایط دنیای دانشگاهی / آموزشی فرق میکنه.
صرف اینکه یک سری دوره رو بگذرونی و انتظار داشته باشی که بازار کار بذار شما رو روی تخم چشماش و بهت حقوق ملیونی بده، انتظار بسیار نابجاییه
شما باید تموم دوره‌ها رو بگذرونی. بعدش با علاقه بری سر کار با حقوق پایین. دلیل حقوق پایین هم اینه که شما به عنوان نیروی کار صفر (که صرفاً دوره‌های آموزشی دیده) بیشتر از این نمیارزی و توانایی کارکردن نداری! باید یک مدت کار کنی و خودت رو با شرایط کاری "دنیای واقعی" وفق بدی!
بعد از اون، پیشرفت حقوق و دستمزد کــــــــــــــــــــــــــــــاملاً دست خودته !

ممنکه شما یک آدمی باشی که توی 3 ماه خودت رو چنان تطبیق بدی و همسو با شرایط واقعی کار بشی، که خود به خود "قیمتت بره بالا" و "آدم گرون‌تری" بشی! شای هم 1 سال طول بکشه! شاید هم 10 سال ! همش به خودت و تلاش و اراده‌ت بستگی داره !

الان من خودم توی خیلی جاها رو میشناسم که شدیداً نیاز به نیروی کاری دارن! ولی نیروی کار نیست !!!
چرا ؟!
دلیلش همینه !

متاسفانه نیروهای صفر و تازه وارد فکر میکنن که خیلی میدونن و بلد هستن، در حالی که شرایط کار واقعی خیلی فرق داره.
یک مهندس باید بیاد سر کار
باید همیشه تجربه کسب کنه
همیشه مطالعه کنه و خودش رو به روز کنه
همیشه خودش رو با شرایط تطبیق بده

اینجوری ارزش و قیمتش بالا میره و یواش یواش تبدیل میشه به یک "نیروی متخصص" !

author
javadyousefi88
جواد یوسفی
46 ماه قبل
تو رشته it مدرک دانشگاهی یعنی کشک چه فارغ التحصیل شریف باشی چه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد چون محتوای درسی فسیل شده تحویلت میدن به نظرم خرجی رو که در تحصیلات آکادمیک می کنی برو خرج گرفتن تخصص بکنچند وقت پیش داشتم با یک فارغ التحصیل فوق لیسانس IT از دانشگاه دولتی معتبر با معدل 17 صحبت می کردم دیدم حتی الفبای شبکه رو هم بلد نیست و اونجا متوجه شدم اوج فاجعه کجاستاین موارد واقعیته ولی متاسفانه تو مملکت ما فکر می کنن هرکی بره دانشگاه مدرک بزاره رو هم خیلی بارشه این هم از بی سوادی IT در بین مدیران ماست
author
m-nourmohammadi
م نورمحمدی
46 ماه قبل
دوستان عزیز،از ماست که برماست...
چه توقعی از خودمون داریم؟
مملکتی که سرانه مطالعه کتاب در طول روز 2دقیقه هستش،دیگه جای گله نیست،تک تک ما خودمون مسئول عقب موندگی خودمون هستیم،متاسفانه عادت کردیم اشتباهاتمون را گردن این و تون بندازیم،
قدمت آمریکا هنوز به 300نرسیده،اما الان با سرعت نور داره کل دنیا را فتح میکنه،اما متاسفانه ما فقط ادعاشا داریم و هیچ.
سرانه مطالعه آمریکا 60دقیقه در روز،ژاپن 90 دقیقه در روز هستش،پس گله نکنیم.
مطمئن باشید کسی که تبحر داشته باشه هیچوقت بیکار نمیمونه.
author
UNITY
محمد نصیری
46 ماه قبل
اول خواستم کامل جواب بدم دیدم The__MHK عزیز کاملا جواب دادن و من کاملا حرفم همونی هست که ایشون گفتند ، فقط یک نکته رو می گم بهتون ، روزی که من شروع به کار کردم کار Passive می کردم حدود 13 سال پیش و بدون حقوق ... بعد رفتم Help Desk شدم و حقوقم ماهی 20 هزار تومن بود ... نه بیمه و نه هیچی ... اون موقع 500 هزار تومن وام گرفتم رفتم دوره شبکه دیدم که اولین و آخرین دوره شبکه ای بود که براش پول دادم و بعد از اون خودم مطالعه کردم ، برای اینکه سرور واقعی ببینم حاضر بودم برم نظافتچی بشم برم اتاق سرور رو تمیز کنم که این چیزا رو از نزدیک ببینم ، اصلا دیدگاهم مالی نبود ، معتقدم اول باید دنبال علاقت بری و سختی بکشی بعد از سختیا آسونیا میاد ... حرفم اینه که اولا باید با کار کوچیک شروع کنید ، انتظار نداشته باشید همون اولش کلاستون تموم میشه بیان دنبالتون دعوتتون کنن برای کار در یک شرکت با هزاران کلاینت ... اینکار هم خاک خوری داره ... من تا به حال برای هیچ دوره ای اینقدر هزینه ندیدم که شما میگید !!!! البته یه نکته رو توجه کنید که اگر دیدگاهتون هزینه باشه همیشه باید هزینه کنید و اگر دیدگاهتون سرمایه گذاری باشه همیشه موفق میشید ...
author
MDB_0662
داوود
46 ماه قبل
تا موقعی که بگی نمیشه هیچ کاری گیرتون نمیاد
باید هم کفش آهنی پا کرد هم دنبال یادگیری بری تا موفق بشی
من بعد از خدمت 3 ماه بیکار بودم ولی شاید توی این 3 ماه بالای 100 شرکت برای استخدامی رفتم
الان یه شرکت دائمی کار میکنم یه شرکت دیگه پاره وقت
خدا رو شکر راضیم ولی باید بهتر بشه
امیدوارم همه موفق بشید
author
همایون
همایون ب
46 ماه قبل
شما اگه علاقه داشته باشید خیلی از این دوره هارو بدون استاد خودتون میتونید یاد بگیرید.من فقط دوره MCITP کلاس رفتم و سیسکو بدون استاد تا CCNAخوندم و حتی Network+ بعدش یکی از دوستام منو به زور برد کلاس CCNP و تمام.دیگه هیچ کلاسی نرفتم.
مجازی سازی بدون استاد یاد گرفتم.از3ماه قبل عید تا حالا نزدیک 800 میلیون سرور Hpزیر بار اوردم و کلیه لینکهای ارتباطی شرکت Redundantراه انداختم. نزدیک 1800تا مشتری تو کل ایران دارم و این شرکت اولین تجربه کاریه منه.
روزانه تقریبا 200000 تا تراکنش به سمت شرکت ما میاد و اگه روتر سیسکو لبه شبکه من بخوابه 1800تا نمایندگی تو کل ایران باید برن سماغ بمکن و هیچ کاری نمیتونن بکنن.اون روزایی که بدون استاد تو زنجان دانشجو بودم و سیسکو میخوندم فکر اینو نمیکردم که یه همچین جایی کار کنم و حقوقم این رقم باشه.
شما از همین الان شروع کن به خوندن و یه دو سالی مسافرت و عشق و حال تعطیل کن و فقط درس بخون بعدش نتیجشو میبینی و کلی پیشرفت میکنی.
شما برای استارت ماکروسافت و مجازی سازی و سیسکو یاد بگیری خیلی زود کار پیدا میکنی بقیه دوره هارو فعلا نرو
author
emasis
صادق شعبانی
46 ماه قبل
البته الان مثل 4 سال قبل نیست با توجه به فعالیت چندین شرکت معتبر در زمینه محصولات آموزشی که کارشون فوق العادست خیلی راحت میشه لینوکس رو تا lpic2 ، میکروتیک رو تا سطح mtcwe و در حوزه امنیت تا سطح ecsa و wifu و مابقی دوره ها مثل سیسکو که اونقدر خوب کارکردن که لازم به گفتن نیست ، رو راحت میشه یاد گرفت که تمام این هزینه ها علی رغم بالاترین کیفیت و زمان آموزشی هزینه کمتری در بردارن.

درسته که کلاس جایگزین این دوره های مالتی مدیا نمیشه ولی کلاس تا جایی خوبه که کارمونو راه بندازه و مابقیش تلاش و همت خودمونه .

+البته اینکه من اینو گفتم به معنی تبلیغ برای اون شرکتها نیست ، منظورم اینه که لازم نیست برای دونستن و یادگیری هر چیزی کلاس بریم و براش میلیونی هزینه کنیم ، به جای این هزینه میشه امکانات مربوط بهش رو فراهم آورد ، البته این به اون معنی نیست که برای بعضی از دوره های خاص و بخصوص هزینه کنیم نیست.

فقط علاقه میخواد و همت و به قول داوود عزیز ، یه "کفش آهنی" که لازمه این دوره it هست و شاید حتی بشه گفت پیش نیاز.
author
setareh9821
46 ماه قبل
وضعیت IT نسبت به 6 سال پیش خیلی تغییر کرده قبلا با داشتن دانش ابتدایی اکتیو دایرکتوری و نتورک به راحتی مشغول به کار میشدید پروژه های شبکه زیاد بودن خیلی از شرکت های خصوصی پروژه های صنایع بزرگ رو انجام میدادند ولی از وقتی حملات سایبری شد دیگه خیلی کم به شرکت های خصوصی پروژه میدن سخت گیری می کنند خیلی از شرکت ها ورشسکت و منحل شدند الان به سختی حتی می تونید یه help desk ساده بشید help desk که هیچی من حتی راضی به کار مجانی به عنوان کارآموز هم هستم ولی مشکل اینجاست کارآموزی هم نمیتونید براحتی برید سفته میخوان و محدودیت امنیتی دارند و .. اوضاع فارغ التحصیلان IT در حال حاضر نسبت به رشته های دیگه خیلی بدتره رشته های دیگه اینقدر هزینه نمی کنن برای یادگیری اگر آگهی های استخدامی رو نگاه کنید حداقل به تخصص سیسکو مجازی سازی و مایکروسافت و میکروتیک و .... نیاز دارند آنهم با داشتن مدرک یعنی داشتن مدرک تخصصی در هنگام مصاحبه امتیاز محسوب میشه مدرک تخصصی نداشته باشید خودتون به همه چیز به صورت خود آموز مسلط باشید و یاد گرفته باشید کسی که ازتون مصاحبه می کنه نمی تونه اعتمادی کنه و شانس استخدام میاد پایین مگر اینکه پارتی داشته باشید سفارش شده باشید بله درسته در همه رشته ها بیکاری هست ولی بحث اصلی من سر این مسله است که هزینه یادگیری دوره های تخصصی IT نسبت به رشته های دیگه خیلی بالاست و مقایسه دستمزد و هزینه اصلا به صرفه نیست این مسله باعث ضربه زدن به IT و دور شدن افراد میشه رشته های دیگه مثلا عمران و الکترونیک یه دوره اتوکد یا هر چیزی با هزینه خیلی کمتر میبینید تمام شد و رفت تا چندین سال به صورت پایدار و ثابت کاربردی می مونه ولی دوره های IT دایم در حال تغییر و گوناگونی منسوخ شدن هستند و همیشه وقت باید بزارید برای آپدیت شدن و هزینه یادگیری خیلی بالاتره نسبت به رشته های دیگه آموزشگاه ها هم از این بابت نهایت استفاده و سود را می کنند این هزینه هایی هم که گفتم آموزشگاه های دیگه به مراتب بیشتر از این میگیرن باتوجه به اینکه استخدام متخصص مایکروسافت خیلی اشباع شده پس مجبورید برای شانس کاریابی دوره های تخصصی دیگه رو بگذرونید. فکر می کنم پروژه سرور 2012 و ویندوز 8 مایکروسافت شکست خورده باشه و گذروندن دوره سرور 2012 به نوعی اتلاف وقت و هزینه هست چون مایکروسافت تا پایان امسال قرار ویندوز 10 و ویندوز 2016 وارد بازار کنه اکثر مباحث سرور 2012 هم در رابطه با فناوری ابری و مجازی سازی با هایپر وی هست در صورتی که چندان کاربردی در ادارات و سازمان ها نداره و اکثر مجازی سازی ها با VCP انجام میشه من نظرم اینه کمپینی راه بیفته که شرکت در دوره های تخصصی IT در آموزشگاه ها در اعتراض به شهریه بالا و عدم آموزش مباحث کاربردی مرتبط با محیط کاری تحریم بشه از یک طرف هم فرصتی برای یادگیری با هزینه کمتر فراهم بشه تا مدیران آموزشگاه ها مجبور بشن با کم استقبالی از سوی دانشجویان این شهریه ها رو بیارن پایین وضعیت طوری شده که بعضی از اساتید IT دیگه نمیرن دانشگاه تدریس کنن می گن پول در تدریس آموزشگاه کامپیوتره ! این خیلی وضعیت خطرناکیه
author
salehi.mreza
46 ماه قبل
مقایسه مهندس آی تی با پزشک کار درستی نیست صد در صد.... چون پزشکی راهش معلومه چاهشم معلومه...
آی تی یا بهتر بگم کامپیوتر هزاران شاخه داره که هر کدومش ی زمان طولانی از عمر انسان رو میگیره.... تجهیزات شبکه ، برنامه نویسی ،طراحی شبکه امنیت شبکه، پشتیبانی نرم افزار، طراحی سخت افزار، هوش مصنوعی، ... کدومش خوبه؟ تضمینی هست من تو این گرایش کار کنم موفق بشم؟ هر ثانیه هم ی تکنولوژی میاد وسط... ی روز net. خوبه ی روز جاوا خوبه ی روز PHP ی روز Node js، ی روز MS SQL خوبه ی روز پایگاه داده های غیر رابطه ای، پسر باشی که بدبختی سربازی هم باید بری
خاک تو سر اون کسی که رشته آی تی رو آورد تو ایران فکر نکرد که این بیچاره هایی که فارغ التحصیل میشن چی میخوان بکنن
من فارغ التحصیل شدم هنوز سر چارت لیسانس آی تی دعواس...

author
setareh9821
46 ماه قبل
نمونه آگهی استخدام :

به یک نفر کارشناس شبکه دارای مدرک تحصیلی لیسانس برق !!! یا کامپیوتر دارای مدرک MCSE و تجربه کار در حوزه شبکه های مایکروسافتی، آشنا به کانفیگ دیوایسهای سیسکو و فایروال ترجیحا دارای مدرک CCNA (مدرک CCNP امتیاز محسوب میشود). تجربه عملی در زمینه voip و میکروتیک. مسلط به سیستم عامل لینوکس و شل اسکریپت و دارای تجربه تجاری با توزیع cenos نیازمندیم... حداکثر سن 27 سال!!!

در ضمن در هیچ کجای دنیا فاصله دستمزد یه مهندس IT و پزشک بیش از صد برابر نیست و در هیچ کجای دنیا این همه تخصص از یک مهندس IT نیاز ندارند
author
paymank
پیمان کیائی
46 ماه قبل
این حرف و نزنید همه جای دنیا همینه. و خیلی مواقع از یه IT Man خیلی توقعات بالا دارند. این هم یه نمونش

NOC Network Administrator (CISCO)
3K Consulting Inc - Richmond Hill, ON
Position: NOC Network Administrator (CISCO)

CISCO Certifications & experience is a MUST for this position

Overview
The Network Operations and Escalations Analyst is responsible for working on our client’s infrastructure
as well as escalation support requests from the service desk. The candidate must possess excellent
communication skills and enjoy working with people. This role is based out of our Richmond Hill office
but travel around the GTA may be required from time to time. The standard working hours are from
8:30AM to 5:00PM. Company’s hours of operation are “As required by our clients”, which means some
weeks will only require 40 hours and others can be much more demanding.
Education and Experience
This role requires a degree in an Information Technology discipline or equivalent experience along with
3 years support and management experience of network infrastructure.
Skills
Excellent Client Service and Communication
Excellent written and spoken English language
Problem Solving
Able to work under pressure
Excellent logical and thinking skills
Ability to organize, schedule and execute tasks effectively.
Ability to work on your own in a fast paced environment.
Ability analyze an issue and take logical steps to correct.
Duties and Requirements
Complete required certifications as outlined in your letter of agreement
Install and repair hardware, software and peripherals.
Oversee performance of all network equipment.
Work with the Escalations Team Lead to complete any Network Infrastructure and/or Escalation
tasks as required.
Performing on-site diagnosis, analysis, and resolution on server and network infrastructure
Engage the client and insure that the clients’ technical needs have been resolved to their
satisfaction
Engage in project based assignments on an as needed basis as determined by skill set and
overall alignment with a given project as determined by the Project Manager.
Other duties as assigned by Service Desk Team Lead and or senior management.
Maintain and update your service tickets to make sure all information and details are
documented. Ensure that service entries that document your time are entered in real time.
Communicate with end users and translate technical issues into terms that end users are able to
grasp and understand.
Update clients on ticket status as often as possible on a continuous basis until resolution
Able to troubleshoot end user devices including the following
Mobile Phones
IP Desk Phones
Tablets
Workstations
Keep accurate travel logs and expense travel and parking on a monthly basis
Participate in after hours on call rotation scheduled from
5:30PM to 11:00PM on weekdays
9:00AM to 11:00PM on Saturday and Sunday as well as statutory holidays
Technologies
Understanding and experience with NCentral RMS platform
Microsoft Office Suites (2007 to current)
Microsoft Windows 7 and Windows 8
Microsoft Server 2008R2, 2012R2
Linux
Able to deploy and manage Microsoft Exchange and SQL Server management
Able to deploy and manage Hyper-V and VMWare Virtualization environments
Knowledge of the following major Cloud Platforms
Azure, Amazon S3, Office 365, Google Apps
Strong Understanding of Routing, VLAN, and VPN technologies
Able to deploy and manage the following hardware
SonicWALL Firewall and Router devices
Cisco Enterprise Managed Switching devices
Cisco IP Phone devices
Cisco Unified Communications Manager
o Cisco Enterprise Wireless Access Points

Follow us on Facebook, Twitter & LinkedIn

Required experience:

NOC Network Administrator: 4 years

author
setareh9821
46 ماه قبل
کارشناس NOC یا مرکز عملیات شبکه و این چیزی که شما اشاره کردید یکی از شغل حساس رده بالاست که دستمزد خیلی بالایی هم دارند ولی در ایران در رده پایین شغلی کارشناس و پشتیبان شبکه معمولی از شما تخصص های بیش از حد انتظار دارند شما حساب کنید با شرایط سنی کمتر از 27 خیلی زمان میبره یادگیری این همه تخصص و تجربه کاری
author
paymank
پیمان کیائی
46 ماه قبل
این مسئله ای که شما میگید فقط در ایران نیست. پیشنهاد میکنم که یه سری به سایت Indeed بزنید و خودتون مشاهده میکنید. اگر مسئله کانکشن و پارتی و کنار بزاریم شما باید یه سرو گردن از بقیه بالاتر باشین تا بتونین در مصاحبه قبول بشین. حتی در خارج ایران هم بسیار سخت تر است.
author
setareh9821
46 ماه قبل
دیدم این سایت رو شغل های زیادی دیدم که تنها تخصص mcse می خواستند به عنوان مدیر شبکه نمونه اش در زیر :

Network Administrator - Full Time

Job Code: 160324
Facility: Temecula Valley Hospital
Region: Western
Travel Involved: None
Job Type: Full Time

ESSENTIAL KNOWLEDGE / SKILLS

Working knowledge of computer peripherals and applications.
Working knowledge of network concepts and topologies.
Working knowledge of client/server network environment and Windows Active Directory.
Thorough troubleshooting skills in repairing all types of computer peripherals and equipment.
Solid understanding of converged network.

REQUIRED LICENSURE / CERTIFICATIONS
Require certification of MCSE/MCSA, N+, A+ or equivalent experience

author
kaveckm1
46 ماه قبل
درود
من خودم دانشجوی کارشناسی نرم افزار هستم آنالیزور امنیتی شبکه و در حال گذراندن دوره mcse2012 تقریبا از یک ماه پیش تصمیم گرفتم برم سراغ کار و کمی برای خودم درآمد داشته باشم با این حال اصلا هیچ احتیاجی ندارم فقط خواستم وقتم تلف نشه شاید چیزی هم یاد گرفتم وقتی اوضاع بازار کاری IT و نرم افزار رو دیدم تصمیم گرفتم تغییر رشته بدم به پزشکی از الان هم دارم میخونم برای کنکور دانشگاه آزاد.خوبی رشته شبکه در ایران این هست فقط سابقه کار میخوان ازت خیلی به مدرک گیر نمیدن البته اگه تسلط کافی داشته باشی منم که تصمیم گرفتم مدارک شبکه رو تکمیل کنم و کم کم دارم میخونم از طرفی هم با تغییر رشته به پزشکی یکم به آیندم امیدوارم چون سنی ندارم.
بدورد
author
star254
31 ماه قبل
سلام من تازه این پست رو دیدم و زمان زیادی از اون گذشته اما دوست دارم من هم حرف دلم رو بزنم . من مدیر شبکه یک شرکت با حدود 40 کاربر و حدود 80 آی پی فعال در شبکه هستم . این شبکه با دو سرور HP که بر روی آنها هفت ماشین مجازی با که Esxi راه اندازی شده است مدیریت و سرویس دهی میشود . شبکه بزرگی نیست اما در حد خودش کامله . من دارای دیپلم نظام قدیم ماشین افزار بوده و سابقه 18 سال کار قالبسازی سمبه ماتریس را دارم پس از مرحله میان سالی هم قدری عبور کرده ام کل آشنایی من با ویندوز سرور از سال 1392 شروع شده است البته شرکت ما خصوصی است و برای کنترل هزینه ها مدیریت سختی هم داره و از هیچ گونه حمایت دولتی هم برخوردار نیست و چیزی به عنوان پارتی بازی هم جایی در این مجموعه نداره. مطالب ارسالی توسط The_MHK کاملآ درست و مطابق با نظرات من هست .چیزی که قصد گفتنش رو دارم اینه که در رشته IT اگر فقط به آموزشهای تاریخ گذشته مراکز آموزش عالی و تعداد زیادی از آموزشگاه های خصوصی متکی باشید تقریبآ در بازار کار نصیبی نخواهید داشت و سرخورده گی تنها چیزیست که بدست خواهید آورد . این مسئله با کمی شدت و ضعف برای سایر رشته ها هم وجود داره من در طول دورانی که کار قالبسازی میکردم و همواره به عنوان سرپرست مشغول کار بودم مهندسین و تکنسین ها تازه فارغ التحصیل شده زیادی رو دیدم که حتی اصول ابتدایی کار تخصصی خودشون رو بلد نبودند چون روح تحقیقات و مطالعه از دانشگاه ها پر کشیده و فاصله بین آموزش و بازار کار بسیار زیاد گشته است . اینکه چرا از اون کار به مدیریت شبکه رفتم خودش مثنوی هفتاد من کاغذ است همین قدر بگم برای یاد گیری شبهای زیادی رو تا صبح در حال یاد گیری و تحقیق بودم هیچ فرصتی رو برای یاد گرفتن مطالب جدید حتی در سن 48 سالگی از دست نمیدم و میدونم مطلبی که امروز یاد گرفتم شش ماه دیگه ممکنه کهنه شده باشه اما افسوس که در برخورد با جوانان روحیه جنگنده گی رو در اونها یا نمیبینم یا بشدت ضعیف شده میبینم . من در هیچ کلاس آموزشی شرکت نکردم البته از کمک دوستانی که در این زمینه فعال هستند بی بهره نبودم در مواردی هم از روشهای دیگه آموزشی استفاده کردم . بدون عرق ریختن و بی خوابی ، بدون تحقیق و مطالعه ، بدون تلاش و کار زیاد نمیشه به موفقیت رسید باید به سرمایه گذار بخش خصوصی حق داد که نگران سرمایش باشه و نیروی کار مجرب رو برای خودش انتخاب کنه کسی که در شروع راه هست اولآ نباید توقع زیادی داشته باشه ثانیآ نیازی نیست در شروع کار همه آموزشهای لازم رو دیده باشه بعضی موارد بسته به نیاز سازمانی یا شخصی به مرور و با درک بیشتر از مفهوم شبکه یا سایر زمینه های آی تی باید فراگیری بشه تا کم کم حجم و مسئولیتهای کاری افزایش پیدا کنه و طی یک روند رو به بالا شخص نیازهای مجموعه کاری و در نتیجه نیاز های خودش رو برطرف کنه . البته مسائل اقتصادی کشور هم بسیار در این زمینه اثر گذاره و باید با دقت این امور رو زیر نظر داشت تا در صورت لزوم تصمیم درستی گرفت . یادم رفت این رو بگم که شبکه محل کارم رو خودم از ابتدا تا انتها برنامه ریزی و ایجاد کردم و به طور مستمر در حال بروز رسانی بخشهای مختلف بسته به شرایط و نیاز های مجموعه هستم چون من رو نمیشناسید این مطلب رو راحت میگم که بارها مورد تقدیر مدیریت و کارشناسان شرکتهای مختلف طرف قراداد یا همکار مجموعه کاری خودم قرار گرفتم . امیدوارم تجربه من بتونه کمک کوچکی در این مورد کرده باشه .
author
yek_mosafer2000
سید احمد توسلی
31 ماه قبل
با سلام

یک دقیقه سکوت به احترام این تاپیک

برای ارسال پست ابتدا به سایت وارد شوید

مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

دوره های پیشنهادی

دوره های توسینسو آموزش جامع نصب و پیکربندی Network Monitor Cacti Server
آموزش جامع نصب و پیکربندی Network Monitor Cacti Server
مدرس: پوریا تعبدی
این دوره را در 1 قسط خریداری کنید
 آموزش مانیتورینگ شبکه با نرم افزار قدرتمند ManageEngine OpManager
آموزش مانیتورینگ شبکه با نرم افزار قدرتمند ManageEngine OpManager
مدرس: جعفر قنبری شوهانی
این دوره را در 9 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی جامع مانیتورینگ شبکه با  Solarwinds و ماژول ها
دوره آموزشی جامع مانیتورینگ شبکه با Solarwinds و ماژول ها
مدرس: جعفر قنبری شوهانی
این دوره را در 6 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی مدیریت کلاس از راه دور و مانیتورینگ با NetOP
دوره آموزشی مدیریت کلاس از راه دور و مانیتورینگ با NetOP
مدرس: صادق شعبانی
این دوره را در 2 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی نصب ، راه اندازی و پیکربندی ایمیل سرور MDaemon
دوره آموزشی نصب ، راه اندازی و پیکربندی ایمیل سرور MDaemon
مدرس: علی آقامیری
این دوره را در 10 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی نرم افزار وایرشارک ( Wireshark )
دوره آموزشی نرم افزار وایرشارک ( Wireshark )
مدرس: مریم علی زاده
این دوره را در 10 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی سناریوهای کاربردی و متنوع در تجهیزات سیسکو با سهیل قاسمی
دوره آموزشی سناریوهای کاربردی و متنوع در تجهیزات سیسکو با سهیل قاسمی
مدرس: ُسهیل قاسمی
این دوره را در 14 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی سیسکو آسان است
دوره آموزشی سیسکو آسان است
مدرس: صادق شعبانی
این دوره را در 35 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی نرم افزار ریموت دسکتاپ Team Viewer
دوره آموزشی نرم افزار ریموت دسکتاپ Team Viewer