درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 612546
رتبه:1
376
1847
842
11326
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

تفاوت Circuit Switching و Packet Switching در چیست ؟

تاریخ 17 ماه قبل
نظرات 2
بازدیدها 996
خوب قبل از اینکه به بررسی تفاوت این دو مورد بپردازیم بد نیست که اصلا بدانیم Switching چیست ؟ در واقع به زبان آدمیزاد Switch کردن در علم کامپیوتر به معنی انتخاب راه یا راهگزینی ( تشکر از دیکشنری ) است ، یعنی زمانیکه شما اطلاعاتی را از یک مبدا می خواهید به یک مقصد ارسال کنید در واقع آنها را از مسیری که وجود دارد Switch می کنید. حالا نوبت به تفاوت این دو می رسد ، زمانیکه شما می خواهید یک داده را از طریق سرویس های مخابراتی و زیرساخت های ارتباطی در شبکه ها منتقل کنید بصورت کلی دو نوع انتقال وجود دارد ، یا انتقال اطلاعات شما بصورت سویئچینگ مدار یا Circuit Switching انجام می شود یا بصورت سوئیچینگ بسته یا Packet Switching انجام می شود. فراموش نکنید که بحث ما در خصوص ارتباطات راه دور و شبکه های گسترده یا WAN می باشد.

سوئیچینگ مدار یا Circuit Switching چیست ؟


وقتی صحبت از Circuit Switching می شود شما می توانید دقیقا مکانیزمی مشابه خط تلفن قدیمی را در نظر بگیرید . شما هر زمانی که بخواهید از خط استفاده کنید گوشی را بر می دارید و شماره یا کانال مربوط به مقصد را انتخاب می کنید و ارتباط می گیرید و در این ارتباط کانال ارتباطی صرفا مختص شما می باشد و شما می توانید از پنهای باند موجود و سایر منابعی که در بستر این ارتباط وجود دارد بصورت اختصاصی استفاده کنید و هرگاه که کارتان برای انتقال داده تمام شد ارتباط تلفن یا کانال را قطع می کنید . از مزیت های چنین سیستمی این است که شما امکان استفاده از لینک ارتباطی بصورت مقطعی و زمانبندی مشخص را خواهید داشت و هر موقع به ارتباط نیاز نداشتید آن را قطع می کنید و باعث می شود برعکس خطوط ارتباطی اختصاصی هزینه های شما بالا نباشد.با توجه به اختصاصی بودن ارتباط در زمان برقراری کلیه داده ها و اطلاعاتی که در خطوط رد و بدل می شود با سرعت بالاتر و همچنین با تغییر کمتر به مقصد می رسوند و این باعث می شود سرعت ارتباطی شما بعضا بهتر باشد اما مشکل بزرگ این شبکه ها محدودیت تعداد کسانی است که می خواهند از لینک ارتباطی استفاده کنند، در واقع در هر زمان ممکن است یک نفر و یک ارتباط از مبدا به مقصد برقرار شود و باقی افراد ممکن است مجبور باشند پشت خط باقی بمانند و منتظر خالی شدن لینک باشند. در Circuit Switching مسیر انتقال داده کاملا از قبل مشخص است و به هیچ عنوان نیازی به مسیریابی برای ارسال داده نمی باشد.

سوئیچینگ بسته یا Packet Switching چیست ؟


وقتی صحبت از Packet Switching می شود دقیقا شما ساختار شبکه های کامپیوتری را تصور کنید که هر داده ای تبدیل به بسته های کوچک شده و درون شبکه ارسال می شود و با توجه به آدرس مبدا و مقصد و شماره و ساختار بسته اطلاعاتی در مسیر ارتباطی که به احتمال زیاد بسته های سایر کامپیوترها نیز وجود دارند ارسال خواهد شد و کامپیوتر مقصد نیز با توجه به آدرس مقصد بسته را دریافت می کند. در این نوع شبکه ها بسته ها بصورت مجزا و جدا جدا برای مقصد ارسال می شود . با توجه به اینکه در یک مسیر ارتباطی بسته های متفاوت و متعددی از کامپیوترهای مختلف وجود خواهد داشت بنابراین ما به پروتکل هایی نیاز داریم تا بسته های اطلاعاتی را از مبدا تا مقصد هدایت کنند که در واقع همان پروتکل های مسیریابی در این لایه محسوب می شود . دقت کنید که در شبکه های Packet Switching برخلاف ظاهر آنها مکانیزم کاری در لایه دوم از مدل OSI انجام می شود و در واقع ما Frame داریم نه Packet ... هر بسته بصورت جداگانه به مقصد ارسال می شود و از این رو با توجه به اینکه پردازش بر روی بسته ها انجام می شود ممکن است بسته ها از مسیرهای مختلفی به مقصد برسند و از طرفی این شبکه ها کندتر از شبکه های Circuit Switching بعضا عمل می کنند . از نمونه این نوع زیرساخت های ارتباطی می توان به Frame Relay و همچنین ساختار MPLS جدید اشاره کرد.

تفاوت Packet Switching و Circuit Switching


نتیجه گیری


شبکه های Circuit Switching با ماهیت انتقال صدا و شبکه های Packet Switching با ماهیت انتقال داده طراحی و معرفی شده اند ، امروزه با استفاده از تکنولوژی های Qos یا کیفیت سرویس ، امکان ارائه خدمات انتقال صدا در قالب Packet Switching نیز فراهم شده است. در شبکه های Packet Switching تمامی پهنای باند بصورت بهینه مورد استفاده قرار می گیرد در حالیکه در شبکه های Circuit Switching هر ارتباطی نیاز به پهنای باند اختصاصی داشته و ممکن است باعث عدم امکان استفاده سایرین از خطوط شود. شبکه های Packet Switching برای تعداد بالای کاربر نیز قابل استفاده هستند در صورتیکه در Circuit Switching تعداد کاربران محدود است. امروزه تقریبا اکثر شبکه های زیرساختی از نوع Packet Switching هستند. ITPRO باشید

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره شبکه و زیرساخت وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
  • این مبحث Switching مگه مربوط به لایه دوم از مدل OSI نیست؟ که با مک آدرس کار میکند و محدود به Device های یک LAN است؟
    یعنی با Circuit Switching و Packet Switching در واقع ما داریم از طریق مکانیزم لایه دویی ارتباطات WAN را برقرار میکنیم مثل کار Routing درسته؟
  • واژه سویچ رو با مفهوم سویچ قاطی نکنید هرجا صحبت از سویچ شد منظور شبکه نیست الزاما حتی تو برق هم ما سویچینگ داریم

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید