مقاله :: دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
مهرشاد هماوندی
امتیاز: 8212
رتبه:69
0
31
0
3
کارشناس شبکه های سیسکو ، تسلط بر مفاهیم Routing & Switching ، Wireless ، Data Center و Voice در سطوح CCNA و CCNP ... مدرس بخش شبکه شرکت فرادرس .... بقیشم خدا بزرگه ... :) پروفایل کاربر

دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )

تاریخ 25 ماه قبل
نظرات 1
بازدیدها 579
در مقاله پیشین به بررسی و مقایسه شبکه های کابلی و وایرلسی پرداختیم و همچنین مختصر توضیحاتی درمورد مفهوم پایه Wireless و نحوه ارسال اطلاعات در شبکه های بی سیم خدمت دوستان ارائه کردیم .در این مقاله مباحث قبلی رو ادامه میدیم و به بررسی مفاهیم " فرکانس " تا حد امکان بصورت دقیق و جزئی میپردازیم به امید اینکه برای شما دوستان مفید واقع شود.

مفهوم فرکانس ( Frequency )


همونطور که میدونید و در مقاله قبلی هم بصورت ساده توضیحاتی داده شد ، موج ( Wave ) در واقع به هربار جذب صفحات الکتریکی و مغناطیسی ( Electric and Magnetic Fields ) گفته میشه که توسط فرستنده ( Transmitter ) تولید میشد . همچنین باتوجه به مثال قبلی تقریبا به هربار بالا بردن و پایین اوردن طناب توسط فرستنده که بطور مداوم و ثابت تکرار میشد یک " موج " میگفتیم . حالا این "موج"ی که ما ازش صحبت میکنیم به روش های گوناگونی سنجیده و توضیح داده میشه که یکی از ابتدایی ترین پارامتر های سنجش آن " فرکانس " است .تعریفی که از فرکانس در دنیای شبکه ارائه میشه اینه که : به تعداد دفعاتی که یک سیگنال [ ارسالی از سوی آنتن ها یا هر Transmitter دیگه ای ] در مدت یک ثانیه بصورت سینوسی بصورت کامل بالا و پایین میره ( به این بالا و پایین رفتنِ کامل سیگنال Cycle گفته میشه ) یک " فرکانس " گفته میشه . برای درک بهتر مفهوم فرکانس به شکل زیر دقت کنید :

Frequency


نکته قابل توجه اینه که برای سنجش یک Cycle از سیگنال مورد نظرمون ، اهمیتی نداره که سنجش از بالاترین نقطه هر موج ( Peak ) اون شروع شه یا وسط هرموج یا انتهای موج ; فقط سیگنال باید یک توالی کامل رو انجام بده و دقیقا همون مکانی که شروع شده ، در همون مکان در موج بعدی تموم شه یا به اصطلاحی یه دور کامل رو بزنه .با کمی درنگ در شکل بالا به این نکته پی میبریم که فرآیند سیگنال در 4 Cycle کامل اتفاق افتاده ، بدین معنا که فرکانس آن ، 4 ثانیه/سیکل یا 4 هرتز است. هرتر (Hz) مرسوم ترین واحد اندازه گیری برای فرکانسه و اگه بخوایم بهتر بگیم ; در واقع 1 Cycle کامل در 1 ثانیه را هرتز گویند. " هرتز " میتونه محدوده بسیار گسترده ای رو دربر بگیره پس برای سهولت در کار برای هر تعداد سیکلی که در یک ثانیه انجام میشه واحد های مشخصی در نظر گرفته شده ، که در جدول زیر قابل مشاهده است :

Hertz Units


با توجه به جدول بالا ، برای مثال 1000 هرتز یعنی 1000 بار سیکل کامل در یک ثانیه انجام میشه ، که با واحد kHz اندازه گیری میشه و به همین روال ادامه پیدا میکنه تا انتها.شاید سوالی که براتون پیش اومده باشه اینه که خب ابتدا و انتهای این امواج کجاست ؟!! بطور مشخصی محدوده یا طیف فرکانس از 0 شروع میشه تا 10 به توان 22 ( یعنی 10 با 22 تا صفر ).

 • نکته : پایین ترین طیف های فرکانس برای گوش انسان قابل حس و شنیدن نیست.
 • نکته : از بالاترین طیف فرکانس ها میتوان به : اشعه ی X و اشعه گاما اشاره کرد.

فرکانس هایی که در محدوده بین 3kHz تا 300GHz هستند معمولا تحت عنوان " فرکانس های رادیویی " شناخته میشوند ، که انواع گوناگونی رو شامل میشن از جمله : امواج تلویزیون ، امواج FM ، امواج ماکروویو و امواج رادار ها.

 • نکته : امواج های مورد استفاده برای ارتباطات شبکه های Wireless ، از نوع امواج مایکروویو هستند به به دو دسته تقسیم میشوند : 2.4 GHz و 5 GHz
 • نکته : در بعضی مواقع ممکن است یک محدوده فرکانس برای اهداف یکسان استفاده شود ، بنابراین محدوده فرکانس ها را میتوان دسته بندی کرد یا به اصطلاح آنها را " band " نامید.

برای مثال : طیف فرکانس میان 530 kHz تا نزدیک به 1710 kHz رو " پایگاه رادیویی AM " یا " AM Band " مینامند. بنابراین همونطور که گفتیم محدوده فرکانس شبکه های وایرلس یا Wireless LAN ها ، 2.4 و 5 GHz هست که به بیان دقیق تر : فرکانس های بین طیف 2,400 و 2,4835 GHz تحت عنوان " 2.4 GHz Band " شناخته میشه.

 • نکته : واضح است که باید توجه داشت مجموعه فرکانس های " 2.4 GHz Band " تمامی طیف های بین 2.4 تا 2.5 گیگاهرتز را پوشش نمیدهد.

یکی دیگه از محدوده های مورد استفاده برای ارتباطات وایرلسی تحت عنوان Band 5GHz شناخته میشه ، به دلیل این که طیف فرسکانسی اون بین 5,150 و 5,825 GHz هست . نکته مهم اینه که محدوده فرکانس های 5GHz Band ، خود به 4 قسمت مجزا تقسیم میشود ، بدیت ترتیب که :
 1. 5,150 تا 5,250 GHz
 2. 5,250 تا 5,350 GHz
 3. 5,470 تا 5,725 GHz
 4. 5,725 تا 5,825 GHz

 • نکته : اگر به تقسیم بندی طیف های بالا دقت داشته باشید ، به این نکته پی خواهید برد که فاصله ای میان محدوده 5,350 و 5,470 وجود دارد که نمیتوان از آن برای شبکه های وایرلس استفاده نمود.

مفهوم Channel Spacing


یک باند فرکانس ( Frequency Band ) که در قبل به اون اشاره کردیم ، شامل طیف وسیعی از فرکانس هاس ; حالا اگه در یک Wireless LAN دو دستگاه نیاز به یه تک فرکانس برای ارتباطاتت خودشون داشته باشن ، باید از کدوم فرکانس ها استفاده کنند؟ یا کلا چقدر فرکانس های منحصر به فرد برای هرکدوم از Device ها وجود داره؟ برای جواب دادن و یا در واقع حل این سوالات تکنولوژی Channel Spacing یا تخصیص کانال برای محدوده خاصی از فرکانس ها مطرح میشه که در ادامه به اون میپردازیم. برای مرتب بودن و بالابردن کارایی فرکانس ها ، باند ها به کانال های مجزایی تقسیم شدن که هرکدام از این کانال ها بر اساس شماره خاص خودشون شناخته میشن که هرکدوم از این شماره ها به Range خاصی از فرکانس ها اختصاص پیدا کردن. برای مثال : باند 2,4GHZ که در قبل بهش اشاره کردیم رو در نظر بگیرید .

طیف فرکانس های این باند از 14 کانال مجزا از شماره های 1 تا 14 تشکیل شده است که هرکدام به محدوده فرکانس خاصی اختصاص داده شدن.اولا ، تصور کنید چقدر آسون تره که تا با شماره کانال های یک باند کار کنیم تا با مقدار فرکانس اونا ، به خاطر سپردنشم راحت تره ! دوما ، شاید پرسشی که تو ذهنتون ایجاد شده باشه که اصلا چجوری محدوده فرکانس هابه کانال های گوناگون اختصاص داده میشه ، طبق چه معیار و یا قاعده ای؟! پاسخ این پرسش ها اینه که برای مثال باند 2,4GHZ که گفتیم از 14 کانال تشکیل شده رو در نظر بگیرید . فاصله بین این 14 کانال بطور مشخص 0.005 گیگاهرتز ( 5 مگاهرتز ) ، ( به جز برای کانال 14 ) است. برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر دقت کنید :


2.4GHz Channels


مباحث مربوط به فرکانس ها و مکانیزم های مربوط به اون رو در مقاله بعدی ادامه خواهیم داد .Channel Overlapping ، بررسی مفهوم Phase و بسیاری موارد دیگه ، مباحث مورد بحث در جلسه آینده خواهد بود .با itpro و دنیای وایرلس همراه باشید ....

نویسنده : مهرشاد هماوندی
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.
برچسب ها
ردیف عنوان
1 معرفی دوره CCNA Wireless CWNA (مقدماتی)
2 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت اول : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
3 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
4 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت سوم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
5 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت چهارم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
6 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت پنجم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
7 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت ششم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
8 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت هفتم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
9 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت هشتم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
10 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت نهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
11 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
12 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت یازدهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
13 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوازدهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
14 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت سیزدهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )_جمع بندی
15 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت چهاردهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )_سوالات
16 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت اول : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
17 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
18 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت سوم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
19 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت چهارم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
20 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت پنجم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
21 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت ششم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
22 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت هفتم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
23 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت هشتم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
24 آمادگی برای آزمون CCNA Wireless 200-355
25 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت نهم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
26 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دهم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
27 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت یازدهم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
28 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوازدهم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • عالی بود مهندس
  همیشه دنبال فهمیدن این جزئیات از دنیای وایرلس بودم

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید