درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
مهرشاد هماوندی
امتیاز: 8212
رتبه:72
0
31
0
3
کارشناس شبکه های سیسکو ، تسلط بر مفاهیم Routing & Switching ، Wireless ، Data Center و Voice در سطوح CCNA و CCNP ... مدرس بخش شبکه شرکت فرادرس .... بقیشم خدا بزرگه ... :) پروفایل کاربر

دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت اول : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )

تاریخ 28 ماه قبل
نظرات 1
بازدیدها 974
در شبکه های Wireless ، انتقال اطلاعات میان دو دستگاه یا اصطلاحا Device با استفاده از فرکانس های رادیویی ( RF ) انجام میپذیرد ; که در این تبادل اطلاعات ، فرستنده و گیرنده میتوانند در یک راستا و بصورت ثابت قرار گرفته باشند و یا بصورت آزادانه در جاهای گوناگون قرار بگیرند.در این فصل ما تئوری های پایه و قضایای پشت سیگنال های RF و متد های مورد استفاده برای جابجایی داده بصورت وایرلسی را مورد بحث قرار میدهیم.

مقایسه شبکه های کابلی و وایرلسی


  1. در شبکه های کابلی یا به اصطلاح Wired ، قاعدتا حداقل دو دیوایس برای تبادل اطلاعات با یکدیگر نیاز به کابل دارن و این نوع ارتباط های کابلی دارای محدودیت های بسیاری است که باعث اختلال در ارتباط و جلوگیری از یک ارتباط سالم و موفقیت آمیز میشوند.
  2. اگر بخوایم مثالی برای این محدودیت ها بزنیم ; نوع و سایز کابل ها ، تعداد Twist های کابل و حداکثر طول کابل ها باتوجه به استاندارد های اونا در ارتباط و تبادل اطلاعات تاثیر منفی بسزایی دارند اما اگه از تاثیرات منفی کابل ها بر تبادل اطلاعات بگذریم و به محاسن آن درنگی کنیم ، صد درصد ویژگی امکان ارسال و دریافت داده ها بصورت همزمان اون هم بخاطر بودن یه مسیر اختصاصی و مستقیم بین Transmitter و Reciever ، خودنمایی میکنه.
  3. اما ظاهرا نمیشه از معایب و ضعف های دیگه شبکه های Wired نسبت به Wireless به سادگی گذشت ; با کمی فکر در مورد شبکه های کابلی به این نتیجه خواهیم رسید که زمانی که Deviceی به کابل متصل است نمیشه اونو به راحتی جابجا کرد و حتما هم باید یه Connector یا پورت سازگار با کابلی که بهش متصل کنیم داشته باشه و همونطور که میدونید در دنیای امروز همه وسایل الکترونیکی داره به سمت کوچکتر شدن پیش میره بنابراین هرچقدر Device شما کوچکتر و جمع و جور تر بشه امکان وصل کردن کابل به اون کمتر میشه و تولید کنندگان اینگونه قطعات قاعدتا رو به تکنولوژی Wireless میارن !
  4. خب پس از مهمترین پارامتر های شبکه های Wireless اینه که به تولیدکنندگان Device های مرتبط با شبکه این قابلیت رو میده که دستگاه تولیدی رو کوچیک و کوچیکتر تر کنن و کاربر هم میتونه بطور همزمان چندین Device رو به شبکه مورد نظرش متصل کنه!
  5. بستر داده های Wirelessیی مورد بحث فضای آزاد یا بطور کلی هوا هست اما در این فضای آزاد هم عوامل مختلف زیادی وجود داره که میتونه بر روی داده ما تاثیر بذاره و تعضیفش کنه برای رسیدن به مقصد که برای کمرنگ کردن اینگونه اثرات مخرب دو راهکار پیشنهاد شد :

  • تمامی دستگاه های Wireless باید به یک استاندارد معین پایند باشند ; که در حال حاضر این استاندارد تحت عنوان IEEE 802.11 شناخته میشه.
  • پوشش Wireless باید در جاهایی باشه که انتظار میره دستگاهی هم وجود داشته باشه ; بدین معنی که Transmitter یا فرستنده تقریبا باید در محدوده ی Reciever یا گیرنده قرار داشته باشه.

بررسی مفهوم پایه Wireless


برای ارسال داده از طریف کابل بین دو Device ، سیگنال الکتریکی از یک طرف کابل به سمت دیگه منتقل میشه در واقع کابل خودش به تنهایی عامل تداوم و تضمین رسیدن اطلاعات به مقصد هست اما در شبکه های بی سیم چنین چیزی نیست که داده ها رو حمل کنه .حالا سوالی که مطرح میشه اینه که شبکه های وایرلس چگونه میتونن باهم ارتباط برقرار کنن از طریق هوا ؟! برای پاسخ دادن به این سوال دو نفر رو تصور کنید که یه رشته طناب رو در دست دارن ، این دو نفر فرستنده ( Transmitter ) و گیرنده ( Receiver ) هستند و طنابی که یک طرفش به دست فرستنده و یک طرفش به دست گیرنده هست ، رو بعنوان فضای آزاد یا هوا تلقی کنید . تصور کنید که فرستنده قصد داره اطلاعاتی رو به گیرنده ارسال کنه یا در کل چیزی بهش بگه ; فرستنده طناب خودشو بالا میگیره تا به گیرنده نشونه یا فرکانسی ارائه بده اما هیچگاه گیرنده اون پیام رو دریافت نخواهد کرد. برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر دقت کنید :

Wireless Transmitter Receiever


قاعدتا فرستنده باید برای رفع این مشکل راهکاری پیدا کنه و راهی پیدا کنه تا بتونه با گیرنده ارتباط برقرار کنه ; زمانی که فرستنده دست خودشو با طور منظم و ثابت بالا پایین میبره و حرکت موج شکلی [ فرستنده با هر بار بالا پایین کردن دست خودش یک موج (Wave) میسازه ] در کابل ایجاد میکنه ، که این حرکت موج به گیرنده میرسه و گیرنده از پیام فرستنده آگاه میشه ، برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر دقت کنید :

Transmitter and Receiver Wave Model


در فضای آزاد هم جابجایی یا انتقال اطلاعات بصورت وایرلس به همین نحو است ; فرستنده ( Transmitter ) یک سری امواج منظم رو بطور ثابت به گیرنده ( آنتن ) میفرسته که اینکار رو با تولید مجموعه ی امواج الکتریکی و مغناطیسی انجام میدهد که بطور پیوسته در حال بالا پایین رفتن هستند بطوری که امواج مغناطیسی برای جذب امواج مغناطیسی پایین میره و امواج مغناطیسی نیز برای جذب امواج الکتریکی بالا میره و هر باری که این عمل انجام میشه یک موج یا اصطلاحا Cycle ایجاد میشود. برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر دقت کنید :

Wireless Cycle


امواج الکترومغناطیسی بگونه ای هستند که داده های خود را در یک خط مستقیم ارسال نمیکنند و اونا را به تمامی جهات پخش میکنند برای تفهمیم بهتر موضوع نحوه پخش شدن امواج الکترومغناطیسی توسط آنتن ها ، تصور کنید که شما یه سنگ رو داخل آب میندازید ، هنگامی که سنگ در داخل آب میوفته شما شاهد سطوح آب هستید که بصورت موج وار در تمامی جهات پخش میشن .ایده آل ترین شرایط برای آنتن ها ( فرستنده ها ) این است که شمایی کروی شکل داشته باشن و امواج رو در تمامی جهات انتقال بدن اما نکته ی مهم اینجاست که ایده آل ترین آنتن ها در واقع اصلا وجود ندارند . در دنیای واقعی آنتن های در ابعاد و اشکال گوناگون ساخته میشن ، بنابراین هر کدام از آنها در فرم ها و اشکال گوناگون امواج رو انتقال میدن اما هرکدام از آنها محدودیت هایی در مسیر فرستادن امواج رو دارن و هیچکدوم از اونا ایده آل نیستند.برای درک بهتر انتقال داده در ایده آل ترین حالت ممکن برای آنتن ها به شکل زیر دقت کنید :

Wave Propagation


در پایان انتقال امواج و اطلاعات توسط آنتن ، زمانی که اونا به سمت گیرنده رسید ، دقیقا باید یه کپی از اطلاعات ارسال شده باشند . دلیل آن همانطور که در قبل توضیح دادیم این است که امواج الکترومغناطیسی که توسط آنتن فرستاده شد با توجه به مکانیزمی توسط امواج مغناطیسی و الکتریکی به حرکت در می آیند و تا رسیدن به مقصد این فرآیند تکرار میشود . در مقاله بعدی از سری آموزش های CCNA Wireless ، در ادامه همین فصل به بررسی دقیق و جزئی مفهوم " فرکانس " خواهیم پرداخت . با itpro و دنیای وایرلس همراه باشید ....


نویسنده : مهرشاد هماوندی
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 معرفی دوره CCNA Wireless CWNA (مقدماتی)
2 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت اول : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
3 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
4 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت سوم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
5 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت چهارم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
6 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت پنجم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
7 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت ششم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
8 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت هفتم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
9 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت هشتم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
10 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت نهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
11 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
12 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت یازدهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
13 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوازدهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )
14 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت سیزدهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )_جمع بندی
15 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت چهاردهم : مفهوم RF ( فرکانس های رادیویی )_سوالات
16 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت اول : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
17 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
18 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت سوم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
19 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت چهارم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
20 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت پنجم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
21 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت ششم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
22 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت هفتم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
23 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت هشتم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
24 آمادگی برای آزمون CCNA Wireless 200-355
25 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت نهم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
26 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دهم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
27 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت یازدهم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
28 دوره آموزشی CCNA Wireless CWNA قسمت دوازدهم : استاندارد سیگنال های رادیویی ( RF Standards )
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
  • سلام، مختصر، مفید و جامع بود./تشکر

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید